28 Մարտ 2026 - 07:54 AMT
3 անձ կասկածվում է «Կանազի» շենքում գույք այրելու մեջ: Այս մասին հայտնել է ՆԳՆ խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը։
ՆԳՆ Համայնքային ոստիկանության և ԱԱԾ ծառայողների համատեղ գործողությունների արդյունքում՝ մարտի 27-ին, երեք անձ հայտնաբերվել և ներկայացվել են նախաքննական մարմին, որոնք կասկածվում են մարտի 25-ին Ազատության պողոտայում գտնվող շինության ներսում գույք այրելու մեջ։
«Նախնական տվյալներով՝ 3 անչափահաս մտել են շենք, կիթառ նվագել, տաքանալու համար այրել են գույք, ինչի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել։ Կատարվում է նախաքննություն»,-ասվում է Սարգսյանի գրառման մեջ:
Մարտի 25-ի երեկոյան՝ ժամը 19։12-ին, ՆԳՆ ՓԾ-ն ահազանգ է ստացել այն մասին, որ հրդեհ է բռնկվել Երևանի Ազատության պողոտայի 19 հասցեում գտնվող նախկին «Կանազ» մշակույթի տան չգործող չորսհարկանի շինությունում։ Հրդեհը հաջողվել է մարել ավելի քան չորսուկես ժամ անց՝ ժամը 23։44-ին։ Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է նաև կանխել կրակի տարածումը դեպի շինության առաջին հարկ և հարակից բնակելի շենքեր։

Три человека подозреваются в поджоге имущества в здании «Каназ». Об этом сообщил пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян.
В результате совместных действий сотрудников общественной полиции МВД и Службы национальной безопасности 27 марта были выявлены и представлены органу предварительного следствия трое лиц, подозреваемых в поджоге имущества внутри здания на проспекте Азатутян 25 марта.
«По предварительным данным, трое несовершеннолетних проникли в здание, играли на гитаре и, чтобы согреться, подожгли имущество, в результате чего возник пожар. Проводится предварительное следствие», — отметил Саргсян.
Вечером 25 марта, в 19:12, в Службу спасения МВД поступило сообщение о пожаре в неэксплуатируемом четырехэтажном здании бывшего Дома культуры «Каназ» по адресу проспект Азатутян, 19 в Ереване. Пожар удалось ликвидировать более чем через четыре с половиной часа — в 23:44. Пожарные также предотвратили распространение огня на первый этаж и близлежащие жилые здания.