26 Մարտ 2026 - 15:02 AMT
Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի պատճառով չեղարկված թռիչքների հետևանքով նոր ավիատոմս ձեռք բերած Հայաստանի քաղաքացիների համար նախատեսված փոխհատուցման տրամադրման կարգը դեռևս մշակման փուլում է: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը:
«Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ, համաձայն որի այն քաղաքացիներին, ում ՀՀ վերադարձի ուղիղ կամ տարանցիկ չվերթները չեղարկվել էին պայմանավորված Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակով, և ում համար ավիաընկերությունը նոր տոմս չի ապահովել և իրենք են գնել ՀՀ վերադարձի նոր տոմսը, ՀՀ կառավարությունը կտրամադրի մինչև 250 հազար դրամ փոխհատուցում յուրաքանչյուր անձի համար։
Նախաձեռնության հայտարարման օրվանից՝ մարտի 7-ից ի վեր դրան անդրադարձել ենք տարբեր առիթներով, այդ թվում՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ նախարար Միրզոյանի ճեպազրույցում, Մասկատում դեսապանահավաքի ժամանակ նախարարի հրապարակային խոսքում, ինչպես նաև ի պատասխան ԶԼՄ գործընկերների և ՀՀ քաղաքացիների հարցումների։
Հաշվի առնելով թեմայի նկատմամբ ՀՀ քաղաքացիների մեծ հետաքրքրությունը՝ լրացուցիչ տեղեկացնում ենք, որ փոխհատուցման ապահովման ընթացակարգը, այդ թվում՝ տեխնիկական մանրամասները գտնվում են մշակման փուլում և ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված կարգով ընդունվելուց հետո մանրամասն տեղեկատվությունը կհրապարակվի պաշտոնական հարթակներում:
Շահառու քաղաքացիներին պատշաճ կերպով կներկայացվեն նախատեսվող փոխհատուցումները ստանալու համար դիմումի ներկայացման կարգը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը և այլն»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

26 Март 2026 - 15:22 AMT
Порядок предоставления компенсаций гражданам Армении, которые приобрели новые авиабилеты из-за отмены рейсов, обусловленных ситуацией на Ближнем Востоке, пока находится на стадии разработки. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь МИД Ани Бадалян.
«Как ранее заявлял министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, МИД выступил с инициативой, согласно которой граждане, чьи прямые или транзитные рейсы в Армению были отменены в связи с ситуацией на Ближнем Востоке, и которым авиакомпании не предоставили новые билеты, а они приобрели их самостоятельно, получат компенсацию от правительства Армении в размере до 250 тысяч драмов на человека.
С момента объявления инициативы 7 марта мы неоднократно обращались к этой теме, в том числе в ходе брифинга министра Мирзояна с журналистами в Национальном собрании, в его публичном выступлении на встрече послов в Маскате, а также в ответах на запросы СМИ и граждан Армении.
Учитывая высокий общественный интерес к вопросу, дополнительно сообщаем, что процедура предоставления компенсаций, включая технические детали, находится в стадии разработки. Подробная информация будет опубликована на официальных платформах после утверждения правительством Армении.
Гражданам-бенефициарам будет надлежащим образом представлена информация о порядке подачи заявлений на получение компенсации, перечне необходимых документов и других деталях», — говорится в сообщении.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых погиб верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Иран в ответ открыл огонь по Израилю, а также по странам Персидского залива, где размещены военные базы США.