Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) պաշտոնապես հայտարարել է նոր կանոնների ներդրման մասին։ Փոփոխությունները կիրառվելու են արդեն ԱՄՆ-ում, Մեքսիկայում և Կանադայում անցկացվելիք 2026 թվականի աշխարհի առաջնության ժամանակ։ Նորամուծությունները միտված են ժամանակի ձգձգման նվազեցմանը և տեսաօգնականների դերի ընդլայնմանը։
Սահմանվել է, որ փոխարինվող խաղացողը պարտավոր է լքել խաղադաշտը 10 վայրկյանի ընթացքում։ Եթե նա չի հասցնում, փոխարինող ֆուտբոլիստը ստիպված է սպասել 1 րոպե, իսկ թիմը այդ ընթացքում կխաղա առանց մեկ խաղացողի, հայտնում է Factor.am-ը:
Եզրային նետումների և դարպասից հարվածների համար տրամադրվել է առավելագույնը 5 վայրկյան։ Ժամկետը խախտելու դեպքում գնդակը փոխանցվում է մրցակցին։
Դաշտում բուժօգնություն ստացած ֆուտբոլիստը պետք է դուրս գա խաղադաշտից և կարող է վերադառնալ միայն 1 րոպե անց, եթե տվյալ դրվագում չի պատժվել քարտով։
VAR համակարգի լիազորությունները ընդլայնվել են․ այժմ այն կարող է վերանայել նաև երկրորդ դեղին քարտերի և վիճահարույց անկյունայինների դրվագները։
Միայն թիմի ավագն է իրավունք ունենալու դիմել մրցավարին պարզաբանում ստանալու համար, իսկ մյուս խաղացողները, որոնք կշրջապատեն մրցավարին, կպատժվեն դեղին քարտով։

27 March 2026 - 14:51 AMT
The International Federation of Association Football (FIFA) has officially announced the introduction of new rules, which will be applied during the 2026 World Cup in the United States, Mexico, and Canada.
The changes are aimed at reducing time-wasting and expanding the role of video assistant referees (VAR).
Under the new rules, a substituted player must leave the field within 10 seconds. If they fail to do so, the incoming player must wait one minute, leaving the team temporarily with one fewer player, Factor.am reports.
For throw-ins and goal kicks, a maximum of five seconds will be allowed. If the time limit is exceeded, possession will be awarded to the opposing team.
A player who receives medical treatment on the field must leave and can only return after one minute, unless no card was issued in that incident.
The authority of the VAR system has been expanded to include reviewing second yellow cards and disputed corner kick situations.
Only the team captain will be allowed to approach the referee for explanations. Other players who surround the referee will be shown a yellow card.