26 Մարտ 2026 - 08:30 AMT
Հայաստանում տարեցների և երեխաների մի շարք կենտրոններ կմիավորվեն, որպեսզի վարչական կառավարման արդյունավետությունը բարձրանա, ֆինանսական ռեսուրսներն օպտիմալ օգտագործվեն, կառավարման գործընթացները պարզեցվեն։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
«Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի երեխաների սոցիալական հոգածության կենտրոն» և «Երեխայի և ընտանիքի աջակցության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ները կմիանան ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Երևանի «Զատիկ» երեխաներին աջակցության կենտրոնին», ինչի արդյունքում ստեղծվել են Աջափնյակի և Նուբարաշենի մասնաճյուղերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Բացի այդ, «Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատուն» և «Երևանի «Մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ները ևս միավորվել են՝ ձևավորելով Մարի Իզմիրլյանի մասնաճյուղ։
Միավորվել են նաև «Հաղթանակ» շուրջօրյա խնամքի կենտրոնն» ու «Նորք» շուրջօրյա խնամքի կենտրոնը», որոնց հիմքով ստեղծվել է Մալաթիա–Սեբաստիայի մասնաճյուղը։
Վերակազմավորման գործընթացը տարածվել է նաև «Շիրակի մարզի երեխայի և ընտանիքի աջակցության կենտրոնին» և «Գյումրու «Երեխաների տուն» ՊՈԱԿ-ին», ինչի արդյունքում ձևավորվել է Գյումրու մասնաճյուղը։
«Նշված յուրաքանչյուր դեպքում կազմակերպությունն իրականացնում է մեկ տեսակի գործառույթ, որը դժվարություններ է ստեղծում խնամքի կամ աջակցության այլ տեսակի ծառայության կարիք ունեցող անձանց կամ նրանց ընտանիքներին աջակցելու գործընթացում։ Միևնույն ժամանակ իրականացվում է միատեսակ ծառայությունների կարիք ունեցող անձանց կենտրոնացում մեկ հաստատությունում, որը դեմ է ներառականությանը, ինչպես նաև խոչնդոտում է մասնագետների հավասարաչափ պրոֆեսիոնալիղմի ձևավորմանը։ Վերակազմավորման արդյունքում հնարավոր կլինի կրճատել այն հաստիքները, որոնք իրականացնում են փոխկրկնվող կամ համընկնող գործառույթներ, ինչն էլ կնվազեցնի ընդհանուր վարչական ծախսերը և կզարգացնի կառավարման արդյունավետությունը»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ։
Որոշման մեջ նաև նշվել է, որ միացվող կազմակերպությունները ընտրվել են՝ հաշվի առնելով դրանց գործունեության ուղղվածությունը, մատուցվող ծառայությունների բովանդակությունը և տեղակայման վայրը։

26 Март 2026 - 11:27 AMT
В Армении несколько центров для пожилых и детей будут объединены с целью повышения эффективности административного управления, оптимизации финансовых ресурсов и упрощения управленческих процессов. Соответствующее решение принято на заседании правительства.
«Ереванский центр социальной опеки детей административного района Ачапняк» и «Центр поддержки ребенка и семьи» будут присоединены к центру «Затик» Министерства труда и социальных вопросов, в результате чего созданы филиалы Ачапняка и Нубарашена, сообщает «Sputnik Армения».
Кроме того, «Детский дом имени Мари Измирлян» и «Ереванский дом ребенка» объединены с образованием филиала имени Мари Измирлян.
Также объединены круглосуточные центры «Ахтанак» и «Норк», на базе которых создан филиал Малатия–Себастия.
Реорганизация коснулась и «Центра поддержки ребенка и семьи Ширакской области» и «Гюмрийского детского дома», которые объединены в Гюмрийский филиал.
В обосновании решения отмечается, что в каждом случае учреждения выполняли лишь один вид функций, что создавало трудности при оказании помощи лицам или семьям, нуждающимся в иных видах услуг. Одновременно концентрация людей с одинаковыми потребностями в одном учреждении противоречит принципу инклюзивности и препятствует равномерному профессиональному развитию специалистов.
Ожидается, что реорганизация позволит сократить дублирующие должности, снизить административные расходы и повысить эффективность управления.
В решении также указано, что организации для объединения были выбраны с учетом их профиля деятельности, содержания предоставляемых услуг и местоположения.