26 Մարտ 2026 - 14:20 AMT
2026 թվականի ամառային զորակոչի և զորացրման կազմակերպման վերաբերյալ որոշման նախագիծը ներկայացվել է հանրային քննարկման։
Ըստ նախագծի՝ Զինված ուժերի համալրման գործընթացը զորակոչի շրջանակում նախատեսվել է իրականացնել 2026 թվականի հունիսի 22-ից մինչև օգոստոսի 15-ը։ Միաժամանակ, պարտադիր զինվորական ծառայությունն ավարտած զինծառայողների զորացրումը նախատեսվում է կատարել 2026 թվականի հունիսի 24-ից մինչև օգոստոսի 15-ը ներառյալ, հայտնում է Factor.am-ը:
Նշվել է, որ նման ժամանակացույցը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2024 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում Զինված ուժերի համալրումը իրականացվել է հունիսի 24-ից մինչև օգոստոսի 15-ը ներառյալ։ Նույն ժամանակահատվածում նախատեսվել է նաև պարտադիր կամ այլընտրանքային ծառայություն անցած զինծառայողների զորացրումը։
Զորակոչի ենթակա են համարվում արական սեռի այն քաղաքացիները, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2026 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, նաև այն քաղաքացիները, որոնց նախկինում տրամադրված տարկետման ժամկետը ավարտվում է մինչև նշված օրը։
Բացի այդ, զորակոչին կարող են մասնակցել իգական սեռի այն քաղաքացիները, որոնք մինչև 2026 թվականի մարտի 1-ը ներկայացրել են կամավոր ծառայության դիմում, ինչպես նաև արական սեռի այն քաղաքացիները, որոնք ցանկություն են հայտնել զորակոչվել օրենքով սահմանված այլ հիմքերով։

Проект решения об организации летнего призыва и увольнения в 2026 году представлен на общественное обсуждение.
Согласно проекту, процесс комплектования Вооруженных сил в рамках призыва предусмотрено провести с 22 июня по 15 августа 2026 года. Одновременно увольнение военнослужащих, завершивших обязательную военную службу, планируется провести с 24 июня по 15 августа 2026 года включительно, сообщает «Factor.am ».
Отмечается, что такой график обусловлен тем, что в ходе летнего призыва 2024 года комплектование Вооруженных сил осуществлялось с 24 июня по 15 августа включительно. На тот же период было запланировано и увольнение военнослужащих, прошедших обязательную или альтернативную службу.
Подлежащими призыву считаются граждане мужского пола, которым исполняется 18 лет до 30 июня 2026 года включительно, а также граждане, срок ранее предоставленной отсрочки которым истекает до указанной даты.
Кроме того, в призыве могут участвовать граждане женского пола, которые до 1 марта 2026 года подали заявление о прохождении добровольной службы, а также граждане мужского пола, выразившие желание быть призванными по иным основаниям, установленным законом.