3 Ապրիլ 2026 - 06:44 AMT
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը զգուշացրել է, որ վերջին օրերին եղջերուները հաճախ են նկատվում բնակավայրերի հարևանությամբ՝ երբեմն հայտնվելով նաև բնակելի տարածքներում, և հորդորել է չմոտենալ նրանց: Այդ մասին ասվում է Շրջակա միջավայրի նախարարի մամուլի քարտուղար Անի Հակոբյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:
«Վերջին օրերին համացանցում պարբերաբար տարածվում են լուսանկարներ և տեսանյութեր, որոնցում արձանագրվում է, որ ազնվացեղ եղջերուները մոտենում են բնակավայրերին՝ երբեմն հայտնվելով նույնիսկ բնակելի հատվածներում։
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, տեղեկացնում ենք, որ ազնվացեղ եղջերուները հանդիսանում են վայրի կենդանիներ, որոնց վարքագիծը կարող է լինել անկանխատեսելի, հատկապես մարդու ներկայությամբ կամ աղմուկի պայմաններում։
Նրանց՝ բնակավայրերին մոտենալը կարող է պայմանավորված լինել մի շարք բնական գործոններով, այդ թվում՝ եղանակային փոփոխություններով, սննդային ռեսուրսների սակավությամբ կամ կենսամիջավայրի որոշակի փոփոխություններով։
Կոչ ենք անում ցուցաբերել առավելագույն զգոնություն և պատասխանատվություն՝ նման դեպքերում պահպանելով անվտանգության կանոնները։
Խնդրում ենք չմոտենալ կենդանիներին և պահպանել անվտանգ հեռավորություն»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Համացանցում տեսանյութն է տարածվել, թե ինչպես է Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուն զբոսնում Լոռու անտառներում: 2025 թվականին բնություն է բաց թողնվել 9 առանձնյակ։ Արդեն արձանագրվել է նաև բնության մեջ առաջին ձագի ծնունդը, ինչը վկայում է, որ իրականացվող աշխատանքները տալիս են շոշափելի արդյունք։ Այսօր ազատ պայմաններում ապրում է 18 առանձնյակ:

3 April 2026 - 07:22 AMT
Armenia’s Ministry of Environment has warned that in recent days deer have been increasingly spotted near settlements, sometimes even entering residential areas, and has urged the public not to approach them.
The warning was shared in a Facebook post by the press secretary of the Minister of Environment, Ani Hakobyan.
“Recently, photos and videos have been circulating online showing red deer approaching settlements and sometimes appearing even in residential zones.
Dear citizens, we inform you that red deer are wild animals whose behavior can be unpredictable, especially in the presence of humans or under noisy conditions.
Their movement toward settlements may be due to various natural factors, including weather changes, scarcity of food resources, or certain shifts in their habitat.
We urge you to exercise maximum vigilance and responsibility in such cases, adhering to safety rules.
Please do not approach the animals and maintain a safe distance,” the statement said.
Footage has circulated online showing a Caucasian red deer roaming forests of Lori. In 2025, nine individuals were released into the wild, and the first calf has already been recorded. Currently, 18 individuals live freely.