Ավագ շաբաթ օրը՝ ապրիլի 11-ին, Ճրագալույցի արարողությունը Երուսաղեմում նախատեսվում է անցկացնել սահմանափակ ձևաչափով, իսկ Երուսաղեմի Հին քաղաքի սրբավայրերը փակ կմնան ուխտավորների և զբոսաշրջիկների համար։ Այd մասին տեղեկացրել է ռադիո Sputnik-ը՝ հղում անելով Իսրայելի ոստիկանությանը։
«Հաշվի առնելով, որ ներկա իրավիճակը թույլ չի տալիս զանգվածային արարողություններ անցկացնել՝ Զատկի միջոցառումները կլինեն խորհրդանշական և սահմանափակ ձևաչափով։ Ստեղծված արտակարգ իրավիճակի և թիկունքի հրամանատարության ցուցումների պատճառով՝ Հին քաղաքի սրբավայրերը փակ կմնան հավատացյալների լայն հասանելիության համար՝ ելնելով մարդկային կյանքի պաշտպանության և պահպանման վերաբերյալ ոստիկանության օրինական ու բարոյական պարտավորությունից»,-ասված է X սոցիալական ցանցում ոստիկանության մամուլի ծառայության էջում հրապարակված հայտարարության մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նշվել է, որ որոշումը կայացվել է Երուսաղեմի լատինական պատրիարք, կարդինալ Պիերբատիստա Պիցաբալայի հետ հանդիպումից հետո, ում մարտի 29-ին թույլ չեն տվել մուտք գործել Սուրբ Հարության տաճար։
2020 թվականին COVID-19 համավարակի պայմաններում Ճրագալույցի արարողությունը նույնպես անցկացվել է առանց հավատացյալների մասնակցության։

30 March 2026 - 14:52 AMT
The Holy Fire ceremony in Jerusalem, scheduled for April 11, will be held in a restricted format, with holy sites in the Old City closed to pilgrims and tourists, according to Israeli police, as reported by Sputnik.
“Given that the current situation does not allow for mass gatherings, Easter events will be symbolic and limited in format. Due to the existing emergency situation and instructions from the Home Front Command, holy sites in the Old City will remain closed to broad public access, based on the police’s legal and moral duty to protect human life,” the police press service said in a statement on X, Sputnik Armenia reports.
It was noted that the decision was made after a meeting with the Latin Patriarch of Jerusalem, Cardinal Pierbattista Pizzaballa, who was not allowed to enter the Church of the Holy Sepulchre on March 29.
In 2020, during the COVID-19 pandemic, the Holy Fire ceremony was also held without the participation of the faithful.