Ա. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը անդամակցել է Opera Europa միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությանը։
Opera Europa-ն հանդիսանում է եվրոպական օպերային թատրոնների և փառատոների ամենախոշոր մասնագիտական ցանցերից մեկը, որը միավորում է ոլորտի առաջատար հաստատությունները և ձևավորում օպերային արվեստի զարգացման օրակարգը ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։
«Մեծ ուրախությամբ հայտարարում ենք մեր ցանցին նոր անդամի՝ Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի միանալու մասին։ Opera Europa-ն ողջունում է հազարամյակների պատմություն ունեցող, հարուստ մշակույթով և երաժշտական խոր ավանդույթներով երկրին։ Երևանի սրտում հպարտորեն կանգնած այս շքեղ թատրոնը գտնվում է զարգացման նոր, կենսունակ փուլում՝ առաջ մղելով գեղարվեստական բարձր որակի իր առաքելությունը։ Թե՛ Տիգրանյանի հուզիչ մեղեդիներով, թե՛ Խաչատրյանի բալետներով Հայաստանի մշակույթը հպարտությամբ հնչում է ամբողջ աշխարհում։ Անհամբերությամբ սպասում ենք նոր համագործակցության արդյունքներին»,- նշված է կազմակերպության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
Opera Europa-ին անդամակցությունը հնարավորություն է տալիա ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը, խթանել փորձի փոխանակումը և հայկական օպերային արվեստն առավել լայնորեն ներկայացնել համաշխարհային հարթակներում։

31 Март 2026 - 11:15 AMT
Национальный академический театр оперы и балета имени Александра Спендиаряна стал членом престижной международной организации Opera Europa.
Opera Europa является одной из крупнейших профессиональных сетей оперных театров и фестивалей Европы, объединяя ведущие учреждения и формируя повестку развития оперного искусства как в Европе, так и за ее пределами.
«Мы рады объявить о присоединении нового члена к нашей сети — Национального академического театра оперы и балета Армении. Opera Europa приветствует страну с тысячелетней историей, богатой культурой и глубокими музыкальными традициями. Этот величественный театр, гордо возвышающийся в сердце Еревана, находится на новом, динамичном этапе развития, продвигая миссию высокого художественного качества. От проникновенных мелодий Тиграняна до балетов Хачатуряна — культура Армении звучит с гордостью по всему миру. С нетерпением ожидаем результатов нового сотрудничества», — говорится в официальном заявлении организации.
Членство в Opera Europa открывает возможности для расширения международного сотрудничества, обмена опытом и более широкого представления армянского оперного искусства на мировой сцене.