Ազատազրկված բոլոր անձինք ստանում են անհրաժեշտ բուժօգնություն, հայտարարել է առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Մարիամ Ծատրյանը՝ արձագանքելով ՀՀ ՔԿՀ-ներում դիտորդական առաքելություն իրականացնող խմբի հայտարարությանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ դիտորդական խումբը հայտարարել է «Արմավիր» ՔԿՀ կատարած այցի արդյունքների մասին՝ պնդելով, որ հաստատությունում առկա է համակարգային խնդիր, որի հետևանքով մարդիկ փաստացի մնում են առանց բուժման։։
«Համաձայն գործող ընթացակարգերի և գործելակարգերի՝ արտահիվանդանոցային պայմաններում՝ ընդունվելիս կատարվում է մարմնական զննություն, կիրառվում է հոգեկան առողջության գնահատման գործիքը, առաջնային բժշկական զննություն, ռապիդ թեստավորումներ, հետագայում ըստ դիմելիության, դիսպանսեր և դինամիկ հսկողության շրջանակում, նաև իրականացվում են տարեկան կանխարգելիչ այցեր»,- նշել է Ծատրյանը։
Նրա խոսքով՝ հիվանդանոցային բուժումը կազմակերպվում է «Արմավիր» ստորաբաժանման ստացիոնար թերապևտիկ բաժանմունքում՝ ավագ և միջին բուժանձնակազմի շուրջօրյա վերահսկողությամբ։ Նա նաև ընդգծել է, որ ընդլայնվել է դեղապահովման շրջանակը։
«Ընդունելի չէ ձևակերպում տալ, թե համակարգային ձախողում է, եթե փաստահեն տվյալներ չեք ներկայացնում։ Կցված ոտքի նկարը գուցե կարող է լսարանի համար զգայական էֆեկտ տալ, բայց մասնագիտական առումով լուրջ հիմք չէ: Ի դեպ, քրեակատարողական հիմնարկի բժիշկներին ոտքի նման գանգատով ազատազրկված չի դիմել և որևէ դիմում չունենք: Եթե կան գանգատներ, թող դիմեն բուժմաս և մասնագիտական բուժօգնություն կստանան»,- հայտնել է Ծատրյանը։
Դիտորդական խումբը նաև արձանագրել է՝ որոշ դեպքերում ազատազրկվածները կարող են ունենալ այնպիսի հիվանդություններ, որոնք նախնական գնահատմամբ անհամատեղելի են պատժի կրման հետ, սակայն անհրաժեշտ բժշկական հետազոտությունները չեն իրականացվել անհապաղ։
Ավելի վաղ Sputnik Արմենիան անդրադարձել էր «Արմավիր» ՔԿՀ-ում գտնվող Գեղամ Պետրոսյանի դեպքին, ով առողջական խնդիրների պատճառով հացադուլ է հայտարարել։ Նրա քույրը հայտնել է, որ ազատազրկվածն ունի մի շարք լուրջ հիվանդություններ, այդ թվում՝ սիրտ-անոթային խնդիրներ, երիկամային անբավարարություն և դեղորայքային սուր ալերգիա՝ ընդգծելով, որ պատշաճ բուժօգնություն չի ստացվում։ Ընտանիքը մտահոգություն է հայտնել, որ նրա վիճակը կարող է հասնել անդառնալի փուլի։

Все лица, лишенные свободы, получают необходимую медицинскую помощь, заявила пресс-секретарь министра здравоохранения Мариам Цатрян, комментируя заявление наблюдательной группы, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее наблюдатели сообщили о результатах визита в УИУ «Армавир», заявив о наличии системных проблем, из-за которых заключенные фактически остаются без лечения.
«Согласно действующим процедурам, при поступлении в амбулаторных условиях проводится телесный осмотр, применяется инструмент оценки психического здоровья, осуществляется первичный медицинский осмотр и экспресс-тестирование. В дальнейшем, по обращениям, в рамках диспансерного и динамического наблюдения, также проводятся ежегодные профилактические осмотры», — отметила Цатрян.
По ее словам, стационарное лечение организовано в терапевтическом отделении учреждения «Армавир» под круглосуточным наблюдением старшего и среднего медицинского персонала. Она также подчеркнула, что расширен объем лекарственного обеспечения.
«Недопустимо говорить о системном провале без представления фактических данных. Прикрепленное фото ноги может создать эмоциональный эффект, но с профессиональной точки зрения это не является серьезным основанием. Кстати, с подобной жалобой к врачам учреждения никто не обращался, и у нас нет соответствующих заявлений. Если есть жалобы, пусть обращаются в медчасть и получат квалифицированную помощь», — заявила Цатрян.
Ранее наблюдательная группа отмечала, что в отдельных случаях у заключенных могут быть заболевания, которые предварительно считаются несовместимыми с отбыванием наказания, однако необходимые обследования не проводятся своевременно.
Ранее «Sputnik Армения» сообщал о случае заключенного Гегама Петросяна, который объявил голодовку из-за проблем со здоровьем. По словам его сестры, он страдает рядом серьезных заболеваний, включая сердечно-сосудистые проблемы, почечную недостаточность и острую лекарственную аллергию, при этом не получает надлежащего лечения. Семья выразила опасение, что его состояние может стать необратимым.