1 Ապրիլ 2026 - 08:27 AMT
Համացանցում տեսանյութն է տարածվել, թե ինչպես է Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուն զբոսնում Լոռու անտառներում: Տեսանյութը ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում կենսաբազմազանության վերականգնման գործընթացը շարունակում է իրականություն դառնալ, ինչի վկայությունն է Լոռու անտառներում արձանագրված հերթական տեսագրությունը։
«2025 թվականին բնություն է բաց թողնվել 9 առանձնյակ։ Արդեն արձանագրվել է նաև բնության մեջ առաջին ձագի ծնունդը, ինչը վկայում է, որ իրականացվող աշխատանքները տալիս են շոշափելի արդյունք։
Այսօր ազատ պայմաններում ապրում է 18 առանձնյակ՝ հաստատելով, որ տեսակի վերականգնումը Հայաստանում իրականություն է դառնում», – գրել է նախարարը։

1 April 2026 - 11:03 AMT
A video circulating online shows a Caucasian red deer walking through the forests of Lori. The footage was shared on Facebook by Armenia’s Minister of Environment, Hambardzum Matevosyan.
He noted that biodiversity restoration in Armenia continues to become a reality, as evidenced by the latest recording from Lori’s forests.
“In 2025, nine individuals were released into the wild. The first birth in natural conditions has already been recorded, indicating that the efforts are yielding tangible results.
Today, 18 individuals live in the wild, confirming that the species’ restoration in Armenia is becoming a reality,” the minister wrote.