28 Մարտ 2026 - 09:46 AMT
Ընտանեկան բժիշկների, թերապևտների, մանկաբույժների աշխատավարձերը բարձրացել են 20-40 %-ով, հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա նշել է, որ որոշ մասնագետների դեպքում աշխատավարձերը նույնիսկ կրկնապատկվել են՝ հավելելով, որ աշխատանք է տարվում, որ աշխատավարձի բարձրացում արձանագրեն նաև նեղ մասնագետները:
«ԱՆ ենթակայությամբ գործող մարզային և երևանյան բուժհաստատությունների ղեկավարների հետ առցանց խորհրդակցություն արեցինք` նախնական ամփոփելու ապահովագրության ներդրումից հետո բուժաշխատողների առաջին երկու ամիսների աշխատավարձերի ցուցանիշները:
Նախնական արձանագրումները.
Ընտանեկան բժիշկների, թերապևտների, մանկաբույժների աշխատավարձերը բարձրացել են 20-40 տոկոսով:
⁠Նեղ մասնագետների աշխատավարձերը միջինում բարձրացել են 50 տոկոսից մինչև կրկնակիի չափով:
Պոլիկլինիկաների հոգեբույժների, ֆթիզիատրների, մանկական սրտաբանների, համաճարակաբանների և մանկական գինեկոլոգների աշխատավարձերը մի մասում կոմպենսացվել են ԲԿ-ների կողմից կամ ջանքեր են ձեռնարկվում ապահովելու խորհրդատվությունների տրամադրումը: ⁠Առաջիկայում կներկայացնենք վերապրոֆիլավորման և մի քանի այլ միջոցառումներ` լուծելու խնդիրը:
Տարվում են աշխատանքներ` լուծումներ գտնելու, որպեսզի հաջորդ ամիսներից արդեն աշխատավարձի բարձրացում արձանագրեն նաև այս նեղ մասնագետները:
ԱՆ ենթակայությամբ գործող բժշկական կենտրոնների բուժքույրերի և մայրապետերի աշխատավարձերի վերաբերյալ կդիտարկվի մեկ միասնական ձևաչափ:
Առցանց հանդիպմանը մասնակցել են ԱՆ ենթակայության մարզային և երևանյան 55 բուժկենտրոնի ղեկավարներ»,-ասվում է գրառման մեջ:

Заработные платы семейных врачей, терапевтов и педиатров выросли на 20–40%, заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Она отметила, что в ряде случаев зарплаты даже удвоились, добавив, что ведется работа по повышению оплаты труда и для узких специалистов.
«Мы провели онлайн-совещание с руководителями региональных и ереванских медицинских учреждений, подведомственных Минздраву, чтобы предварительно подвести итоги по показателям заработной платы медработников за первые два месяца после внедрения страхования.
Предварительные данные:
Зарплаты семейных врачей, терапевтов и педиатров выросли на 20–40%.
Зарплаты узких специалистов в среднем увеличились на 50% до двукратного роста.
В ряде случаев зарплаты психиатров поликлиник, фтизиатров, детских кардиологов, эпидемиологов и детских гинекологов компенсируются медучреждениями или предпринимаются меры для обеспечения консультаций. В ближайшее время будут представлены программы перепрофилирования и другие меры для решения проблемы.
Ведется работа по поиску решений, чтобы уже в ближайшие месяцы повышение зарплат коснулось и этих специалистов.
Будет рассмотрен единый формат оплаты труда медсестер и старших медсестер в медицинских центрах системы Минздрава.
В онлайн-встрече приняли участие руководители 55 медицинских центров Еревана и регионов», — говорится в сообщении.
Система всеобщего медицинского страхования в Армении действует с 1 января 2026 года. На первом этапе она охватывает граждан с зарплатой от 200 000 драмов, а также лиц младше 18 лет и старше 65 лет, для которых финансирование полностью обеспечивает государство.