Global Terrorism Index 2026-ի տվյալներով Հայաստանը շարունակել է դասվել ահաբեկչական ռիսկի շատ ցածր մակարդակ ունեցող երկրների շարքին՝ ունենալով գրեթե զրոյական ցուցանիշ և տեղակայվելով վարկանիշի վերջնամասում, ինչը բնորոշ է առավել անվտանգ պետություններին։
Տարածաշրջանային համեմատությամբ Հայաստանը մոտ է իր հարևաններին․ Ադրբեջանը(93) նույնպես ունի գրեթե զրոյական ցուցանիշ և գտնվում է նույն՝ ամենաանվտանգ երկրների խմբում, մինչդեռ Վրաստանը(77) ունի փոքր-ինչ ավելի բարձր, բայց դեռևս շատ ցածր գնահատական, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան(36) ունի զգալիորեն ավելի բարձր ցուցանիշ՝ պայմանավորված ահաբեկչական ակտիվությամբ և ներքին անվտանգության խնդիրներով, իսկ Իրանը(18) նույնպես գտնվում է միջինից բարձր ռիսկ ունեցող երկրների խմբում։
Ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասը զեկույցում ներկայացվում է որպես հարաբերականորեն կայուն տարածաշրջան, որտեղ ահաբեկչության ազդեցությունը սահմանափակ է և չի հասնում գլոբալ բարձր ռիսկ ունեցող գոտիների մակարդակին։

Согласно данным Global Terrorism Index 2026, Армения продолжает входить в число стран с очень низким уровнем террористической угрозы.
В отчете отмечается, что страна имеет практически нулевой показатель и располагается в нижней части рейтинга, что характерно для наиболее безопасных государств.
В региональном сравнении Армения близка к своим соседям: Азербайджан (93) также имеет почти нулевой показатель и входит в ту же группу наиболее безопасных стран, тогда как Грузия (77) демонстрирует немного более высокий, но все еще очень низкий уровень риска, сообщает «Radar Armenia».
В то же время Турция (36) имеет значительно более высокий показатель из-за террористической активности и внутренних проблем безопасности, а Иран (18) также относится к группе стран с уровнем риска выше среднего.
В целом Южный Кавказ в отчете характеризуется как относительно стабильный регион, где влияние терроризма ограничено и не достигает уровней, характерных для глобальных зон высокого риска.