Մարտի 27-ի՝ ժամը 14։30-ի դրությամբ, ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնում ստացվել են Սյունիքի մարզում առատ տեղումների հետևանքների վերաբերյալ ահազանգեր։
Կապանի Գրիգոր Արզումանյան փողոցում սելավատարից դուրս եկած ջուրը լցվել է փողոց և Ողջի գետ, ինչի հետևանքով վնասվել են ավտոմեքենաներ, տուժել կենդանիներ, հայտնում է ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունը:
Դեպքի վայրում աշխատանքներ են իրականացնում ՆԳՆ ՓԾ Կապանի և Քաջարանի հրշեջ-փրկարարական ջոկատները, ինչպես նաև համայնքապետարանի կոմունալ ծառայության աշխատակիցներ։
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով փողոցը ոստիկանության պարեկային ծառայության կողմից փակվել է։
Մյուս մարզերում գետերի մակարդակի բարձրացման վերաբերյալ ահազանգեր չեն ստացվել։
«Հարգելի՛ քաղաքացիներ, հորդորում ենք հետևել բացառապես պաշտոնական տեղեկատվությանը, խուճապի չմատնվել և անհրաժեշտության դեպքում զանգահարել ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Կապանում փլուզվել է սելավատարի պատնեշը` ջրաբերուկները տարածվել են ավտոճանապարհին․ կան արգելափակված ավտոմեքենաներ։
Սյունիքում առատ տեղումների հետևանքով գետերում ջրի մակարդակը շարունակում է բարձրանալ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը: Նա հորդորել է մարդկանց չմոտենալ գետերին:

27 Март 2026 - 13:20 AMT
По состоянию на 14:30 27 марта в оперативный центр управления 112 МВД поступили сообщения о последствиях обильных осадков в Сюникской области.
В Капане на улице Григора Арзуманяна вода вышла из селевого канала и затопила улицу и реку Вохчи. В результате повреждены автомобили, пострадали животные, сообщает Спасательная служба МВД.
На месте работают пожарно-спасательные подразделения Капана и Каджарана, а также сотрудники коммунальных служб.
В целях безопасности улица перекрыта патрульной службой полиции.
Сообщений о повышении уровня рек в других регионах не поступало.
«Уважаемые граждане, призываем вас следить только за официальной информацией, не поддаваться панике и при необходимости обращаться в оперативный центр МВД по номеру 112», — говорится в сообщении.
Ранее сообщалось, что в Капане обрушилась селезадерживающая дамба, в результате чего потоки воды и грязи распространились по дороге, есть заблокированные автомобили.
Из-за сильных осадков в Сюнике уровень воды в реках продолжает расти, сообщил губернатор региона Роберт Гукасян, призвав граждан не приближаться к рекам.