26 Մարտ 2026 - 09:19 AMT
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրով նախատեսված աջակցության չափերը կվերանայվեն։ Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ ընդլայնել են 4 մլն դրամ սահմանաչափով բնակավայրերի ցանկը, որոնք 611–ն են՝ ավելացնելով 150 բնակավայր, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Խոսքը վերաբերում է Երևանին սահմանակից համայնքներին, նախկինում այս համայնքներում շահառուները կարող էին ստանալ միայն 3 մլն դրամի փոխհատուցում։ Արդյունքում Երևանը կմնա 3 մլն դրամի աջակցության սահմանում, մերձակա համայնքները 4 մլն դրամի։ Այդ համայնքներն են Աշտարակ, Արտաշատ, Մասիս, Փարաքար, Աբովյան, Նայիրի, Նոր Հաճն, Գառնի, Ջրվեժ։ Որոշ սահմանամերձ համայնքներ կշարունակեն մնալ 5 մլն դրամի աջակցության սահմաններում»,– նշել է նախարարը։
Թորոսյանի ներկայացրած տվյալներով՝ երևանամերձ այս համայնքներում, որոնք ներառում են 150 բնակավայր, բնակվում է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մոտ 25 հազար մարդ։
Բացի այդ, ծրագրի փոփոխություններով առաջարկվել է ընտանիքի անդամ համարել մինչև 2026 թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված երեխաներին՝ անկախ նրանից, թե երբ են ընտանիքի անդամները ներկայացրել առցանց դիմում-հայտարարությունը և ստացել հավաստագիրը։
Փոփոխվել է նաև հիփոթեքային վարկերի մարման աջակցության կարգը։ Այժմ, ըստ նախարարի, այս հնարավորությունից կարող են օգտվել նաև այն շահառուները, որոնք անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ անհատական տուն կառուցելու համար 2025 թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ ստացել են ոչ թե հիփոթեքային վարկ, այլ դրա վերաֆինանսավորման նպատակով տրամադրված սպառողական վարկ՝ անշարժ գույքի գրավով։
Նախարարը ներկայացրել է նաև վերջին վիճակագրական տվյալները, ըստ որոնց՝ մարտի 25-ի դրությամբ տրամադրվել է 5232 սերտիֆիկատ, որոնցից իրացվել է 2336-ը՝ շահառուները կամ ձեռք են բերել բնակարան, կամ գտնվում են կառուցման փուլում։
Այս համատեքստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին անդրադարձել է խաղաղության, արցախցիների վերադարձի և տարածաշրջանային սպառնալիքների թեմաներին։
«Երբ տարիներ առաջ ասում էինք, որ մեր նավը պետք է հասնի խաղաղ նավահանգստի, մենք հիմա այն հասցրել ենք նավահանգստի, ուղղակի մեզ այդ նավի ուղևորներիս, պետք է խաղաղվել: Իսկ դա նշանակում է տնավորվել, բոխչաները քանդել և դասավորել պահարաններում, այսինքն անցնել մշտական բնակության ռեժիմի։ Հակառակ դեպքում` եթե մեր տարածաշրջանում վերադարձի այդ օրակարգի թափանիվը պտտեցինք, տարածաշրջանից մեծ կտոր ականջն է մնալու»,– հայտարարել է նա։
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը մեկնարկել է 2024 թվականի հունիսին։ 242 բնակավայրում բնակարան ձեռք բերելու դեպքում մեկ անձի հաշվով տրամադրվում է 5 մլն դրամ աջակցություն, 142 բնակավայրում՝ 4 մլն դրամ, իսկ մնացած վայրերում, այդ թվում՝ Երևանում (բացառությամբ՝ 1-ին և 2-րդ գոտիների), սահմանվել է 3 մլն դրամ աջակցություն։ Աջակցության չափերը որոշվել են՝ հիմք ընդունելով 2023 թվականին անշարժ գույքի շուկայում իրականացված գործարքների վիճակագրությունը։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115 365 մարդ։ Վերջին տվյալներով ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել Արցախից բռնի տեղահանված 34,576 անձ։

State support amounts under the housing program for families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh will be revised, following a decision adopted at a government meeting.
Labor and Social Affairs Minister Arsen Torosyan said the list of settlements eligible for 4 million drams in assistance has been expanded to 611, with 150 additional locations included, Sputnik Armenia reports.
“This concerns communities adjacent to Yerevan. Previously, beneficiaries in these areas could receive only 3 million drams in compensation. As a result, Yerevan will remain at the 3 million dram support level, while nearby communities will receive 4 million drams. These include Ashtarak, Artashat, Masis, Parakar, Abovyan, Nairi, Nor Hachn, Garni, and Jrvezh. Some border communities will continue to fall under the 5 million dram support category,” the minister said.
According to Torosyan, around 25,000 displaced persons from Nagorno-Karabakh live in these 150 Yerevan-adjacent settlements.
The amendments also propose recognizing as family members children born up to and including December 31, 2026, regardless of when the family submitted its application and received certification.
Changes were also made to mortgage repayment support rules. The minister said beneficiaries who, as of July 1, 2025, obtained not a mortgage loan but a consumer loan secured by real estate for refinancing purposes will also now be eligible.
Torosyan presented updated figures, noting that as of March 25, a total of 5,232 certificates had been issued, of which 2,336 had been used, with beneficiaries either purchasing homes or currently in the construction phase.
In this context, Prime Minister Nikol Pashinyan again addressed issues of peace, the return of displaced persons, and regional risks.
“When years ago we said our ship must reach a peaceful harbor, we have now brought it there. But we, the passengers, must also become peaceful. That means settling down, unpacking belongings, arranging them in cupboards — in other words, transitioning to permanent residence. Otherwise, if we spin up the agenda of return in our region, we will be left with a serious loss,” he said.
The state housing support program for families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh was launched in June 2024. Assistance amounts to 5 million drams per person in 242 settlements, 4 million in 142 settlements, and 3 million in other areas, including Yerevan (excluding zones 1 and 2), based on 2023 real estate market data. According to Armenia’s Migration and Citizenship Service, 115,365 people were displaced from Nagorno-Karabakh after September 2023, with 34,576 having received Armenian citizenship.