1 Ապրիլ 2026 - 08:27 AMT
Համացանցում տեսանյութն է տարածվել, թե ինչպես է Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուն զբոսնում Լոռու անտառներում: Տեսանյութը ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում կենսաբազմազանության վերականգնման գործընթացը շարունակում է իրականություն դառնալ, ինչի վկայությունն է Լոռու անտառներում արձանագրված հերթական տեսագրությունը։
«2025 թվականին բնություն է բաց թողնվել 9 առանձնյակ։ Արդեն արձանագրվել է նաև բնության մեջ առաջին ձագի ծնունդը, ինչը վկայում է, որ իրականացվող աշխատանքները տալիս են շոշափելի արդյունք։
Այսօր ազատ պայմաններում ապրում է 18 առանձնյակ՝ հաստատելով, որ տեսակի վերականգնումը Հայաստանում իրականություն է դառնում», – գրել է նախարարը։

В сети распространилось видео, на котором кавказский благородный олень гуляет в лесах Лорийской области. Запись на своей странице в Facebook опубликовал министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян.
Он отметил, что процесс восстановления биоразнообразия в Армении продолжает давать реальные результаты, о чем свидетельствует очередная видеозапись из лесов Лори.
«В 2025 году в дикую природу было выпущено 9 особей. Уже зафиксировано первое рождение детеныша в естественных условиях, что свидетельствует о результативности проводимой работы.
Сегодня в свободных условиях обитают 18 особей, подтверждая, что восстановление вида в Армении становится реальностью», — написал министр.