26 Մարտ 2026 - 09:19 AMT
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրով նախատեսված աջակցության չափերը կվերանայվեն։ Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ ընդլայնել են 4 մլն դրամ սահմանաչափով բնակավայրերի ցանկը, որոնք 611–ն են՝ ավելացնելով 150 բնակավայր, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Խոսքը վերաբերում է Երևանին սահմանակից համայնքներին, նախկինում այս համայնքներում շահառուները կարող էին ստանալ միայն 3 մլն դրամի փոխհատուցում։ Արդյունքում Երևանը կմնա 3 մլն դրամի աջակցության սահմանում, մերձակա համայնքները 4 մլն դրամի։ Այդ համայնքներն են Աշտարակ, Արտաշատ, Մասիս, Փարաքար, Աբովյան, Նայիրի, Նոր Հաճն, Գառնի, Ջրվեժ։ Որոշ սահմանամերձ համայնքներ կշարունակեն մնալ 5 մլն դրամի աջակցության սահմաններում»,– նշել է նախարարը։
Թորոսյանի ներկայացրած տվյալներով՝ երևանամերձ այս համայնքներում, որոնք ներառում են 150 բնակավայր, բնակվում է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մոտ 25 հազար մարդ։
Բացի այդ, ծրագրի փոփոխություններով առաջարկվել է ընտանիքի անդամ համարել մինչև 2026 թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված երեխաներին՝ անկախ նրանից, թե երբ են ընտանիքի անդամները ներկայացրել առցանց դիմում-հայտարարությունը և ստացել հավաստագիրը։
Փոփոխվել է նաև հիփոթեքային վարկերի մարման աջակցության կարգը։ Այժմ, ըստ նախարարի, այս հնարավորությունից կարող են օգտվել նաև այն շահառուները, որոնք անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական տուն կառուցելու համար 2025 թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ ստացել են ոչ թե հիփոթեքային վարկ, այլ դրա վերաֆինանսավորման նպատակով տրամադրված սպառողական վարկ՝ անշարժ գույքի գրավով։
Նախարարը ներկայացրել է նաև վերջին վիճակագրական տվյալները, ըստ որոնց՝ մարտի 25-ի դրությամբ տրամադրվել է 5232 սերտիֆիկատ, որոնցից իրացվել է 2336-ը՝ շահառուները կամ ձեռք են բերել բնակարան, կամ գտնվում են կառուցման փուլում։
Այս համատեքստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին անդրադարձել է խաղաղության, արցախցիների վերադարձի և տարածաշրջանային սպառնալիքների թեմաներին։
«Երբ տարիներ առաջ ասում էինք, որ մեր նավը պետք է հասնի խաղաղ նավահանգստի, մենք հիմա այն հասցրել ենք նավահանգստի, ուղղակի մեզ այդ նավի ուղևորներիս, պետք է խաղաղվել: Իսկ դա նշանակում է տնավորվել, բոխչաները քանդել և դասավորել պահարաններում, այսինքն անցնել մշտական բնակության ռեժիմի։ Հակառակ դեպքում` եթե մեր տարածաշրջանում վերադարձի այդ օրակարգի թափանիվը պտտեցինք, տարածաշրջանից մեծ կտոր ականջն է մնալու»,– հայտարարել է նա։
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը մեկնարկել է 2024 թվականի հունիսին։ 242 բնակավայրում բնակարան ձեռք բերելու դեպքում մեկ անձի հաշվով տրամադրվում է 5 մլն դրամ աջակցություն, 142 բնակավայրում՝ 4 մլն դրամ, իսկ մնացած վայրերում, այդ թվում՝ Երևանում (բացառությամբ՝ 1-ին և 2-րդ գոտիների), սահմանվել է 3 մլն դրամ աջակցություն։ Աջակցության չափերը որոշվել են՝ հիմք ընդունելով 2023 թվականին անշարժ գույքի շուկայում իրականացված գործարքների վիճակագրությունը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115 365 մարդ։ Վերջին տվյալներով ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել Արցախից բռնի տեղահանված 34,576 անձ։

Размеры государственной поддержки в рамках программы обеспечения жильем семей, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха, будут пересмотрены. Соответствующее решение принято на заседании правительства.
Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян сообщил, что перечень населенных пунктов с лимитом поддержки в 4 млн драмов расширен до 611 — добавлено еще 150 населенных пунктов, сообщает «Sputnik Армения».
«Речь идет о прилегающих к Еревану общинах. Ранее в этих общинах бенефициары могли получать лишь 3 млн драмов компенсации. В результате Ереван останется в пределах 3 млн драмов, а близлежащие общины — 4 млн драмов. К ним относятся Аштарак, Арташат, Масис, Паракар, Абовян, Наири, Нор Хачн, Гарни, Джрвеж. Некоторые приграничные общины продолжат находиться в категории 5 млн драмов», — отметил министр.
По его данным, в этих 150 прилегающих к Еревану населенных пунктах проживает около 25 тысяч переселенцев из Нагорного Карабаха.
Изменениями также предлагается считать членами семьи детей, родившихся до 31 декабря 2026 года включительно, независимо от даты подачи заявления и получения сертификата.
Также изменен порядок поддержки погашения ипотечных кредитов. По словам министра, воспользоваться этой возможностью теперь смогут и те бенефициары, которые по состоянию на 1 июля 2025 года получили не ипотечный кредит, а потребительский кредит под залог недвижимости для целей рефинансирования.
Торосян также представил последние статистические данные: по состоянию на 25 марта выдано 5232 сертификата, из которых реализовано 2336 — бенефициары либо приобрели жилье, либо находятся на стадии строительства.
В этом контексте премьер-министр Никол Пашинян вновь затронул темы мира, возвращения переселенцев и региональных угроз.
«Когда годы назад мы говорили, что наш корабль должен достичь мирной гавани, сейчас мы его туда доставили. Но нам, пассажирам этого корабля, нужно самим обрести покой. Это означает обустроиться, распаковать вещи и разложить их по местам, то есть перейти к постоянному проживанию. В противном случае, если раскрутить повестку возвращения в нашем регионе, последствия будут крайне тяжелыми», — заявил он.
Государственная программа обеспечения жильем семей, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха, стартовала в июне 2024 года. В 242 населенных пунктах предусмотрено по 5 млн драмов на человека, в 142 — по 4 млн, а в остальных, включая Ереван (за исключением 1-й и 2-й зон), — по 3 млн драмов. По данным Службы миграции и гражданства МВД Армении, после сентября 2023 года из Нагорного Карабаха были вынужденно переселены 115 365 человек, из которых 34 576 уже получили гражданство Армении.