Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) պաշտոնապես հայտարարել է նոր կանոնների ներդրման մասին։ Փոփոխությունները կիրառվելու են արդեն ԱՄՆ-ում, Մեքսիկայում և Կանադայում անցկացվելիք 2026 թվականի աշխարհի առաջնության ժամանակ։ Նորամուծությունները միտված են ժամանակի ձգձգման նվազեցմանը և տեսաօգնականների դերի ընդլայնմանը։
Սահմանվել է, որ փոխարինվող խաղացողը պարտավոր է լքել խաղադաշտը 10 վայրկյանի ընթացքում։ Եթե նա չի հասցնում, փոխարինող ֆուտբոլիստը ստիպված է սպասել 1 րոպե, իսկ թիմը այդ ընթացքում կխաղա առանց մեկ խաղացողի, հայտնում է Factor.am-ը:
Եզրային նետումների և դարպասից հարվածների համար տրամադրվել է առավելագույնը 5 վայրկյան։ Ժամկետը խախտելու դեպքում գնդակը փոխանցվում է մրցակցին։
Դաշտում բուժօգնություն ստացած ֆուտբոլիստը պետք է դուրս գա խաղադաշտից և կարող է վերադառնալ միայն 1 րոպե անց, եթե տվյալ դրվագում չի պատժվել քարտով։
VAR համակարգի լիազորությունները ընդլայնվել են․ այժմ այն կարող է վերանայել նաև երկրորդ դեղին քարտերի և վիճահարույց անկյունայինների դրվագները։
Միայն թիմի ավագն է իրավունք ունենալու դիմել մրցավարին պարզաբանում ստանալու համար, իսկ մյուս խաղացողները, որոնք կշրջապատեն մրցավարին, կպատժվեն դեղին քարտով։

27 Март 2026 - 14:52 AMT
Международная федерация футбола (ФИФА) официально объявила о введении новых правил, которые будут применяться уже на чемпионате мира 2026 года в США, Мексике и Канаде.
Изменения направлены на сокращение затягивания времени и расширение полномочий системы видеопомощи арбитрам (VAR).
Согласно новым правилам, заменяемый игрок обязан покинуть поле в течение 10 секунд. В противном случае выходящий на замену футболист должен будет подождать одну минуту, и команда будет играть это время в меньшинстве, сообщает «Factor.am ».
Для выполнения вбрасываний и ударов от ворот отведено не более пяти секунд. При нарушении этого времени мяч передается сопернику.
Игрок, получивший медицинскую помощь на поле, должен покинуть его и сможет вернуться только через одну минуту, если в данном эпизоде ему не была показана карточка.
Полномочия системы VAR расширены: теперь она сможет пересматривать эпизоды со вторыми желтыми карточками и спорными угловыми ударами.
Право обращаться к судье за разъяснениями будет иметь только капитан команды, а остальные игроки, окружающие арбитра, будут наказываться желтой карточкой.