«Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի՝ պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները կվերապահվեն ԿԳՄՍ նախարարությանը։ Որոշումն ընդունվել է կառավարությունն նիստում, հայտնում է Factor.am-ը:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ այս բազմաֆունկցիոնալ կինոարդյունաբերական կառույցը գրեթե մեկ տասնամյակ չի գործել՝ գտնվելով կայուն անկման վիճակում։
Նախատեսվում է, որ այս փոփոխությունների արդյունքում հնարավոր կլինի իրականացնել «Հայֆիլմ կինոարտադրական քաղաքի» լայնածավալ նախագիծը՝ ապահովելով պետական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործում և ստեղծելով ժամանակակից պահանջներին համապատասխան կինոարդյունաբերական ենթակառուցվածքներ։
«Ներկայում՝ կինոոլորտի զարգացման և բարեփոխման ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև վերջին տարիներին կինոոլորտում միջազգային համագործակցության ակնհայտ աճողականությամբ պայմանավորված անհրաժեշտություն է առաջացել վերջինիս պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահել նախարարությանը»,- ասվել է որոշման մեջ։
«Հայֆիլմ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 2015 թվականից գտնվում է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ենթակայության տակ։ Այժմ կոմիտեն մեկամսյա ժամկետում իրականացնելու է բաժնետոմսերի հանձնման-ընդունման գործընթացը։
«Հայֆիլմը» հայկական գեղարվեստական ֆիլմերի արտադրությամբ զբաղվող կինոստուդիա է, որը հիմնադրվել է 1923 թվականին։ Հայաստանի անկախությունից հետո դրա գործունեությունը զգալիորեն նվազել է, իսկ 2005 թվականին այն վաճառվել է մասնավոր ընկերության, որը պարտավորվել էր իրականացնել խոշոր ներդրումներ, սակայն դրանք չեն կատարվել։ 2015 թվականին ստուդիայի 100 տոկոս բաժնետոմսերը վերադարձվել են պետությանը՝ պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման պատճառով։

26 Март 2026 - 11:56 AMT
Полномочия по управлению государственными акциями киностудии «Армфильм» имени Амо Бекназаряна будут переданы Министерству образования, науки, культуры и спорта. Соответствующее решение принято на заседании правительства, сообщает «Factor.am ».
В обосновании отмечается, что этот многофункциональный киноиндустриальный комплекс в течение почти десяти лет находился в состоянии устойчивого упадка и фактически не функционировал.
Ожидается, что данные изменения позволят реализовать масштабный проект «кинопроизводственного города «Армфильм», обеспечив эффективное использование государственных ресурсов и создание современной инфраструктуры киноиндустрии.
Как отмечается в решении, необходимость передачи управления обусловлена реализацией программ развития и реформирования киноотрасли, а также заметным ростом международного сотрудничества в последние годы.
Закрытое акционерное общество «Армфильм» с 2015 года находится в ведении Комитета по управлению государственным имуществом. В течение месяца комитет должен завершить процесс передачи акций.
Киностудия «Армфильм», основанная в 1923 году, является одной из ключевых площадок по производству художественных фильмов в Армении. После обретения независимости ее деятельность значительно сократилась. В 2005 году студия была приватизирована с обязательством инвестиций, которые не были выполнены, и в 2015 году 100% акций были возвращены государству.