1 Ապրիլ 2026 - 09:26 AMT
Երևանի քաղաքապետարանը սկսել է ուսումնասիրություն Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թիվ 94 մսուր-մանկապարտեզում՝ տնօրեն Փառանձեմ Միրիբյանի կատարած գործողություններին պատշաճ արձագանք տալու համար։ Այդ մասին ասել է քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ծնողները բողոքի ակցիա են իրականացրել մանկապարտեզում՝ պահանջելով տնօրենի հեռացումը։ Նրանց պնդմամբ՝ մոտ մեկ տարի առաջ նշանակված տնօրենի վարքագծի հետևանքով դաստիարակները հերթականությամբ լքել են աշխատանքը, իսկ վերջին զարգացումը դարձել է միանգամից 10 դաստիարակի կողմից աշխատանքից ազատման դիմում ներկայացնելը։
Անդրադառնալով ծնողների՝ տնօրենի հրաժարականի պահանջին, Խաչատրյանը նշել է, որ այս փուլում չի կարող այդ հարցով հստակ մեկնաբանություն տալ։
«Կարող եմ միայն ասել, որ, եթե որևէ մեկն իր աշխատանքային պարտականություններից ելնելով, թերացել է կամ այնպիսի սխալ է թույլ տվել, որը համատեղելի չէ իր գործունեությանը, մեր կողմից անպայման համապատասխան արձագանք կստանա, լինի դա կարգապահական տույժի, թե այլ տեսքով։ Այս պահին բոլորիս ջանքերն ուղղված են առողջ բարոյահոգեբանական միջավայրում հաստատության բնականոն գործունեության ապահովմանը»,–ասել է Խաչատրյանը։
Հարցին, թե արդյոք 190 ծնողների ստորագրությամբ դիմում-բողոքը արդեն իսկ բավարար ազդակ չէ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելու համար, առնվազն մինչև քննության ավարտը, Խաչատրյանը պատասխանել է, որ դա, անշուշտ, հիմք է ուսումնասիրություն իրականացնելու համար։ Նրա խոսքով՝ անկախ բողոքողների թվից, եթե առկա է հիմնավորված անհանգստություն, այն անպայման հայտնվում է իրենց ուշադրության կենտրոնում։
«Քանի որ հանդիպումներ են նշանակված և՛ ծնողների, և՛ անձնակազմի հետ, վստահ կարող եմ ասել, որ պատշաճ արձագանք տրվելու է ցանկացածի գործունեությանը, եթե չի համապատասխանել այդ պաշտոնին առնչվող աշխատանքային պարտականություններին»,–ասել է Խաչատրյանը։
Նա նշել է, որ այս պահին չի կարող հստակ ասել՝ սա տնօրենի դեմ առաջին բողոքն է, թե նախկինում ևս եղել են նման դեպքեր, որոնց մասին քաղաքապետարանը տեղեկացված չի եղել։
Խաչատրյանը նաև ընդգծել է, որ թեև մանկապարտեզը ենթակա է քաղաքապետարանին, վերահսկողական հիմնական գործառույթները փոխանցված են վարչական շրջանի ղեկավարին։
«Այդ հարցին ավելի ստույգ կարող եմ ավելի ուշ պատասխանել, գուցե մուտքագրվել են դիմում–բողոքներ վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմ, բայց ոչ քաղաքապետարան»,– ասել է նա։
190 ծնող ստորագրել է դիմում-բողոքի տակ և դիմել տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ Երևանի քաղաքապետարանին և ԿԳՄՍՆ-ին՝ նշելով, որ խնդրի չլուծման դեպքում պատրաստ են երեխաներին դուրս բերել մանկապարտեզից։ Նշվել է նաև, որ աշխատասենյակում փակված տնօրեն Փառանձեմ Միրիբյանը ժամեր անց դուրս է եկել, սակայն հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ լրագրողներին՝ նշելով, որ վերջերս վիրահատվել է, ունի առողջական խնդիրներ և վատ է զգում։

1 Апрель 2026 - 11:06 AMT
Мэрия Еревана начала изучение ситуации в яслях-детском саду №94 административного района Малатия-Себастия с целью дать надлежащую оценку действиям директора Парандзем Мирибян, заявила начальник управления общего образования аппарата мэрии Маргарита Хачатрян, сообщает «Sputnik Армения».
Родители ранее провели акцию протеста, требуя отставки директора. По их словам, после назначения руководителя около года назад воспитатели поочередно увольнялись, а последним событием стало одновременное увольнение 10 сотрудников.
Комментируя требование об отставке директора, Хачатрян отметила, что на данном этапе не может дать однозначный ответ.
«Могу лишь сказать, что если кто-либо, исходя из своих должностных обязанностей, допустил упущение или совершил ошибку, несовместимую с его деятельностью, он обязательно получит соответствующую реакцию с нашей стороны — будь то дисциплинарное взыскание или иные меры. Сейчас наши усилия направлены на обеспечение нормальной работы учреждения в здоровой морально-психологической среде», — сказала она.
Отвечая на вопрос, является ли жалоба, подписанная 190 родителями, достаточным основанием для назначения исполняющего обязанности директора до завершения проверки, Хачатрян отметила, что это, безусловно, повод для проведения исследования.
«Независимо от числа заявителей, если есть обоснованная обеспокоенность, она обязательно попадает в центр нашего внимания», — подчеркнула она.
По ее словам, уже назначены встречи как с родителями, так и с персоналом, и любым действиям, не соответствующим должностным обязанностям, будет дана надлежащая оценка.
Хачатрян также отметила, что не может на данный момент сказать, является ли это первой жалобой на директора или ранее также были обращения, о которых мэрия могла не знать.
Она подчеркнула, что, хотя детский сад подчиняется мэрии, основные контрольные функции переданы руководителю административного района.
«На этот вопрос я смогу ответить позже; возможно, обращения поступали в аппарат главы района, но не в мэрию», — сказала она.
Сообщается, что 190 родителей подписали коллективную жалобу и обратились в различные структуры, включая мэрию Еревана и Министерство образования, науки, культуры и спорта, заявив, что готовы забрать детей из детского сада, если проблема не будет решена.
Также отмечается, что директор Парандзем Мирибян, находившаяся в своем кабинете, спустя несколько часов вышла, но отказалась комментировать ситуацию журналистам, сославшись на недавнюю операцию, проблемы со здоровьем и плохое самочувствие.