3 Ապրիլ 2026 - 07:18 AMT
Պետական ոլորտում աշխատողների համար սահմանված 65 տարեկանի շեմը կվերացվի: Կառավարությունը հաստատել է օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը:
Անդրադառնալով օրենքների նախագծերի փաթեթին, որն արդեն ուղարկվել է Ազգային ժողով, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ասել է, որ չի կարելի մարդկանց ազատել աշխատանքից միայն տարիքային շեմով պայմանավորված, բացառության ուժային և որոշ այլ ոլորտների:
«Հանվում է տարիքային շեմն այն քաղաքացիների համար, որոնք աշխատում են պետական սեկտորում, իհարկե կլինեն բացառություններ: Բոլոր դեպքերում ստիպված չենք լինի մեր քաղաքացիներին 65 լրանալու դեպքում աշխատանքից հեռացնել, որովհետև դա չի համապատասխանում արդի պահանջներին, տարիքային հիմքով չի կարելի մարդկանց ազատել աշխատանքից»,- նշել է նախարարը։
Գործադիրը հավանություն է տվել «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին և հարակից նախագծերին։ Վերոնշյալ օրենքներով նախատեսված պաշտոններ զբաղեցնելու տարիքային շեմերը կհանվեն՝ աշխատանքային գործունեությունը շարունակելու հնարավորությունը չպայմանավորելով զուտ միայն որոշակի տարիքի հասնելու հանգամանքով և բացառելով տարիքով պայմանավորված խտրական մոտեցումները:
Բացի այդ, հանրային, համայնքային ու քաղաքացիական ծառայողները, ինչպես նաև պետական կազմակերպության գործադիր մարմնի պաշտոնում նշանակված կամ ընտրության արդյունքում գործադիր մարմնի պաշտոնում նշանակված անձինք կկարողանան դառնալ խնամատար ծնող՝ ստանալով համապատասխան վարձատրություն երեխայի խնամքի և դաստիարակության համար։

3 Апрель 2026 - 07:52 AMT
Правительство Армении утвердило пакет законодательных изменений, предусматривающий отмену возрастного порога в 65 лет для работников государственного сектора.
Комментируя направленные в Национальное собрание законопроекты, министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян на своей странице в Facebook отметил, что увольнение исключительно по возрастному критерию недопустимо, за исключением силовых и некоторых других сфер.
«Возрастной порог для граждан, работающих в государственном секторе, снимается, хотя будут исключения. В любом случае мы больше не будем вынуждены увольнять наших граждан по достижении 65 лет, поскольку это не соответствует современным требованиям. Нельзя увольнять людей только по возрасту», — заявил министр.
Правительство одобрило проект закона «О внесении изменений в закон “О гражданской службе”» и сопутствующие проекты. Предусматривается отмена возрастных ограничений для занятия соответствующих должностей, чтобы возможность продолжения работы не зависела исключительно от достижения определенного возраста и исключались дискриминационные подходы.
Кроме того, государственные, муниципальные и гражданские служащие, а также лица, назначенные или избранные на должности исполнительных органов государственных организаций, смогут становиться приемными родителями с получением соответствующего вознаграждения за уход и воспитание ребенка.