Սյունիքում առատ տեղումների հետևանքով գետերում ջրի մակարդակը շարունակում է բարձրանալ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը:
Նա հորդորել է մարդկանց չմոտենալ գետերին:
«Հարգելի քաղաքացիներ, տեղումների ինտենսիվությունը Սյունիքում պահպանվում է։ Գետերում ջրի մակարդակը շարունակում է բարձրանալ։ Պատկան մարմինները մարզում անցել են աշխատանքային արտակարգ ռեժիմի, իրականացվում են կանխարգելիչ և օպերատիվ միջոցառումներ՝ իրավիճակը վերահսկելի պահելու համար։
Խնդրում ենք՝
. հեռու մնալ գետամերձ տարածքներից,
. չմոտենալ վարարած գետերին,
. ճանապարհներին լինել առավել ուշադիր»,-ասվում է գրառման մեջ:
Կապանում փլուզվել է սելավատարի պատնեշը` ջրաբերուկները տարածվել են ավտոճանապարհին․ կան արգելափակված ավտոմեքենաներ։ Այդ մասին հայտնել է ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունը:
«Մարտի 27-ին ժամը 12։10-ին Սյունիք մարզային օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Կապան քաղաքում վարարել է Ողջի գետը: Պարզվել է, որ գետի վարարում տեղի չի ունեցել, Արզումանյան փողոցում հորդառատ անձրևների հետևանքով փլուզվել է սելավատարի պատնեշը, ինչի հետևանքով ջրաբերուկները տարածվել են ավտոճանապարհին․ կան արգելափակված ավտոմեքենաներ։
Փրկարար ծառայությունը օպերատիվորեն արձագանքել է ստեղծված իրավիճակին և տեղում իրականացվում են համապատասխան աշխատանքներ։ Կտրվի լրացուցիչ տեղեկություն»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

27 Март 2026 - 09:57 AMT
В Сюникской области на фоне обильных осадков продолжает расти уровень воды в реках. Об этом сообщил на своей странице в Facebook губернатор региона Роберт Гукасян.
Он призвал граждан не приближаться к рекам.
«Уважаемые граждане, интенсивность осадков в Сюнике сохраняется. Уровень воды в реках продолжает повышаться. Соответствующие службы в области перешли на чрезвычайный режим работы, проводятся профилактические и оперативные мероприятия для удержания ситуации под контролем.
Просим вас:
• держаться подальше от прибрежных зон,
• не приближаться к разлившимся рекам,
• быть особенно внимательными на дорогах», — говорится в сообщении.
В Капане обрушилась селезадерживающая дамба, в результате чего грязекаменные потоки распространились по автодороге, имеются заблокированные автомобили, сообщили в Спасательной службе МВД.
«27 марта в 12:10 в Сюникский областной центр оперативного управления поступило сообщение о разливе реки Вохчи в Капане. Выяснилось, что разлива реки не произошло: на улице Арзуманяна из-за проливных дождей обрушилась селезадерживающая дамба, вследствие чего потоки грязи и воды распространились по дороге. Есть заблокированные автомобили.
Спасательная служба оперативно отреагировала на ситуацию, на месте проводятся соответствующие работы. Дополнительная информация будет предоставлена», — говорится в сообщении.