1 Ապրիլ 2026 - 11:54 AMT
«ՔՀԿ չափիչ Հայաստան-2025» հետազոտական զեկույցը ներկայացրել է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար կարևոր 11 ոլորտի գնահատականներն ու առկա մարտահրավերները։ Զեկույցում առանձնացվել են մասնավոր կյանքի իրավունքի, պետության պաշտպանության պարտականության և թվային իրավունքների հետ կապված խնդիրները։
Մասնավոր կյանքի իրավունքի ոլորտում ընդհանուր գնահատականը կազմել է 4.8 միավոր, իսկ գործնական գնահատականը՝ 3.8, հայտնում է Factor.am-ը:
Արձանագրվել են անձնական տվյալների արտահոսքեր և գաղտնալսումների դեպքեր, այդ թվում՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին արձանագրված աղմկահարույց միջադեպը։ Նշվել է, որ ոստիկանությանը տրամադրվել է լայն հասանելիություն հանրային տեսահսկման համակարգերին, ինչը մեծացրել է ապօրինի վերահսկողության ռիսկերը։ Փորձագետները և ՔՀԿ-ները կասկածներ են հայտնել ԱԱԾ-ի և իրավապահ մարմինների կողմից վերահսկողական լիազորությունների կիրառման օրինականության վերաբերյալ՝ ընդգծելով վերահսկողության և հաշվետվողականության մեխանիզմների բացակայությունը։
Պետության կողմից պաշտպանության պարտականության գնահատականը կազմել է 4.5 միավոր։ Որպես հիմնական խնդիր նշվել է զգայուն ոլորտներում, մասնավորապես՝ ԼԳԲՏԻՔ+ և բնապահպանական ուղղությամբ աշխատող ՔՀԿ-ների պաշտպանության պակասը։ Միաժամանակ ընդգծվել է, որ ՔՀԿ-ների հնարավորությունները դատարաններում հանրային շահ ներկայացնելու հարցում շարունակում են սահմանափակ մնալ։ Արձանագրվել են նաև դեպքեր, երբ պաշտոնյաները և քաղաքական գործիչները իրենց հայտարարություններով թիրախավորել են ակտիվիստներին, իսկ հանքարդյունաբերական ընկերությունները շարունակել են դատական հայցեր ներկայացնել նրանց դեմ։
Թվային իրավունքների ոլորտում գնահատականը կազմել է 4.4 միավոր՝ նվազելով նախորդ տարվա 4.5-ից։ Չնայած ընդունվել են կիբեռանվտանգության և հանրային տեղեկությունների վերաբերյալ նոր օրենքներ, ՔՀԿ-ները և ակտիվիստները շարունակել են մնալ լրտեսող ծրագրերի, ֆիշինգի և DDoS հարձակումների թիրախում։ Զեկույցում նշվել է, որ կիբեռանվտանգության օրենսդրության զարգացումը կարող է նպաստել ոլորտի բարելավմանը, սակայն արհեստական բանականության կարգավորման առանձին մեխանիզմներ դեռևս չեն ներդրվել։
Նշվել է նաև, որ սոցիալական ցանցերը Հայաստանում գործել են ազատ, իսկ միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունները համագործակցել են պետական մարմինների հետ՝ կիբեռհանցագործությունների բացահայտման նպատակով։ Միևնույն ժամանակ ընդգծվել է, որ սոցիալական հարթակներում իրավունքների խախտման դեպքում պետական պաշտպանության հստակ կարգավորումներ չեն ձևավորվել։
Զեկույցը պատրաստվել է «ՔՀԿ չափիչ՝ ի գործ» ծրագրի շրջանակում՝ «Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոն» հիմնադրամի և գործընկեր կազմակերպությունների մասնակցությամբ։

The CSO Meter Armenia-2025 report has presented assessments across 11 key areas affecting civil society organizations, highlighting challenges related to the right to privacy, the state’s duty of protection, and digital rights.
In the field of privacy rights, the overall score was 4.8, with a practical implementation score of 3.8, «Factor.am » reports.
The report documents cases of personal data leaks and wiretapping, including a high-profile incident recorded in October 2025. It also notes that police have been granted broad access to public surveillance systems, increasing the risk of unlawful monitoring. Experts and CSOs have raised concerns about the legality of oversight powers exercised by the National Security Service and law enforcement bodies, emphasizing the lack of accountability mechanisms.
The state’s duty of protection was rated at 4.5. A key issue identified is the insufficient protection of CSOs working in sensitive areas, particularly those focused on LGBTQ+ rights and environmental issues. The report also stresses that CSOs still face limitations in representing public interest cases in courts. It further notes instances where officials and politicians have targeted activists through public statements, while mining companies have continued to file lawsuits against them.
In the area of digital rights, the score was 4.4, down from 4.5 the previous year. Although new laws on cybersecurity and public information have been adopted, CSOs and activists have continued to face spyware, phishing, and DDoS attacks. The report states that while legislative development in cybersecurity could improve the situation, separate regulatory mechanisms for artificial intelligence have not yet been introduced.
It is also noted that social media platforms operate freely in Armenia, and international tech companies cooperate with state bodies in combating cybercrime. At the same time, clear state protection mechanisms in cases of rights violations on social platforms remain underdeveloped.
The report was prepared within the framework of the CSO Meter in Action program, with the participation of the European Center for Not-for-Profit Law Foundation and partner organizations.