30 Մարտ 2026 - 12:53 AMT
«Եվրասիան» 8 ամսում 140 տոննա մարդասիրական բեռ է փոխանցել կարիքավոր արցախցիներին․ Նախագիծը մոտենում է ավարտին
Ռուսական մարդասիրական առաքելությունըM հայտնել է, որ 8 ամիսների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքներին բաշխվել է մոտ 140 տոննա մարդասիրական օգնություն: Տեղահանվածներին աջակցելու ծրագիրն իրականացվել է «Եվրասիա» ընկերության և «Ռուսական մարդասիրական առաքելության» համատեղ ջանքերով՝ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի աջակցությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Վերջին հանգստյան օրերին կարիքավորներին փոխանցվել է ևս 513 ունիվերսալ փաթեթ, որոնք ներառել են սննդամթերք և հիգիենայի պարագաներ։
«Օգնություն է տրամադրվել բնակչության ամենախոցելի խմբերին՝ I և II խմբերի հաշմանդամներին, միայնակ թոշակառուներին, ինչպես նաև կերակրողին կորցրած ընտանիքներին», – նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ծրագրի շրջանակում իրականացվող լայնածավալ մարդասիրական նախաձեռնությունը մոտենում է ավարտին։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ հայկական կողմը հրաժարվել է շարունակել համագործակցությունը այս նախաձեռնության շրջանակում։
Ծրագիրը մեկնարկել է 2025 թվականի հունիս-հուլիս ամիսներին՝ արձագանքելով հայկական հասարակական կազմակերպությունների դիմումներին։ Այդ ժամանակահատվածում աջակցություն է ցուցաբերվել գրեթե 7000 ընտանիքի՝ խոշոր քաղաքների մեծ մասում, ինչպես նաև երկրի հեռավոր և դժվարամատչելի բնակավայրերում։

A Russian humanitarian mission reported that around 140 tons of hhumanitarian aid have been distributed over eight months to families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
The support program was implemented through joint efforts of the Eurasia company and the Russian Humanitarian Mission, with the support of Rossotrudnichestvo, Sputnik Armenia reported.
Over the past weekend, an additional 513 universal packages containing food and hygiene products were distributed to those in need.
“Assistance was provided to the most vulnerable groups of the population — people with first and second degree disabilities, single pensioners, and families who have lost their breadwinner,” the statement said.
The large-scale humanitarian initiative carried out under the program is now nearing completion.
Earlier, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova stated that the Armenian side had refused to continue cooperation within the framework of this initiative.
The program was launched in June–July 2025 in response to appeals from Armenian non-governmental organizations. During this period, nearly 7,000 families received assistance across major cities, as well as in remote and hard-to-reach settlements.