30 Մարտ 2026 - 12:32 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ մարտի 30-ին ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցելել են ՆԳՆ ոստիկանության ձերբակալվածներին պահելու վայր՝ մարտի 29-ին Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո ձերբակալված անձանց տեսակցելու նպատակով։
Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել ձերբակալվածների հետ, ինչպես նաև ուսումնասիրել են նրանց վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը։
Այցի արդյունքները կամփոփվեն, և ՄԻՊ իրավասության սահմաններում կձեռնարկվեն անհրաժեշտ քայլեր՝ ապահովելու անձանց իրավունքների պաշտպանությունը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք, ներառյալ՝ իշխանությունների գործունեության վերաբերյալ քննադատական դիրքորոշում ներկայացնելու իրավունքը։ Միևնույն ժամանակ, որևէ իրավունքի իրացում չպետք է ուղեկցվի այլ անձանց, այդ թվում՝ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ բռնությամբ, բռնության կոչերով, ատելության խոսքի դրսևորումներով և այլն։
Պաշտպանը կարևորում է դեպքի բոլոր հանգամանքների անկախ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ ուսումնասիրությունը: Միևնույն ժամանակ, Պաշտպանը պահանջում է իրավասու մարմիններից ցանկացած գործողություն իրականացնելիս պահպանել իրավաչափության սկզբունքը, զերծ մնալ անհամաչափ ուժի կիրառումից, երաշխավորել քաղաքացիների բոլոր իրավունքների պատշաճ իրացումն ու պաշտպանությունը: Այս առումով Պաշտպանը շարունակելու է հետևել իրավիճակին` քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակում է արձանագրել նաև հանրային խոսույթում ատելության և անհանդուրժողականության դրսևորումների տարածման մտահոգիչ միտումը։ Այս համատեքստում Պաշտպանը կոչ է անում զերծ մնալ իրավիճակը սրող, ատելություն կամ բռնություն հրահրող արտահայտություններից՝ հաշվի առնելով դրանց վտանգավոր ազդեցությունը հասարակական համերաշխության վրա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՄԻՊ-ը նշել է, որ Հայաստանում ատելության խոսքն ունի մտահոգիչ ծավալներ և օգտագործվում է գրեթե ամենօրյա ռեժիմով։
«Սա չափազանց վտանգավոր միտում է, որը կարող է հանգեցնել խորքային բացասական հետևանքների։ Ուստի՝ անհրաժեշտ է համատեղ և հետևողական ջանքերով պայքարել նշված երևույթի դեմ»,-ասված է հայտարարության մեջ։

30 March 2026 - 13:32 AMT
Representatives of Armenia’s Human Rights Defender visited a police detention facility on March 30 to meet individuals detained following the March 29 incident at Saint Anna Church in Yerevan, acting on instructions from Ombudswoman Anahit Manasyan.
The Defender’s representatives held private conversations with the detainees and examined the documents related to their detention.
The results of the visit will be summarized, and necessary measures will be taken within the Ombudsman’s mandate to ensure the protection of individuals’ rights.
“The Human Rights Defender notes that everyone has the right to freely express their opinion, including presenting critical views on the activities of the authorities. At the same time, the exercise of any right must not be accompanied by violence against others, including officials, calls for violence, manifestations of hate speech, and so on.
The Defender emphasizes the importance of an independent, comprehensive, and objective examination of all circumstances of the incident. At the same time, the Defender calls on competent authorities to observe the principle of legality in any actions, refrain from disproportionate use of force, and ensure the proper realization and protection of all citizens’ rights. In this regard, the Defender will continue to monitor the situation to guarantee citizens’ rights.
The Human Rights Defender also continues to record a concerning trend of the spread of hate and intolerance in public discourse. In this context, the Defender calls for refraining from statements that escalate the situation or incite hatred or violence, given their dangerous impact on public cohesion,” the statement said.
The Ombudsman also noted that hate speech in Armenia has reached worrying levels and is used almost on a daily basis.
“This is an extremely dangerous trend that may lead to deeply negative consequences. Therefore, it is necessary to combat this phenomenon through joint and consistent efforts,” the statement added.