Ազատազրկված բոլոր անձինք ստանում են անհրաժեշտ բուժօգնություն, հայտարարել է առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Մարիամ Ծատրյանը՝ արձագանքելով ՀՀ ՔԿՀ-ներում դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբի հայտարարությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ դիտորդական խումբը հայտարարել է «Արմավիր» ՔԿՀ կատարած այցի արդյունքների մասին՝ պնդելով, որ հաստատությունում առկա է համակարգային խնդիր, որի հետևանքով մարդիկ փաստացի մնում են առանց բուժման։։
«Համաձայն գործող ընթացակարգերի և գործելակարգերի՝ արտահիվանդանոցային պայմաններում՝ ընդունվելիս կատարվում է մարմնական զննություն, կիրառվում է հոգեկան առողջության գնահատման գործիքը, առաջնային բժշկական զննություն, ռապիդ թեստավորումներ, հետագայում ըստ դիմելիության, դիսպանսեր և դինամիկ հսկողության շրջանակում, նաև իրականացվում են տարեկան կանխարգելիչ այցեր»,- նշել է Ծատրյանը։
Նրա խոսքով՝ հիվանդանոցային բուժումը կազմակերպվում է «Արմավիր» ստորաբաժանման ստացիոնար թերապևտիկ բաժանմունքում՝ ավագ և միջին բուժանձնակազմի շուրջօրյա վերահսկողությամբ։ Նա նաև ընդգծել է, որ ընդլայնվել է դեղապահովման շրջանակը։
«Ընդունելի չէ ձևակերպում տալ, թե համակարգային ձախողում է, եթե փաստահեն տվյալներ չեք ներկայացնում։ Կցված ոտքի նկարը գուցե կարող է լսարանի համար զգայական էֆեկտ տալ, բայց մասնագիտական առումով լուրջ հիմք չէ: Ի դեպ, քրեակատարողական հիմնարկի բժիշկներին ոտքի նման գանգատով ազատազրկված չի դիմել և որևէ դիմում չունենք: Եթե կան գանգատներ, թող դիմեն բուժմաս և մասնագիտական բուժօգնություն կստանան»,- հայտնել է Ծատրյանը։
Դիտորդական խումբը նաև արձանագրել է՝ որոշ դեպքերում ազատազրկվածները կարող են ունենալ այնպիսի հիվանդություններ, որոնք նախնական գնահատմամբ անհամատեղելի են պատժի կրման հետ, սակայն անհրաժեշտ բժշկական հետազոտությունները չեն իրականացվել անհապաղ։
Ավելի վաղ Sputnik Արմենիան անդրադարձել էր «Արմավիր» ՔԿՀ-ում գտնվող Գեղամ Պետրոսյանի դեպքին, ով առողջական խնդիրների պատճառով հացադուլ է հայտարարել։ Նրա քույրը հայտնել է, որ ազատազրկվածն ունի մի շարք լուրջ հիվանդություններ, այդ թվում՝ սիրտ-անոթային խնդիրներ, երիկամային անբավարարություն և դեղորայքային սուր ալերգիա՝ ընդգծելով, որ պատշաճ բուժօգնություն չի ստացվում։ Ընտանիքը մտահոգություն է հայտնել, որ նրա վիճակը կարող է հասնել անդառնալի փուլի։

1 April 2026 - 11:12 AMT
All prisoners receive necessary medical care, said Mariam Tsatryan, spokesperson for the Ministry of Health, responding to a statement by a prison monitoring group, according to Sputnik Armenia.
Earlier, the monitoring group reported findings from a visit to the Armavir penitentiary, claiming systemic problems that leave inmates effectively without proper treatment.
“According to established procedures, upon admission in outpatient conditions, a physical examination is conducted, mental health assessment tools are applied, initial medical check-ups and rapid tests are performed. Subsequently, based on обращения, within dispensary and ongoing monitoring frameworks, annual preventive visits are also carried out,” Tsatryan said.
According to her, inpatient treatment is organized in the stationary therapeutic department of the Armavir facility, under round-the-clock supervision of senior and mid-level medical staff. She also noted that the scope of medication provision has been expanded.
“It is unacceptable to describe this as a systemic failure without presenting evidence-based data. A photo of a leg may create an emotional effect for the audience, but it is not a serious professional basis. Incidentally, no inmate has approached prison doctors with such a complaint, and we have no such record. If there are complaints, they should contact the medical unit and will receive professional care,” Tsatryan stated.
Earlier, the monitoring group had also noted that in some cases, inmates may have illnesses potentially incompatible with serving a sentence, yet necessary medical examinations were not promptly conducted.
Previously, Sputnik Armenia reported on the case of Gegham Petrosyan, held in the Armavir prison, who went on hunger strike due to health issues. His sister said he suffers from several serious conditions, including cardiovascular problems, kidney failure, and acute drug allergies, stressing that he is not receiving adequate medical care. The family expressed concern that his condition could become irreversible.