Գլխավոր դատախազության հաղորդման համաձայն՝ 2025 թվականին արձանագրվել են ընտանեկան և կենցաղային բռնության հիմքով կատարված սպանության 14 դեպք (2024 թվականին՝ 13), առևանգման 12 դեպք (2024 թվականին՝ 5), ինչպես նաև առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու 10 դեպք (2024 թվականին՝ 15)։
Սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը նվազել է 31-ով կամ 15․3%-ով՝ կազմելով 172 դեպք՝ նախորդ տարվա 203-ի համեմատ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նույն ժամանակահատվածում մարդկանց թրաֆիքինգի դեպքերը նույնպես նվազել են՝ 11-ով կամ 31․4%-ով․ 2024 թվականի 35 դեպքի դիմաց 2025 թվականին արձանագրվել է 24 դեպք։
Ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեպքերի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դրանց զգալի մասը կազմել են ֆիզիկական և հոգեբանական ազդեցության, ինչպես նաև առողջությանը թեթև վնաս հասցնելու դեպքերը։ 2025 թվականին դրանք կազմել են ընդհանուր դեպքերի 87%-ը, մինչդեռ 2024 թվականին՝ 90%։
Հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել են ընտանեկան և կենցաղային բռնության հիմքով կատարված սպանության 14 դեպք (2024 թվականին՝ 13), առևանգման 12 դեպք (2024 թվականին՝ 5), ինչպես նաև առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու 10 դեպք (2024 թվականին՝ 15)։
Նշված տվյալները ներկայացվել են գլխավոր դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդման մեջ։

1 April 2026 - 11:34 AMT
According to the Prosecutor General’s report, 14 murders linked to domestic and household violence were recorded in Armenia in 2025 (13 in 2024). There were also 12 abduction cases (5 in 2024) and 10 cases of causing severe harm to health (15 in 2024).
The number of crimes against sexual integrity decreased by 31 cases, or 15.3%, totaling 172 compared to 203 the previous year, «Panorama.am » reports.
During the same period, human trafficking cases also declined by 11, or 31.4%, dropping from 35 cases in 2024 to 24 in 2025.
Analysis of domestic and household violence shows that the majority of cases involved physical and psychological abuse, as well as minor bodily harm. In 2025, these accounted for 87% of all such incidents, compared to 90% in 2024.
During the reporting period, 14 murders linked to domestic violence were recorded (13 in 2024), along with 12 abductions (5 in 2024) and 10 cases of severe bodily harm (15 in 2024).