Գլխավոր դատախազության հաղորդման համաձայն՝ 2025 թվականին արձանագրվել են ընտանեկան և կենցաղային բռնության հիմքով կատարված սպանության 14 դեպք (2024 թվականին՝ 13), առևանգման 12 դեպք (2024 թվականին՝ 5), ինչպես նաև առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու 10 դեպք (2024 թվականին՝ 15)։
Սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը նվազել է 31-ով կամ 15․3%-ով՝ կազմելով 172 դեպք՝ նախորդ տարվա 203-ի համեմատ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նույն ժամանակահատվածում մարդկանց թրաֆիքինգի դեպքերը նույնպես նվազել են՝ 11-ով կամ 31․4%-ով․ 2024 թվականի 35 դեպքի դիմաց 2025 թվականին արձանագրվել է 24 դեպք։
Ընտանեկան և կենցաղային բռնության դեպքերի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դրանց զգալի մասը կազմել են ֆիզիկական և հոգեբանական ազդեցության, ինչպես նաև առողջությանը թեթև վնաս հասցնելու դեպքերը։ 2025 թվականին դրանք կազմել են ընդհանուր դեպքերի 87%-ը, մինչդեռ 2024 թվականին՝ 90%։
Հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել են ընտանեկան և կենցաղային բռնության հիմքով կատարված սպանության 14 դեպք (2024 թվականին՝ 13), առևանգման 12 դեպք (2024 թվականին՝ 5), ինչպես նաև առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու 10 դեպք (2024 թվականին՝ 15)։
Նշված տվյալները ներկայացվել են գլխավոր դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդման մեջ։

Согласно сообщению Генеральной прокуратуры, в 2025 году в Армении зарегистрировано 14 убийств на почве семейно-бытового насилия (в 2024 году — 13). Также зафиксировано 12 случаев похищения (в 2024 году — 5) и 10 случаев причинения тяжкого вреда здоровью (в 2024 году — 15).
Число преступлений против половой неприкосновенности снизилось на 31 случай, или на 15,3%, составив 172 против 203 в предыдущем году, сообщает «Panorama.am ».
За тот же период снизилось и число случаев торговли людьми — на 11, или на 31,4%: с 35 в 2024 году до 24 в 2025 году.
Анализ случаев семейно-бытового насилия показал, что значительную их часть составляют эпизоды физического и психологического воздействия, а также причинения легкого вреда здоровью. В 2025 году они составили 87% от общего числа, тогда как в 2024 году — 90%.
В отчетный период зафиксированы 14 убийств на почве семейно-бытового насилия (в 2024 году — 13), 12 случаев похищения (в 2024 году — 5), а также 10 случаев причинения тяжкого вреда здоровью (в 2024 году — 15).