28 Մարտ 2026 - 08:06 AMT
Մարտի 27-ին, ժամը 18։59-ին Սյունիքի մարզային օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Կապան քաղաքի Արփիկ թաղամաս տանող ճանապարհին տեղի է ունեցել սողանք, ճանապարհը միակողմանի փակվել է։ Տուժածներ չկան: Դեպքի վայր է մեկնել ՆԳՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ։
Պարզվել է, որ հորդառատ անձրևներից ակտիվացած սողանքի հետևանքով հողազանգվածը և ծառի ճյուղերը հայտնվել են ճանապարհի երթևեկելի հատվածում։
Փրկարարները մասնատել են ծառերի ճյուղերը, հեռացրել երթևեկելի հատվածից․ երթևեկությունը վերականգնվել է։
Կապան քաղաքը հորդառատ տեղումների «ռեկորդակիրն» է Հայաստանում։ Այն, իր ֆիզաշխարհագրական դիրքով պայմանավորված, առանձնանում է հորդառատ տեղումներով, հայտնում է ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը:
ՀՀ հիդրոօդերևութաբանական պատմության մեջ տեղումների օրական առավելագույն քանակը գրանցվել է հենց Կապանում՝ 1960թ. հուլիսի 21-ին և կազմել է 176 մմ:
«Որպեսզի պատկերացնենք այդ թվի մեծությունը. Մեկ օրում թափված տեղումները կազմել են Երևան քաղաքի տեղումների տարեկան քանակի կեսից ավելին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի տարածքում մարտի 28-ի և 29-ի ցերեկը, 30-31-ին, ապրիլի 1-ին ժամանակ առ ժամնակ առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ. լեռնային գոտիներում՝ թաց ձյան, նախալեռնային և հովտային գոտիներում՝ անձրևի տեսքով։
Մարտի 28-ին առանձին շրջաններում կանխատեսվում է նաև քամու ուժգնացում՝ 14-17 մ/վ արագությամբ։ Օդի ջերմաստիճանը մարտի 28-29-ի ցերեկային ժամերին աստիճանաբար կբարձրանա 4-5 աստիճանով։
Երևան քաղաքում մարտի 28-ի ցերեկը, 29-ի գիշերը և ապրիլի 1-ի ցերեկը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Մարտի 29-ի երեկոյան, ինչպես նաև 30-31-ին և ապրիլի 1-ի գիշերը ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է կարճատև անձրև։
Մայրաքաղաքում նույն օրը ցերեկային ժամերին գրանցվել է 15–17 աստիճան տաքություն, իսկ երեկոյան՝ +9…+11 աստիճան։

27 марта в 18:59 в Сюникский региональный центр оперативного управления поступило сообщение о том, что на дороге, ведущей в район Арпик города Капан, произошел оползень, в результате чего движение было частично перекрыто. Пострадавших нет.
На место происшествия выехал один боевой расчет пожарно-спасательного отряда регионального спасательного управления МВД.
Выяснилось, что в результате активизации оползня, вызванного проливными дождями, на проезжую часть обрушились грунт и ветви деревьев.
Спасатели распилили ветви и очистили дорогу, после чего движение было восстановлено.
Капан считается «рекордсменом» по количеству осадков в Армении. Благодаря своему физико-географическому положению город отличается интенсивными осадками, сообщает Центр гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды.
Максимальное суточное количество осадков в истории гидрометеорологических наблюдений Армении было зафиксировано именно в Капане — 21 июля 1960 года и составило 176 мм.
«Чтобы представить масштаб: за один день выпало более половины годовой нормы осадков Еревана», — говорится в сообщении.
На территории Армении днем 28–29 марта, 30–31 марта и 1 апреля в отдельных районах ожидаются осадки: в горных зонах — в виде мокрого снега, в предгорных и долинных районах — в виде дождя.
28 марта в отдельных регионах также прогнозируется усиление ветра до 14–17 м/с. Дневная температура воздуха 28–29 марта постепенно повысится на 4–5 градусов.
В Ереване днем 28 марта, ночью 29 марта и днем 1 апреля осадков не ожидается. Вечером 29 марта, а также 30–31 марта и ночью 1 апреля временами ожидается кратковременный дождь.