30 Մարտ 2026 - 10:48 AMT
Կարատեի աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Կամո Ունանյանը տպավորիչ հաղթանակ է տարել իրանցի մարզիկ Ամիր Բախրամեդջանի նկատմամբ mարտի 28-ին անցկացված Hype Fighting MMA խոշոր մրցաշարում, հայտնում է Հայաստանի կարատեի միության լրատվականը։
«Հենց սկզբից էլ պլանավորել էի հարձակողական մարտ վարել։ Այդ պլանը շատ լավ աշխատեց, քանի որ մրցակիցս պատրաստ չէր նման արագ ընթացքի, և իմ պլանավորած հնարքը լիովին իրականություն դարձավ», – մեկնաբանելով իր հաղթանակը՝ ասել է Կամո Ունանյանը։
Այս հաղթանակը Կամո Ունանյանի համար ուներ երկու առանցքային նշանակություն. նախ՝ տպավորիչ այս արդյունքով նա վերահաստատել է իր տեղը MMA-ի ռինգում՝ պահպանելով անպարտելիի տիտղոսը՝ 8 հաղթանակ և ոչ մի պարտություն։ Բացի այդ, սա մարզիկի առաջին մենամարտն էր ողնաշարի բարդ վիրահատությունից հետո։
Վերջին վեց ամիսների ընթացքում Ունանյանը չէր մարզվել և միայն վերջերս է վերսկսել վերականգնողական մարզումները։ Չնայած մրցակցի վերջին պահին փոփոխությանը և առողջական լուրջ ռիսկերին՝ նա ընդունել է մարտահրավերը և հաջողությամբ իրականացրել այն։
«Անկեղծ լինեմ՝ դեռ լիովին չեմ վերականգնվել։ Բայց ես ժամանակ չունեմ սպասելու լիարժեք ապաքինմանը, քանի որ սպորտային կարիերայում ժամանակն արագ է անցնում։ Գիտակցված ռիսկի գնացի մրցաշարին մասնակցելու համար և արդեն ունեմ հաղթանակ», – խոստովանել է չեմպիոնը։ Կամո Ունանյանի մարզական օրացույցը արդեն հայտնի է։ Այս տարի նա պատրաստվում է MMA-ի ևս մեկ մենամարտի, որը նախատեսվել է մայիսի 30-ին՝ MIX fight մրցաշարի շրջանակում։ Դրանից հետո պարզ է դառնալու տարվա մյուս հանդիպումների ժամանակացույցը։ Բացի այդ, չեմպիոնը պլանավորել է մասնակցել կարատեի տարբեր վարկածներով աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններին»,-ասվում է միության լրատվականի հաղորդագրության մեջ։

Многократный чемпион мира и Европы по карате Камо Унанян одержал впечатляющую победу над иранским спортсменом Амиром Бахрамеджаном на крупном турнире Hype Fighting MMA, состоявшемся 28 марта, сообщает Армянская федерация карате.
«С самого начала я планировал вести агрессивный бой. Этот план отлично сработал, поскольку мой соперник не был готов к такому темпу, и задуманный прием полностью реализовался», — прокомментировал свою победу Камо Унанян.
Эта победа имела для Унаняна два ключевых значения. Во-первых, он вновь подтвердил свои позиции в MMA, сохранив статус непобежденного — восемь побед и ни одного поражения. Во-вторых, это был его первый бой после сложной операции на позвоночнике.
В течение последних шести месяцев Унанян не тренировался и лишь недавно возобновил восстановительные занятия. Несмотря на смену соперника в последний момент и серьезные риски для здоровья, он принял вызов и успешно его реализовал.
«Честно говоря, я еще не полностью восстановился. Но у меня нет времени ждать полного выздоровления, так как в спортивной карьере время идет быстро. Я осознанно пошел на риск, чтобы принять участие в турнире, и уже имею победу», — признался чемпион.
График выступлений Камо Унаняна уже известен. В этом году он планирует провести еще один бой по MMA 30 мая в рамках турнира MIX Fight. После этого станет известен график остальных поединков на год. Кроме того, чемпион намерен участвовать в чемпионатах мира и Европы по карате в различных версиях, говорится в сообщении федерации.