30 Մարտ 2026 - 12:32 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ մարտի 30-ին ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցելել են ՆԳՆ ոստիկանության ձերբակալվածներին պահելու վայր՝ մարտի 29-ին Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո ձերբակալված անձանց տեսակցելու նպատակով։
Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել ձերբակալվածների հետ, ինչպես նաև ուսումնասիրել են նրանց վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը։
Այցի արդյունքները կամփոփվեն, և ՄԻՊ իրավասության սահմաններում կձեռնարկվեն անհրաժեշտ քայլեր՝ ապահովելու անձանց իրավունքների պաշտպանությունը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք, ներառյալ՝ իշխանությունների գործունեության վերաբերյալ քննադատական դիրքորոշում ներկայացնելու իրավունքը։ Միևնույն ժամանակ, որևէ իրավունքի իրացում չպետք է ուղեկցվի այլ անձանց, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ բռնությամբ, բռնության կոչերով, ատելության խոսքի դրսևորումներով և այլն։
Պաշտպանը կարևորում է դեպքի բոլոր հանգամանքների անկախ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ ուսումնասիրությունը: Միևնույն ժամանակ, Պաշտպանը պահանջում է իրավասու մարմիններից ցանկացած գործողություն իրականացնելիս պահպանել իրավաչափության սկզբունքը, զերծ մնալ անհամաչափ ուժի կիրառումից, երաշխավորել քաղաքացիների բոլոր իրավունքների պատշաճ իրացումն ու պաշտպանությունը: Այս առումով Պաշտպանը շարունակելու է հետևել իրավիճակին` քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է արձանագրել նաև հանրային խոսույթում ատելության և անհանդուրժողականության դրսևորումների տարածման մտահոգիչ միտումը։ Այս համատեքստում Պաշտպանը կոչ է անում զերծ մնալ իրավիճակը սրող, ատելություն կամ բռնություն հրահրող արտահայտություններից՝ հաշվի առնելով դրանց վտանգավոր ազդեցությունը հասարակական համերաշխության վրա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՄԻՊ-ը նշել է, որ Հայաստանում ատելության խոսքն ունի մտահոգիչ ծավալներ և օգտագործվում է գրեթե ամենօրյա ռեժիմով։
«Սա չափազանց վտանգավոր միտում է, որը կարող է հանգեցնել խորքային բացասական հետևանքների։ Ուստի՝ անհրաժեշտ է համատեղ և հետևողական ջանքերով պայքարել նշված երևույթի դեմ»,-ասված է հայտարարության մեջ։

По поручению защитника прав человека Армении Анаит Манасян 30 марта представители аппарата посетили место содержания задержанных полиции МВД, чтобы встретиться с лицами, задержанными после инцидента 29 марта в церкви Святой Анны в Ереване.
Представители провели индивидуальные беседы с задержанными, а также изучили составленные в отношении них документы.
Результаты визита будут обобщены, и в рамках полномочий омбудсмена будут предприняты необходимые меры для обеспечения защиты прав лиц.
«Защитник прав человека отмечает, что каждый имеет право свободно выражать свое мнение, включая представление критической позиции относительно деятельности властей. В то же время реализация любого права не должна сопровождаться насилием в отношении других лиц, включая должностных лиц, призывами к насилию, проявлениями языка ненависти и так далее.
Защитник подчеркивает важность независимого, всестороннего и объективного изучения всех обстоятельств происшествия. Одновременно Защитник требует от компетентных органов при любых действиях соблюдать принцип законности, воздерживаться от несоразмерного применения силы, гарантировать надлежащее осуществление и защиту всех прав граждан. В этой связи Защитник продолжит следить за ситуацией с целью обеспечения прав граждан.
Защитник прав человека также фиксирует тревожную тенденцию распространения ненависти и нетерпимости в общественном дискурсе. В этом контексте он призывает воздерживаться от заявлений, обостряющих ситуацию или провоцирующих ненависть и насилие, учитывая их опасное влияние на общественную солидарность», — говорится в сообщении.
Омбудсмен также отметил, что в Армении язык ненависти приобретает тревожные масштабы и используется практически ежедневно.
«Это крайне опасная тенденция, которая может привести к серьезным негативным последствиям. Поэтому необходимо совместными и последовательными усилиями бороться с этим явлением», — говорится в заявлении.