26 Մարտ 2026 - 06:32 AMT
Երևանի Ազատության պողոտայում գտնվող նախկին «Կանազ» մշակույթի տան շինությունում մարտի 25-ին բռնկված հրդեհը մարվել է: Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է կանխել հրդեհի տարածումը դեպի շինության առաջին հարկ և հարակից բնակելի շենքեր։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին զուգահեռ հրշեջ-փրկարարներն իրականացրել են հարակից բնակելի շենքերի վտանգավոր տեղամասերից բնակիչների տարհանում դեպի անվտանգ տարածք։
Մարտի 25-ին, ժամը 19։12-ին ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Ազատության պողոտայում գտնվող շինություններից մեկում հրդեհ է բռնկվել։
Հրդեհի բարդության «1 ԲԻՍ» կանչով դեպքի վայր են մեկնել ՆԳՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից չորս մարտական հաշվարկ, մեկ ավտոսանդուղք և Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի հերթապահ խումբը։
Պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է Երևանի Ազատության պողոտայի 19 հասցեում գտնվող նախկին «Կանազ» մշակույթի տան չգործող չորսհարկանի շինությունում։
Հրդեհի բարդությունից ելնելով հայտարարվել է «Թիվ 3 կանչ». դեպքի վայր է մեկնել ՆԳՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից ութ մարտական հաշվարկ, երկու ջրատար, հոգեբանական աջակցության և բժշկական ապահովման վարչության հերթապահ խումբը։
Տեղում աշխատանքներին ներգրավվել են Ոստիկանության պարեկային ծառայության կարգախմբեր, Հայաստանի էլեկտրական ցանցի և գազի վթարային ծառայության աշխատակիցներ, շտապօգնության բրիգադներ, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետարանի 4 ջրատար։

Пожар, вспыхнувший 25 марта в здании бывшего дома культуры «Каназ» на проспекте Азатутюн в Ереване, ликвидирован.
Как сообщили экстренные службы, пожарным удалось предотвратить распространение огня на первый этаж здания и на прилегающие жилые дома.
Параллельно с тушением пожара спасатели провели эвакуацию жителей из опасных участков соседних жилых зданий в безопасные зоны.
25 марта в 19:12 в оперативный центр управления 112 Министерства внутренних дел поступил сигнал о возгорании в одном из зданий на проспекте Азатутюн в Ереване.
По вызову уровня сложности «1 БИС» на место прибыли четыре боевых расчета пожарно-спасательных отрядов, одна автолестница и дежурная группа отдела организации пожаротушения и спасательных работ спасательного управления города Ереван.
Позднее установлено, что пожар произошел в неэксплуатируемом четырехэтажном здании бывшего дома культуры «Каназ», расположенном по адресу проспект Азатутюн, 19.
С учетом сложности пожара был объявлен вызов «№ 3». К месту направлены восемь боевых расчетов, два водовоза, а также дежурные группы управления психологической поддержки и медицинского обеспечения.
К работам на месте были привлечены наряды патрульной службы полиции, сотрудники компании «Электрические сети Армении» и аварийной газовой службы, бригады скорой помощи, а также четыре водовоза мэрии Еревана.