26 Մարտ 2026 - 11:04 AMT
Կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում գործունեություն իրականացնող քաղաքացիների համար պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու նպատակով փաստաթղթերի ներկայացման վերջնաժամկետը սահմանվել է 2026 թվականի ապրիլի 30-ը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Գիտության և կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում նշանակալի ձեռքբերումներ ունեցող քաղաքացիները 2026 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև մայիսի 1-ը կարող են դիմել ԿԳՄՍ նախարարություն՝ տարկետում ստանալու համար։
Նախարարությունից հայտնել են, որ դիմումը (ըստ սահմանված ձևի) և դրան կից ներկայացվող անհրաժեշտ փաստաթղթերը՝ բնօրինակներով կամ պատճեններով, քաղաքացին կամ նրա ներկայացուցիչը (ներկայացուցչի դեպքում նաև լիազորագրով) պետք է ուղարկեն ԿԳՄՍ նախարարություն՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին։
Տարկետման տրամադրման գործընթացի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով նախարարությունը խորհուրդ է տալիս հնարավորության դեպքում դիմումները և կից փաստաթղթերը ներկայացնել թվայնացված՝ էլեկտրոնային տարբերակով։

26 March 2026 - 12:03 AMT
The deadline for submitting documents to obtain deferment from compulsory military service for citizens working in education, culture, and sports has been set for April 30, 2026, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports said.
Citizens with significant achievements in science and education, culture, and sports can apply to the ministry for deferment between April 1 and May 1, 2026.
According to the ministry, applicants or their representatives must submit the application (in the prescribed format) along with the required documents—either originals or copies—via email to [email protected]. Representatives must also provide a power of attorney.
To improve efficiency, the ministry recommends submitting applications and accompanying documents in digital format whenever possible.