27 Մարտ 2026 - 09:07 AMT
Հայաստանը ներկայացնող Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին սպորտային զույգը առաջին անգամ ընդգրկվել է գեղասահքի աշխարհի առաջնության լավագույն տասնյակում, հայտնում է ՀՀ գեղասահքի ֆեդերացիան։
Պրահայում ընթացող գեղասահքի աշխարհի առաջնության ազատ ծրագրում զույգը 123.34 միավորով զբաղեցրել է 8-րդ տեղը:
Այս արդյունքի շնորհիվ նրանք բացել են հնարավորություն, որպեսզի հաջորդ աշխարհի առաջնությունում ևս մեկ հայկական զույգ մասնակցի մրցաշարին, ինչպես նաև ապահովել են մեծահասակների Աշխարհի գավաթի (Գրան պրի) երկու ուղեգիր, որը տրամադրվում է բացառապես Միջազգային սահքի միության (ISU) կողմից։
Տղամարդկանց մենասահքում Հայաստանի միակ ներկայացուցիչ Սեմյոն Դանիլյանցը չի հաղթահարել կարճ ծրագրի արգելքը:

Представляющая Армению пара Карина Акопова и Никита Рахманин впервые вошла в десятку лучших на чемпионате мира по фигурному катанию, сообщает Федерация фигурного катания Армении.
На проходящем в Праге чемпионате мира дуэт занял 8-е место в произвольной программе, набрав 123,34 балла.
Благодаря этому результату открылась возможность участия еще одной армянской пары в следующем чемпионате мира, а также были обеспечены две путевки на серию Гран-при среди взрослых, которые предоставляются исключительно Международным союзом конькобежцев (ISU).
В мужском одиночном катании единственный представитель Армении Семен Данилянц не смог преодолеть барьер короткой программы.