Ադրբեջանական գերությունից ազատ արձակված Վիգեն Էուլջեքչյանի (ունի Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացիություն) առողջական վիճակը վերջին շրջանում վատթարացել է, մարտի 30-ին նրան սրտի կատետերիզացիա կանեն։ Այս մասին հայտնել է նրա կինը՝ Լինդա Էուլջեքչյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ Վիգենը լուրջ առողջական խնդիրներ ունի՝ բարձր ճնշում, սրտի հիվանդություն և ոսկրային ցավեր։
«Միջամտությունից հետո նախատեսվում է նրան հիվանդանոց տեղափոխել՝ ոսկրային խնդիրները բուժելու համար։ Նա դժվարությամբ է տեղաշարժվում, քայլում է հենակների օգնությամբ։ Կալցիումի կուտակումները սաստիկ ցավեր են պատճառում»,-ասել է Լինդան։
Նրա խոսքով՝ սկզբնական շրջանում, երբ Վիգենը նոր էր վերադարձել գերությունից, նկատվել է միայն զարկերակային ճնշման բարձրացում, և ընդհանուր վիճակը այդքան ծանր չի թվացել, սակայն ժամանակի ընթացքում նրա առողջությունը զգալիորեն վատացել է։
Բժիշկները պարզաբանել են, որ սկզբում չդրսևորված ախտանշանները կարող են ի հայտ գալ ուժեղ սթրեսի ազդեցությունից հետո։
Անդրադառնալով գերության մեջ անցկացրած օրերին՝ Լինդան նշել է, որ այդ ամենը նկարագրել առանց ցավի անհնար է։
«Այն, ինչի միջով նա անցել է, ցանկացած մարդու կարող է դեպրեսիայի մեջ գցել՝ ֆիզիկական, էմոցիոնալ և հոգեբանական խոշտանգումներ… Սիրտ կոտրող բան է։ Չնայած այս ամենին՝ նա պինդ է մնում, ժպտում է, փորձում է ուժեղ լինել, հենարան լինել մեզ համար»,-ասել է Լինդան։
Նա նաև ընդգծել է, որ ընտանիքն անում է հնարավորը Վիգենին աջակցելու համար՝ փորձելով չցուցադրել սեփական ցավը։ Մոտ ապագայում Վիգենին այցելելու է նրա դուստրը։
2026 թվականի հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել չորս հայ գերիների, որոնց թվում եղել է նաև Վիգեն Էուլջեքչյանը։ Նա լիբանանահայ է, գերեվարվել է Շուշիում 2020 թվականի նոյեմբերին և Բաքվում դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։

28 March 2026 - 10:55 AMT
Vicken Euljeckjian, who was released from Azerbaijani captivity and holds Armenian and Lebanese citizenship, has recently experienced a deterioration in his health and is scheduled to undergo heart catheterization on March 30, his wife Linda Euljeckjian told Sputnik Armenia.
According to her, he suffers from serious health issues, including high blood pressure, heart disease, and bone pain.
“After the procedure, he is expected to be hospitalized to treat his bone-related problems. He has difficulty moving and walks with the help of crutches. Calcium deposits are causing severe pain,” Linda said.
She noted that initially, after his return from captivity, only elevated blood pressure had been observed and his overall condition did not seem so severe, but over time his health significantly worsened.
Doctors explained that symptoms that did not appear at first may emerge later due to the effects of severe stress.
Reflecting on his time in captivity, Linda said it is impossible to describe it without pain.
“What he went through could push anyone into depression—physical, emotional, and psychological torture… It is heartbreaking. Despite all this, he remains strong, smiles, and tries to support us,” she said.
She also emphasized that the family is doing everything possible to support him, trying not to show their own pain. His daughter is expected to visit him in the near future.
On January 14, 2026, Azerbaijan handed over four Armenian captives to Armenia, including Vicken Euljeckjian_. A Lebanese Armenian, he was captured in Shushi in November 2020 and sentenced in Baku to 20 years in prison.