«Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲԸ-ի՝ պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները կվերապահվեն ԿԳՄՍ նախարարությանը։ Որոշումն ընդունվել է կառավարությունն նիստում, հայտնում է Factor.am-ը:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ այս բազմաֆունկցիոնալ կինոարդյունաբերական կառույցը գրեթե մեկ տասնամյակ չի գործել՝ գտնվելով կայուն անկման վիճակում։
Նախատեսվում է, որ այս փոփոխությունների արդյունքում հնարավոր կլինի իրականացնել «Հայֆիլմ կինոարտադրական քաղաքի» լայնածավալ նախագիծը՝ ապահովելով պետական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործում և ստեղծելով ժամանակակից պահանջներին համապատասխան կինոարդյունաբերական ենթակառուցվածքներ։
«Ներկայում՝ կինոոլորտի զարգացման և բարեփոխման ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև վերջին տարիներին կինոոլորտում միջազգային համագործակցության ակնհայտ աճողականությամբ պայմանավորված անհրաժեշտություն է առաջացել վերջինիս պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահել նախարարությանը»,- ասվել է որոշման մեջ։
«Հայֆիլմ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 2015 թվականից գտնվում է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ենթակայության տակ։ Այժմ կոմիտեն մեկամսյա ժամկետում իրականացնելու է բաժնետոմսերի հանձնման-ընդունման գործընթացը։
«Հայֆիլմը» հայկական գեղարվեստական ֆիլմերի արտադրությամբ զբաղվող կինոստուդիա է, որը հիմնադրվել է 1923 թվականին։ Հայաստանի անկախությունից հետո դրա գործունեությունը զգալիորեն նվազել է, իսկ 2005 թվականին այն վաճառվել է մասնավոր ընկերության, որը պարտավորվել էր իրականացնել խոշոր ներդրումներ, սակայն դրանք չեն կատարվել։ 2015 թվականին ստուդիայի 100 տոկոս բաժնետոմսերը վերադարձվել են պետությանը՝ պայմանագրային պարտավորությունների չկատարման պատճառով։

Management of state-owned shares of the Hayfilm film studio, named after Hamo Beknazaryan, will be transferred to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, following a government decision, Factor.am reports.
The rationale states that the multifunctional film industry complex has been in steady decline and largely inactive for nearly a decade.
The changes are expected to enable the implementation of a large-scale “Hayfilm film production city” project, ensuring efficient use of state resources and creating modern film industry infrastructure.
According to the decision, the move is driven by the need to implement development and reform programs in the film sector, as well as by the noticeable growth of international cooperation in recent years.
The Hayfilm closed joint-stock company has been under the State Property Management Committee since 2015. The committee is expected to complete the transfer of shares within one month.
Hayfilm, founded in 1923, is a historic Armenian film studio that produced feature films. After Armenia’s independence, its activity declined significantly. In 2005, it was privatized with investment commitments that were not fulfilled, and in 2015, 100% of its shares were returned to the state.