26 Մարտ 2026 - 11:04 AMT
Կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում գործունեություն իրականացնող քաղաքացիների համար պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու նպատակով փաստաթղթերի ներկայացման վերջնաժամկետը սահմանվել է 2026 թվականի ապրիլի 30-ը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Գիտության և կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում նշանակալի ձեռքբերումներ ունեցող քաղաքացիները 2026 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև մայիսի 1-ը կարող են դիմել ԿԳՄՍ նախարարություն՝ տարկետում ստանալու համար։
Նախարարությունից հայտնել են, որ դիմումը (ըստ սահմանված ձևի) և դրան կից ներկայացվող անհրաժեշտ փաստաթղթերը՝ բնօրինակներով կամ պատճեններով, քաղաքացին կամ նրա ներկայացուցիչը (ներկայացուցչի դեպքում նաև լիազորագրով) պետք է ուղարկեն ԿԳՄՍ նախարարություն՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին։
Տարկետման տրամադրման գործընթացի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով նախարարությունը խորհուրդ է տալիս հնարավորության դեպքում դիմումները և կից փաստաթղթերը ներկայացնել թվայնացված՝ էլեկտրոնային տարբերակով։

Срок подачи документов для получения отсрочки от обязательной военной службы для граждан, работающих в сферах образования, культуры и спорта, установлен до 30 апреля 2026 года, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
Граждане, имеющие значительные достижения в области науки и образования, культуры и спорта, могут обратиться в министерство с 1 апреля по 1 мая 2026 года для получения отсрочки.
Как отметили в министерстве, заявление установленной формы и необходимые документы — в оригиналах или копиях — гражданин или его представитель (при наличии доверенности) должен направить на электронный адрес [email protected].
С целью повышения эффективности процесса министерство рекомендует по возможности представлять заявления и сопроводительные документы в цифровом формате.