3 Ապրիլ 2026 - 06:44 AMT
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը զգուշացրել է, որ վերջին օրերին եղջերուները հաճախ են նկատվում բնակավայրերի հարևանությամբ՝ երբեմն հայտնվելով նաև բնակելի տարածքներում, և հորդորել է չմոտենալ նրանց: Այդ մասին ասվում է Շրջակա միջավայրի նախարարի մամուլի քարտուղար Անի Հակոբյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:
«Վերջին օրերին համացանցում պարբերաբար տարածվում են լուսանկարներ և տեսանյութեր, որոնցում արձանագրվում է, որ ազնվացեղ եղջերուները մոտենում են բնակավայրերին՝ երբեմն հայտնվելով նույնիսկ բնակելի հատվածներում։
Հարգելի՛ քաղաքացիներ, տեղեկացնում ենք, որ ազնվացեղ եղջերուները հանդիսանում են վայրի կենդանիներ, որոնց վարքագիծը կարող է լինել անկանխատեսելի, հատկապես մարդու ներկայությամբ կամ աղմուկի պայմաններում։
Նրանց՝ բնակավայրերին մոտենալը կարող է պայմանավորված լինել մի շարք բնական գործոններով, այդ թվում՝ եղանակային փոփոխություններով, սննդային ռեսուրսների սակավությամբ կամ կենսամիջավայրի որոշակի փոփոխություններով։
Կոչ ենք անում ցուցաբերել առավելագույն զգոնություն և պատասխանատվություն՝ նման դեպքերում պահպանելով անվտանգության կանոնները։
Խնդրում ենք չմոտենալ կենդանիներին և պահպանել անվտանգ հեռավորություն»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Համացանցում տեսանյութն է տարածվել, թե ինչպես է Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուն զբոսնում Լոռու անտառներում: 2025 թվականին բնություն է բաց թողնվել 9 առանձնյակ։ Արդեն արձանագրվել է նաև բնության մեջ առաջին ձագի ծնունդը, ինչը վկայում է, որ իրականացվող աշխատանքները տալիս են շոշափելի արդյունք։ Այսօր ազատ պայմաններում ապրում է 18 առանձնյակ:

3 Апрель 2026 - 07:23 AMT
Министерство окружающей среды Армении предупредило, что в последние дни олени все чаще появляются вблизи населенных пунктов, иногда заходя даже в жилые зоны, и призвало граждан не приближаться к ним.
Об этом говорится в записи в Facebook пресс-секретаря министра окружающей среды Ани Акопян.
«В последние дни в интернете регулярно распространяются фотографии и видеоматериалы, на которых зафиксировано, что благородные олени приближаются к населенным пунктам, иногда появляясь даже в жилых районах.
Уважаемые граждане, информируем, что благородные олени являются дикими животными, поведение которых может быть непредсказуемым, особенно в присутствии человека или при шуме.
Их приближение к населенным пунктам может быть обусловлено рядом природных факторов, включая изменения погоды, нехватку пищевых ресурсов или определенные изменения среды обитания.
Призываем проявлять максимальную бдительность и ответственность, соблюдая правила безопасности.
Просим не приближаться к животным и сохранять безопасную дистанцию», — говорится в заявлении.
В интернете распространилось видео, на котором кавказский благородный олень гуляет в лесах Лорийской области. В 2025 году в природу было выпущено 9 особей, уже зафиксировано рождение первого детеныша. В настоящее время в дикой природе обитает 18 особей.