31 Մարտ 2026 - 10:20 AMT
Կապանում մեկ օրում գրանցվել են գրեթե մեկ ամսվա տեղումներ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը:
Նա նշել է, որ այս օրերի եղանակային պատկերը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե որքան արագ և ինտենսիվ կարող են դրսևորվել կլիմայական գործընթացները մեր տարածաշրջանում։
«Գրեթե մեկ ամսվա տեղումները՝ մեկ օրում։ Ինչպես նախապես կանխատեսել էր Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը մարտի 27-ից մեր հանրապետությունը գտնվում է հարավից ներթափանցած ակտիվ ցիկլոնի ազդեցության տակ։
Դրա առավել ինտենսիվ փուլը գրանցվել է մարտի 27–28-ին, սակայն տեղումները շարունակվել են նաև հաջորդ օրերին՝ ընդգրկելով գրեթե ամբողջ երկրի տարածքը։
Տեղումների բնույթը տարբեր է եղել՝ կախված տեղանքի բարձրությունից․ լեռնային շրջաններում հիմնականում տեղացել է ձյուն և ձնախառն անձրև, իսկ նախալեռնային և հովտային գոտիներում՝ անձրև։ Մի շարք հատվածներում տեղումները եղել են բավականին ինտենսիվ։
Ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Սյունիքի մարզում։ Մարտի 27-ին Կապանում մեկ օրում տեղացել է 47 մմ տեղում, ինչը կազմում է մարտ ամսվա նորմայի շուրջ 75 տոկոսը․ այսինքն՝ գրեթե մեկ ամսվա տեղումները՝ մեկ օրում։ Մարզի մյուս բնակավայրերում նույն օրը գրանցվել է 15–32 մմ տեղում։
Ընդհանուր առմամբ, մարտի 27–30-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության տարբեր շրջաններում տեղումների քանակը կազմել է 15–25 մմ, Սյունիքում՝ մինչև 49 մմ։
Երևանում արձանագրվել է 19–22 մմ տեղում։ Հատկանշական է, որ մարտի 30-ի առավոտյան ընդամենը մեկ ժամում (07։30–08։30) մայրաքաղաքում տեղացել է 8–9 մմ անձրև, ինչը համարվում է հորդառատ»,-ասվում է գրառման մեջ:

31 Март 2026 - 11:17 AMT
В Капане за один день выпало почти месячное количество осадков, сообщил министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян.
По его словам, сложившаяся погодная ситуация еще раз показывает, насколько быстро и интенсивно могут проявляться климатические процессы в регионе.
«Практически месячная норма осадков — за один день. Как ранее прогнозировал Центр гидрометеорологии и мониторинга, с 27 марта наша страна находится под воздействием активного циклона, проникшего с юга.
Наиболее интенсивная фаза пришлась на 27–28 марта, однако осадки продолжались и в последующие дни, охватив почти всю территорию страны.
Характер осадков различался в зависимости от высоты местности: в горных районах преимущественно наблюдались снег и мокрый снег, а в предгорных и равнинных зонах — дождь. В ряде мест осадки были достаточно интенсивными.
Наибольшие показатели зафиксированы в Сюникской области. 27 марта в Капане за сутки выпало 47 мм осадков, что составляет около 75 процентов месячной нормы — почти месячный объем за один день. В других населенных пунктах области в тот же день выпало 15–32 мм.
В целом за период с 27 по 30 марта в разных регионах республики выпало 15–25 мм осадков, в Сюнике — до 49 мм.
В Ереване зафиксировано 19–22 мм осадков. Примечательно, что утром 30 марта всего за один час (07:30–08:30) в столице выпало 8–9 мм дождя, что считается сильным ливнем», — говорится в сообщении.