1 Ապրիլ 2026 - 11:54 AMT
«ՔՀԿ չափիչ Հայաստան-2025» հետազոտական զեկույցը ներկայացրել է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար կարևոր 11 ոլորտի գնահատականներն ու առկա մարտահրավերները։ Զեկույցում առանձնացվել են մասնավոր կյանքի իրավունքի, պետության պաշտպանության պարտականության և թվային իրավունքների հետ կապված խնդիրները։
Մասնավոր կյանքի իրավունքի ոլորտում ընդհանուր գնահատականը կազմել է 4.8 միավոր, իսկ գործնական գնահատականը՝ 3.8, հայտնում է Factor.am-ը:
Արձանագրվել են անձնական տվյալների արտահոսքեր և գաղտնալսումների դեպքեր, այդ թվում՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին արձանագրված աղմկահարույց միջադեպը։ Նշվել է, որ ոստիկանությանը տրամադրվել է լայն հասանելիություն հանրային տեսահսկման համակարգերին, ինչը մեծացրել է ապօրինի վերահսկողության ռիսկերը։ Փորձագետները և ՔՀԿ-ները կասկածներ են հայտնել ԱԱԾ-ի և իրավապահ մարմինների կողմից վերահսկողական լիազորությունների կիրառման օրինականության վերաբերյալ՝ ընդգծելով վերահսկողության և հաշվետվողականության մեխանիզմների բացակայությունը։
Պետության կողմից պաշտպանության պարտականության գնահատականը կազմել է 4.5 միավոր։ Որպես հիմնական խնդիր նշվել է զգայուն ոլորտներում, մասնավորապես՝ ԼԳԲՏԻՔ+ և բնապահպանական ուղղությամբ աշխատող ՔՀԿ-ների պաշտպանության պակասը։ Միաժամանակ ընդգծվել է, որ ՔՀԿ-ների հնարավորությունները դատարաններում հանրային շահ ներկայացնելու հարցում շարունակում են սահմանափակ մնալ։ Արձանագրվել են նաև դեպքեր, երբ պաշտոնյաները և քաղաքական գործիչները իրենց հայտարարություններով թիրախավորել են ակտիվիստներին, իսկ հանքարդյունաբերական ընկերությունները շարունակել են դատական հայցեր ներկայացնել նրանց դեմ։
Թվային իրավունքների ոլորտում գնահատականը կազմել է 4.4 միավոր՝ նվազելով նախորդ տարվա 4.5-ից։ Չնայած ընդունվել են կիբեռանվտանգության և հանրային տեղեկությունների վերաբերյալ նոր օրենքներ, ՔՀԿ-ները և ակտիվիստները շարունակել են մնալ լրտեսող ծրագրերի, ֆիշինգի և DDoS հարձակումների թիրախում։ Զեկույցում նշվել է, որ կիբեռանվտանգության օրենսդրության զարգացումը կարող է նպաստել ոլորտի բարելավմանը, սակայն արհեստական բանականության կարգավորման առանձին մեխանիզմներ դեռևս չեն ներդրվել։
Նշվել է նաև, որ սոցիալական ցանցերը Հայաստանում գործել են ազատ, իսկ միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունները համագործակցել են պետական մարմինների հետ՝ կիբեռհանցագործությունների բացահայտման նպատակով։ Միևնույն ժամանակ ընդգծվել է, որ սոցիալական հարթակներում իրավունքների խախտման դեպքում պետական պաշտպանության հստակ կարգավորումներ չեն ձևավորվել։
Զեկույցը պատրաստվել է «ՔՀԿ չափիչ՝ ի գործ» ծրագրի շրջանակում՝ «Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոն» հիմնադրամի և գործընկեր կազմակերպությունների մասնակցությամբ։

1 Апрель 2026 - 12:19 AMT
Исследовательский отчет «CSO Meter Армения-2025» представил оценки по 11 ключевым направлениям, касающимся гражданского общества, выделив проблемы в сфере права на частную жизнь, обязанности государства по защите и цифровых прав.
В области права на частную жизнь общий показатель составил 4,8 балла, а практический — 3,8, сообщает «Factor.am ».
В отчете зафиксированы случаи утечек персональных данных и прослушивания, включая резонансный инцидент октября 2025 года. Отмечается, что полиции предоставлен широкий доступ к системам общественного видеонаблюдения, что увеличивает риски незаконного контроля. Эксперты и НКО выразили сомнения в законности применения надзорных полномочий Службой национальной безопасности и правоохранительными органами, подчеркнув отсутствие механизмов контроля и подотчетности.
Оценка выполнения государством обязанности по защите составила 4,5 балла. В качестве ключевой проблемы указана недостаточная защита НКО, работающих в чувствительных сферах, в частности в области ЛГБТИК+ и экологии. Также подчеркивается, что возможности НКО представлять общественные интересы в судах остаются ограниченными. Зафиксированы случаи, когда чиновники и политики своими заявлениями нацеливались на активистов, а горнодобывающие компании продолжали подавать против них судебные иски.
В сфере цифровых прав показатель составил 4,4 балла, снизившись с 4,5 годом ранее. Несмотря на принятие новых законов о кибербезопасности и публичной информации, НКО и активисты продолжают становиться объектами шпионских программ, фишинга и DDoS-атак. В докладе отмечается, что развитие законодательства в области кибербезопасности может улучшить ситуацию, однако отдельные механизмы регулирования искусственного интеллекта пока не внедрены.
Также отмечено, что социальные сети в Армении функционируют свободно, а международные технологические компании сотрудничают с государственными органами для борьбы с киберпреступностью. Вместе с тем четкие механизмы государственной защиты в случае нарушений прав на социальных платформах пока не сформированы.
Отчет подготовлен в рамках программы «CSO Meter in Action» при участии Европейского центра некоммерческого права и партнерских организаций.