30 Մարտ 2026 - 12:53 AMT
«Եվրասիան» 8 ամսում 140 տոննա մարդասիրական բեռ է փոխանցել կարիքավոր արցախցիներին․ Նախագիծը մոտենում է ավարտին
Ռուսական մարդասիրական առաքելությունըM հայտնել է, որ 8 ամիսների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքներին բաշխվել է մոտ 140 տոննա մարդասիրական օգնություն: Տեղահանվածներին աջակցելու ծրագիրն իրականացվել է «Եվրասիա» ընկերության և «Ռուսական մարդասիրական առաքելության» համատեղ ջանքերով՝ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի աջակցությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Վերջին հանգստյան օրերին կարիքավորներին փոխանցվել է ևս 513 ունիվերսալ փաթեթ, որոնք ներառել են սննդամթերք և հիգիենայի պարագաներ։
«Օգնություն է տրամադրվել բնակչության ամենախոցելի խմբերին՝ I և II խմբերի հաշմանդամներին, միայնակ թոշակառուներին, ինչպես նաև կերակրողին կորցրած ընտանիքներին», – նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ծրագրի շրջանակում իրականացվող լայնածավալ մարդասիրական նախաձեռնությունը մոտենում է ավարտին։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ հայկական կողմը հրաժարվել է շարունակել համագործակցությունը այս նախաձեռնության շրջանակում։
Ծրագիրը մեկնարկել է 2025 թվականի հունիս-հուլիս ամիսներին՝ արձագանքելով հայկական հասարակական կազմակերպությունների դիմումներին։ Այդ ժամանակահատվածում աջակցություն է ցուցաբերվել գրեթե 7000 ընտանիքի՝ խոշոր քաղաքների մեծ մասում, ինչպես նաև երկրի հեռավոր և դժվարամատչելի բնակավայրերում։

30 Март 2026 - 13:35 AMT
Российская гуманитарная миссия сообщила, что за восемь месяцев семьям, вынужденно перемещенным из Нагорного Карабаха, было распределено около 140 тонн гуманитарной помощи.
Программа поддержки реализована совместными усилиями компании «Евразия» и «Русской гуманитарной миссии» при поддержке «Россотрудничества», сообщает «Sputnik Армения».
В минувшие выходные нуждающимся было передано еще 513 универсальных пакетов, включающих продукты питания и средства гигиены.
«Помощь оказана наиболее уязвимым группам населения — инвалидам I и II групп, одиноким пенсионерам, а также семьям, потерявшим кормильца», — говорится в сообщении.
Реализуемая в рамках программы масштабная гуманитарная инициатива приближается к завершению.
Ранее официальный представитель МИД России Мария Захарова заявляла, что армянская сторона отказалась продолжать сотрудничество в рамках данной инициативы.
Программа была запущена в июне–июле 2025 года в ответ на обращения армянских общественных организаций. За этот период помощь была оказана почти 7000 семьям в крупных городах, а также в отдаленных и труднодоступных населенных пунктах.