Ավագ շաբաթ օրը՝ ապրիլի 11-ին, Ճրագալույցի արարողությունը Երուսաղեմում նախատեսվում է անցկացնել սահմանափակ ձևաչափով, իսկ Երուսաղեմի Հին քաղաքի սրբավայրերը փակ կմնան ուխտավորների և զբոսաշրջիկների համար։ Այd մասին տեղեկացրել է ռադիո Sputnik-ը՝ հղում անելով Իսրայելի ոստիկանությանը։
«Հաշվի առնելով, որ ներկա իրավիճակը թույլ չի տալիս զանգվածային արարողություններ անցկացնել՝ Զատկի միջոցառումները կլինեն խորհրդանշական և սահմանափակ ձևաչափով։ Ստեղծված արտակարգ իրավիճակի և թիկունքի հրամանատարության ցուցումների պատճառով՝ Հին քաղաքի սրբավայրերը փակ կմնան հավատացյալների լայն հասանելիության համար՝ ելնելով մարդկային կյանքի պաշտպանության և պահպանման վերաբերյալ ոստիկանության օրինական ու բարոյական պարտավորությունից»,-ասված է X սոցիալական ցանցում ոստիկանության մամուլի ծառայության էջում հրապարակված հայտարարության մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նշվել է, որ որոշումը կայացվել է Երուսաղեմի լատինական պատրիարք, կարդինալ Պիերբատիստա Պիցաբալայի հետ հանդիպումից հետո, ում մարտի 29-ին թույլ չեն տվել մուտք գործել Սուրբ Հարության տաճար։
2020 թվականին COVID-19 համավարակի պայմաններում Ճրագալույցի արարողությունը նույնպես անցկացվել է առանց հավատացյալների մասնակցության։

30 Март 2026 - 14:53 AMT
Церемония Благодатного огня в Иерусалиме, запланированная на 11 апреля, пройдет в ограниченном формате, при этом святыни Старого города будут закрыты для паломников и туристов, сообщает «Sputnik» со ссылкой на полицию Израиля.
«Учитывая, что текущая ситуация не позволяет проводить массовые мероприятия, пасхальные торжества будут носить символический и ограниченный характер. В связи с чрезвычайной ситуацией и указаниями Командования тыла святыни Старого города будут закрыты для широкого доступа верующих, исходя из законной и моральной обязанности полиции защищать человеческую жизнь», — говорится в заявлении, опубликованном на странице пресс-службы полиции в X, сообщает «Sputnik Армения».
Отмечается, что решение было принято после встречи с латинским патриархом Иерусалима кардиналом Пьербаттистой Пиццабаллой, которому 29 марта не позволили войти в храм Гроба Господня.
В 2020 году в условиях пандемии COVID-19 церемония Благодатного огня также проходила без участия верующих.