Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը հայտարարել է, որ անվտանգության նկատառումներով մարտի 30-ի ուսումնական գործընթացը կազմակերպվել է առցանց ձևաչափով՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Խնդրում ենք ի գիտություն ընդունել, որ, ելնելով անվտանգության նկատառումներից և հաշվի առնելով Արևմտյան Ասիայի ու Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան համալսարանների թիրախավորման վերաբերյալ Իրանի կողմից հնչեցված սպառնալիքները, երկուշաբթի՝ մարտի 30-ին, բոլոր դասերը կանցկացվեն առցանց ձևաչափով։ Նշենք, որ սա պարզապես նախազգուշական միջոցառում է: Համալսարանը ուշադիր հետևում է իրավիճակին և կտեղեկացնի ժամանակացույցի կամ ուսուցման ձևաչափի ցանկացած փոփոխության մասին։
Ցանկանում ենք ընդգծել, որ մեր համալսարանի նկատմամբ որևէ ուղղակի սպառնալիք չի արձանագրվել, և առկա չեն հիմքեր համալսարանի՝ վտանգի մեջ գտնվելու վերաբերյալ, ուստի խուճապի պատճառ չկա։ Հարգելի՛ ՀԱՀ համայնքի անդամներ, խնդրում ենք պարբերաբար ստուգել ձեր էլեկտրոնային փոստերը և վերջին թարմացումների համար հիմնվել բացառապես համալսարանի պաշտոնական հաղորդագրությունների վրա»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Իրանը հայտարարել է, որ կարող է հարվածներ հասցնել տարածաշրջանում գործող ամերիկյան և իսրայելյան համալսարաններին՝ ի պատասխան իր բուհերի վրա իրականացված հարձակումների։ Մի շարք ամերիկյան համալսարաններ մասնաճյուղեր ունեն Պարսից ծոցի երկրներում, մասնավորապես՝ Տեխասի A&M համալսարանը Քաթարում և Նյու Յորքի համալսարանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։

Американский университет Армении сообщил, что по соображениям безопасности учебный процесс 30 марта организован в онлайн-формате, сообщает «Aysor.am ».
«Просим принять к сведению, что, исходя из соображений безопасности и учитывая озвученные Ираном угрозы в адрес американских университетов в Западной Азии и на Ближнем Востоке, в понедельник, 30 марта, все занятия будут проводиться в онлайн-формате. Подчеркнем, что это исключительно превентивная мера. Университет внимательно следит за ситуацией и проинформирует о любых изменениях в расписании или формате обучения.
Хотим отметить, что в отношении нашего университета не зафиксировано никаких прямых угроз, и отсутствуют основания считать, что он находится под угрозой, поэтому поводов для паники нет. Уважаемые члены сообщества АУА, просим регулярно проверять электронную почту и ориентироваться исключительно на официальные сообщения университета», — говорится в заявлении.
Иран заявил о возможности нанесения ударов по американским и израильским университетам в регионе в ответ на атаки по своим вузам. Ряд американских университетов имеют филиалы в странах Персидского залива, в частности Техасский университет A&M в Катаре и Нью-Йоркский университет в Объединенных Арабских Эмиратах.