«Արմավիր» ՔԿՀ-ում համակարգային խնդիրների հետևանքով ազատազրկված անձինք փաստացի մնում են առանց պատշաճ բուժման, հայտարարել է ՀՀ ՔԿՀ-ներում դիտորդական առաքելություն իրականացնող խումբը։
«Դիտորդական խմբի այցի ընթացքում արձանագրվել են առողջության և բուժօգնություն ստանալու իրավունքի լրջագույն խախտումներ, որոնք պետք է արժանանան պատասխանատու մարմինների արձագանքին։
Խմբի կողմից փաստագրվել են դեպքեր, երբ քրեակատարողական հիմնարկում ազատազրկված անձինք կատարել են ինքնավնասումներ, ինքնասպանության փորձեր, հայտարարել հացադուլ, սակայն մնացել են առանց պատշաճ բժշկական օգնության»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ առանձին դեպքերում կալանավորված անձինք կարող են ունենալ հիվանդություններ, որոնք նախնական գնահատմամբ կարող են համարվել պատժի կրման հետ անհամատեղելի, սակայն այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ անհապաղ բժշկական հետազոտությունները չեն կազմակերպվում։
Նշվում է նաև, որ ՀՀ Սահմանադրությունը, Եվրոպական կոնվենցիան և ՄԱԿ-ի Նելսոն Մանդելայի կանոնները հստակ պարտադրում են․ պետությունը պարտավոր է ապահովել ազատազրկված անձանց առողջությունը։
«Բայց իրականությունը հակառակն է․ մարդիկ փակված են համակարգում, որտեղ նրանց ձայնը հասանելի չէ հասարակության լայն շրջանակին և բուժում ստանալը կախված է մի շարք հանգամանքներից։
Ազատությունից զրկված անձինք չեն կարող ինքնուրույն ապահովել իրենց առողջությունը և պետությունն է ստանձնում լիարժեք պատասխանատվություն նրանց կյանքի և առողջության համար։
Դիտորդական խումբը պահանջում է․
- Ցուցաբերել անհապաղ բժշկական օգնություն բոլոր արձանագրված դեպքերով,
- Քննարկել ազատազրկված անձանց պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների ուսումնասիրության և անկախ բժշկական գնահատումների հետ կապված հարցերը,
- Պատշաճ բժշկական վերահսկողության տակ պահել ինքնավնասում, ինքնասպանության փորձ կատարած, հացադուլ հայտարարած անձանց առողջական վիճակը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

В уголовно-исполнительном учреждении «Армавир» из-за системных проблем заключенные фактически остаются без надлежащей медицинской помощи, заявила группа, осуществляющая мониторинг в пенитенциарных учреждениях Армении.
В ходе визита наблюдатели зафиксировали серьезнейшие нарушения права на здоровье и получение медицинской помощи, которые, по их мнению, должны получить реакцию ответственных органов.
Группой задокументированы случаи, когда содержащиеся под стражей лица совершали самоповреждения, пытались покончить с собой или объявляли голодовку, однако оставались без надлежащей медицинской помощи.
Отмечается, что в отдельных случаях у заключенных могут быть заболевания, которые по предварительной оценке могут считаться несовместимыми с отбыванием наказания, однако необходимые срочные медицинские обследования не организуются.
Также подчеркивается, что Конституция Армении, Европейская конвенция и Правила Нельсона Манделы ООН прямо обязывают государство обеспечивать здоровье заключенных.
«Однако реальность обратная: люди замкнуты в системе, где их голос недоступен широкому обществу, а получение лечения зависит от ряда обстоятельств.
Лица, лишенные свободы, не могут самостоятельно обеспечивать свое здоровье, и именно государство несет полную ответственность за их жизнь и здоровье.
Наблюдательная группа требует:
- Немедленно оказать медицинскую помощь по всем зафиксированным случаям,
- Рассмотреть вопросы, связанные с заболеваниями, несовместимыми с отбыванием наказания, и обеспечить независимые медицинские оценки,
- Обеспечить надлежащий медицинский контроль за состоянием лиц, совершивших самоповреждения, попытки самоубийства или объявивших голодовку», — говорится в заявлении.