Վարորդական քննություններից գոյացող եկամուտները չեն կարող ուղղվել միայն տվյալ համակարգին, ասել է ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ:
Նա այդպես է արձագանքել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի առաջարկին՝ արտահերթ քննություններից ստացված միջոցների մի մասը հատկացնել համակարգի աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացմանը և տեխնիկական հագեցվածությանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Պատգամավորը նշել է, որ արտահերթ քննությունների ներդրումից հետո վեց ամսվա ընթացքում մոտ 11 հազար քաղաքացի օգտվել է այդ ծառայությունից 16 հազար անգամ, ինչի արդյունքում պետական բյուջե է մուտքագրվել մոտ կես միլիարդ դրամ։ Նա առաջարկել է այդ միջոցների մի մասը ուղղել համակարգի զարգացմանը՝ բարձրացնելով աշխատավարձերը և ավելացնելով մարզերում օգտագործվող քննության մեքենաների թիվը։
«Չպետք է լինի այնպիսի մոտեցում, որ որևէ կառույցի կողմից գեներացված որևէ միջոցը նպատակային տվյալ կառույցի համար ծառայի։ Սա ընդհանուր պետական բյուջե է, և պետությունը տարվա կտրվածքով ինքն է որոշում, թե դրանք ինչ ուղղություններով ծախսի»,- նշել է Արփինե Սարգսյանը։
Միաժամանակ նախարարը ընդունել է, որ ոլորտում առկա են աշխատավարձային խնդիրներ։
«Այո, ճիշտ եք նշում, որ աշխատավարձային խնդիրներ կան։ 2025-ին արդեն որոշակի փոփոխություններ իրականացվել են, և որոշակի բարձրացում ենք ունեցել այս առումով։ Առաջիկայում գործարկելու ենք պետություն–մասնավոր նոր մոդել, որի շրջանակներում կանդրադառնանք աշխատավարձային քաղաքականությանը»,- ասել է նա։

25 Март 2026 - 14:53 AMT
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян заявила, что доходы от водительских экзаменов не могут направляться исключительно на нужды данной системы.
Она сделала это заявление в ходе вопросно-ответной сессии в Национальном собрании, отвечая на предложение депутата фракции «Гражданский договор» Айка Саргсяна направить часть средств от внеочередных экзаменов на повышение зарплат и техническое оснащение, сообщает «Арменпресс».
Депутат отметил, что за шесть месяцев после внедрения внеочередных экзаменов около 11 тысяч граждан воспользовались услугой 16 тысяч раз, в результате чего в государственный бюджет поступило около 500 миллионов драмов. Он предложил направить часть этих средств на развитие системы, включая повышение заработных плат и увеличение числа экзаменационных автомобилей в регионах.
«Не должно быть такого подхода, при котором средства, генерируемые каким-либо учреждением, используются исключительно для него. Это общий государственный бюджет, и государство само определяет направления расходов», — заявила Арпине Саргсян.
В то же время министр признала наличие проблем с оплатой труда в данной сфере.
«Да, вы правы, что существуют проблемы с заработной платой. В 2025 году уже были проведены определенные изменения, и в этом направлении зафиксирован рост. В ближайшее время будет внедрена новая государственно-частная модель, в рамках которой мы также рассмотрим политику оплаты труда», — отметила она.