Ադրբեջանական գերությունից ազատ արձակված Վիգեն Էուլջեքչյանի (ունի Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացիություն) առողջական վիճակը վերջին շրջանում վատթարացել է, մարտի 30-ին նրան սրտի կատետերիզացիա կանեն։ Այս մասին հայտնել է նրա կինը՝ Լինդա Էուլջեքչյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ Վիգենը լուրջ առողջական խնդիրներ ունի՝ բարձր ճնշում, սրտի հիվանդություն և ոսկրային ցավեր։
«Միջամտությունից հետո նախատեսվում է նրան հիվանդանոց տեղափոխել՝ ոսկրային խնդիրները բուժելու համար։ Նա դժվարությամբ է տեղաշարժվում, քայլում է հենակների օգնությամբ։ Կալցիումի կուտակումները սաստիկ ցավեր են պատճառում»,-ասել է Լինդան։
Նրա խոսքով՝ սկզբնական շրջանում, երբ Վիգենը նոր էր վերադարձել գերությունից, նկատվել է միայն զարկերակային ճնշման բարձրացում, և ընդհանուր վիճակը այդքան ծանր չի թվացել, սակայն ժամանակի ընթացքում նրա առողջությունը զգալիորեն վատացել է։
Բժիշկները պարզաբանել են, որ սկզբում չդրսևորված ախտանշանները կարող են ի հայտ գալ ուժեղ սթրեսի ազդեցությունից հետո։
Անդրադառնալով գերության մեջ անցկացրած օրերին՝ Լինդան նշել է, որ այդ ամենը նկարագրել առանց ցավի անհնար է։
«Այն, ինչի միջով նա անցել է, ցանկացած մարդու կարող է դեպրեսիայի մեջ գցել՝ ֆիզիկական, էմոցիոնալ և հոգեբանական խոշտանգումներ… Սիրտ կոտրող բան է։ Չնայած այս ամենին՝ նա պինդ է մնում, ժպտում է, փորձում է ուժեղ լինել, հենարան լինել մեզ համար»,-ասել է Լինդան։
Նա նաև ընդգծել է, որ ընտանիքն անում է հնարավորը Վիգենին աջակցելու համար՝ փորձելով չցուցադրել սեփական ցավը։ Մոտ ապագայում Վիգենին այցելելու է նրա դուստրը։
2026 թվականի հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել չորս հայ գերիների, որոնց թվում եղել է նաև Վիգեն Էուլջեքչյանը։ Նա լիբանանահայ է, գերեվարվել է Շուշիում 2020 թվականի նոյեմբերին և Բաքվում դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման։

28 Март 2026 - 10:55 AMT
Виген Эулджекчян, освобожденный из азербайджанского плена и имеющий гражданство Армении и Ливана, в последнее время столкнулся с ухудшением состояния здоровья и 30 марта пройдет процедуру катетеризации сердца. Об этом сообщила его супруга Линда Эулджекчян, сообщает «Sputnik Армения».
По ее словам, у него имеются серьезные проблемы со здоровьем — повышенное давление, сердечное заболевание и боли в костях.
«После вмешательства его планируется госпитализировать для лечения костных проблем. Он с трудом передвигается, ходит с помощью костылей. Отложения кальция вызывают сильные боли», — отметила Линда.
Она подчеркнула, что вначале, сразу после возвращения из плена, наблюдалось лишь повышенное артериальное давление, и общее состояние не казалось столь тяжелым, однако со временем здоровье значительно ухудшилось.
Врачи объяснили, что симптомы, не проявившиеся сразу, могли возникнуть позже под воздействием сильного стресса.
Говоря о днях, проведенных в плену, Линда отметила, что описать это без боли невозможно.
«То, через что он прошел, может ввергнуть любого в депрессию — физические, эмоциональные и психологические пытки… Это разрывает сердце. Несмотря на все это, он остается сильным, улыбается и старается быть опорой для нас», — сказала она.
Она также добавила, что семья делает все возможное, чтобы поддержать его, стараясь не показывать собственную боль. В ближайшее время его навестит дочь.
14 января 2026 года Азербайджан передал Армении четырех армянских пленных, среди которых был и Виген Эулджекчян. Он является ливанским армянином, был взят в плен в Шуши в ноябре 2020 года и в Баку приговорен к 20 годам лишения свободы.