26 Մարտ 2026 - 08:30 AMT
Հայաստանում տարեցների և երեխաների մի շարք կենտրոններ կմիավորվեն, որպեսզի վարչական կառավարման արդյունավետությունը բարձրանա, ֆինանսական ռեսուրսներն օպտիմալ օգտագործվեն, կառավարման գործընթացները պարզեցվեն։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
«Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի երեխաների սոցիալական հոգածության կենտրոն» և «Երեխայի և ընտանիքի աջակցության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ները կմիանան ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Երևանի «Զատիկ» երեխաներին աջակցության կենտրոնին», ինչի արդյունքում ստեղծվել են Աջափնյակի և Նուբարաշենի մասնաճյուղերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Բացի այդ, «Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատուն» և «Երևանի «Մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ները ևս միավորվել են՝ ձևավորելով Մարի Իզմիրլյանի մասնաճյուղ։
Միավորվել են նաև «Հաղթանակ» շուրջօրյա խնամքի կենտրոնն» ու «Նորք» շուրջօրյա խնամքի կենտրոնը», որոնց հիմքով ստեղծվել է Մալաթիա–Սեբաստիայի մասնաճյուղը։
Վերակազմավորման գործընթացը տարածվել է նաև «Շիրակի մարզի երեխայի և ընտանիքի աջակցության կենտրոնին» և «Գյումրու «Երեխաների տուն» ՊՈԱԿ-ին», ինչի արդյունքում ձևավորվել է Գյումրու մասնաճյուղը։
«Նշված յուրաքանչյուր դեպքում կազմակերպությունն իրականացնում է մեկ տեսակի գործառույթ, որը դժվարություններ է ստեղծում խնամքի կամ աջակցության այլ տեսակի ծառայության կարիք ունեցող անձանց կամ նրանց ընտանիքներին աջակցելու գործընթացում։ Միևնույն ժամանակ իրականացվում է միատեսակ ծառայությունների կարիք ունեցող անձանց կենտրոնացում մեկ հաստատությունում, որը դեմ է ներառականությանը, ինչպես նաև խոչնդոտում է մասնագետների հավասարաչափ պրոֆեսիոնալիղմի ձևավորմանը։ Վերակազմավորման արդյունքում հնարավոր կլինի կրճատել այն հաստիքները, որոնք իրականացնում են փոխկրկնվող կամ համընկնող գործառույթներ, ինչն էլ կնվազեցնի ընդհանուր վարչական ծախսերը և կզարգացնի կառավարման արդյունավետությունը»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Որոշման մեջ նաև նշվել է, որ միացվող կազմակերպությունները ընտրվել են՝ հաշվի առնելով դրանց գործունեության ուղղվածությունը, մատուցվող ծառայությունների բովանդակությունը և տեղակայման վայրը։

26 March 2026 - 11:26 AMT
Several centers for elderly people and children in Armenia will be merged to improve administrative efficiency, optimize financial resources, and simplify management processes. The decision was approved at a government meeting.
The “Yerevan Ajapnyak Children’s Social Care Center” and the “Child and Family Support Center” will be merged into the Ministry of Labor and Social Affairs’ “Yerevan Zatik Children’s Support Center,” resulting in the creation of Ajapnyak and Nubarashen branches, Sputnik Armenia reports.
Additionally, the “Mari Izmirlyan Orphanage” and the “Yerevan Children’s Home” will be unified to form the Mari Izmirlyan branch.
The “Haghtanak” and “Nork” 24-hour care centers have also been merged, forming the Malatia-Sebastia branch.
The reorganization has also affected the “Shirak Regional Child and Family Support Center” and the “Gyumri Children’s Home,” which have been combined into the Gyumri branch.
According to the justification of the decision, in each case the institutions previously provided only one type of service, creating difficulties in supporting individuals or families needing different types of care. At the same time, concentrating people with similar needs in one institution runs counter to inclusivity and hinders balanced professional development among specialists.
The restructuring is expected to eliminate overlapping positions, reduce administrative costs, and enhance management efficiency.
The decision also notes that the organizations selected for merger were chosen based on their areas of activity, the nature of services provided, and their locations.