1 Ապրիլ 2026 - 09:06 AMT
Թիվ 94 մանկապարտեզի մոտ երեխաների ծնողները բողոքի ակցիա են իրականացրել՝ պահանջելով տնօրեն Փառանձեմ Միրիբյանի հրաժարականը։
«Մեր հաստատություննում 1.5 տարվա ընթացքում, ինչ տնօրենը գործունեություն է ծավալում, 10-ից ավել աշխատողներ «ինքնակամ» դիմում են ներկայացնում և հերթով հեռացվում են։ Մանկապարտեզի տնօրենը դասիարակներին, այսպես ասած, փակուղու մեջ է դնում»,- նշել է ծնողներից մեկը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա փոխանցմամբ՝ դաստիարակները վախի մթնոլորտի պայմաններում «ինքնակամ» հեռացել են աշխատանքից։
«Այս անգամ իրավիճակն ավելի մասշտաբային է և աշխատանքից ազատված դաստիարակները 1-2-ը չեն։ Նրանք փաստի առաջ են կանգնած, որովհետև գիտեն, որ այլ տարբերակ չունեն, հերթական զոհն են տվյալ տնօրենի, ստիպված դիմում են ներկայացնում, քանի որ տվյալ միջավայրում, անառողջ մթնոլորտում չեն կարող աշխատել։ Մենք ներսի խոհանոցին տեղյակ չենք, բայց դրսից տեսնում ենք, որ ինչ-որ մի բան կատարվում է։ Շատ բաներից տեղյակ չենք, այն պարզելու համար պետք է հետաքննություն կատարվի»,- ասել է ծնողը։
Նա նաև նշել է, որ աշխատանքից հեռացված դաստիարակները դիմել են վարչական շրջանի պատասխանատուներին, սակայն հարցը լուծում չի ստացել, և հեռացումները կազմակերպվել են կարճ ժամանակահատվածում։
«Դաստիարակները չեն խոսում, իրենց վերադասին պահում են, բայց մենք այսպես չենք թողնելու. մեր երեխաների և դաստիարակների շահերը պաշտպանելու ենք»,- նշել է նա։
Ծնողները տեղեկացրել են, որ մանկապարտեզի դռները փակ են եղել երկու ամիս, իսկ մոտ 35 երեխա հերթով, զանգերի միջոցով, դաստիարակների կողմից տեղափոխվել է ներս ու դուրս։ Նրանց պնդմամբ՝ տնօրենը նաև վիրավորական արտահայտություններ է օգտագործել դաստիարակների նկատմամբ։
«Դրանք անվայել բառեր են՝ որպեսզի հնչեցնեմ, եթերային չեն»,- հայտնել է ծնողը։
Ծնողները պահանջում են, որպեսզի աշխատանքից հեռացված դաստիարակները վերադառնան, սակայն վերջիններս չեն ցանկացել վերադառնալ նման միջավայր։
«Խնդրի միակ լուծումը, որպեսզի մենք նույնպես մնանք այս մանկապարտեզում՝ տնօրենի հեռացումն է։ Եթե տնօրենը դիմումը չգրի, մենք 190 ծնողով դիմում ենք գրելու, մեր երեխաներին ինքնակամ հեռացնելու ենք մանկապարտեզից, ավելի լավ է մեր աշխատավայրում խնդիր լինի, բայց մեր երեխաները մնան ապահով ձեռքերում, քան այս վտանգի տակ լինեն»,- հայտնել է ծնողը՝ հավելելով, որ ազատված դաստիարակների փոխարեն տնօրենը աշխատանքի է ընդունել իր բարեկամներին։

Родители воспитанников детского сада №94 провели акцию протеста, требуя отставки директора Парандзем Мирибян.
По словам одного из родителей, за последние 1,5 года, с момента назначения директора, более 10 сотрудников «добровольно» уволились, фактически находясь под давлением.
«Директор ставит воспитателей в безвыходное положение», — отметил родитель, сообщает «Panorama.am », добавив, что педагоги увольнялись в атмосфере страха.
По его словам, нынешняя ситуация носит более масштабный характер, и уволенных воспитателей значительно больше.
«Они поставлены перед фактом, понимая, что у них нет другого выбора. Они становятся очередными жертвами директора и вынуждены писать заявления, потому что не могут работать в такой нездоровой среде. Мы не знаем всех внутренних деталей, но со стороны видно, что происходит что-то серьезное. Необходимо расследование», — заявил родитель.
Родители сообщили, что уволенные воспитатели обращались к представителям административного округа, однако вопрос не был решен, а увольнения продолжились.
«Воспитатели молчат и защищают свое руководство, но мы этого не допустим. Мы будем защищать интересы наших детей и воспитателей», — добавил он.
По словам родителей, детский сад был закрыт в течение двух месяцев, а около 35 детей поочередно заводили и выводили по звонкам через воспитателей.
Также утверждается, что директор использовала оскорбительные выражения в адрес сотрудников.
«Это неприличные слова, которые нельзя озвучивать», — сказал родитель.
Родители требуют вернуть уволенных воспитателей, однако те не хотят возвращаться в прежнюю атмосферу.
«Единственное решение, чтобы мы остались в этом детском саду, — это отставка директора. Если она не подаст заявление, 190 родителей напишут заявления и заберут своих детей. Лучше у нас будут проблемы на работе, чем наши дети окажутся в опасности», — заявил родитель, добавив, что на места уволенных сотрудников директор приняла на работу своих родственников.