3 Ապրիլ 2026 - 08:36 AMT
Ժամկետային զինծառայողների հարազատները հավաքվել են պաշտպանության նախարարության դիմաց՝ պահանջելով, որ նույն թվականին ծնված բոլոր զինվորները 1․5 տարի ծառայեն:
Ըստ նրանց, օրենքը պետք է հավասար տարածվի բոլորի վրա, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ուզում ենք, որ նույն թվականին ծնված տղաների վրա տարածվի օրենքը, չի կարելի տարբերակել։ Ուրիշ բողոք մենք չունենք, միայն այդ օրենքից ենք բողոքում, անարդար է։ Մեր պահանջ է՝ լինի հավասարություն»,- ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Ակցիայի մասնակից մայրերից մեկը հավելել է, որ եթե օրենք է եղել, թող հավասար լինի բոլորի համար։
«Ինձ թվում է, տղաների համար հոգեբանական սթրես է, պահանջում ենք հավասարություն։ Եթե օրենքով սահմանվում է 1․5 տարի, ուրեմն բոլորի համար, եթե 2 տարի՝ ուրեմն բոլորի համար»,- ասել է նա:
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից նշել է, որ թեև զինծառայողները չեն բողոքել, սակայն նրանց մոտ ձևավորվել է անարդարության զգացում և դրա հետևանքով առաջացել է ընկճվածություն։ Մասնակիցների խոսքով՝ եթե օրենքը հնարավոր չէ փոխել, ապա կարելի է գոնե լրացուցիչ արձակուրդներ տրամադրել, որպեսզի ծառայության տևողությունը փաստացի մոտեցվի 1․5 տարվան։
Նրանք դիմել են պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին և սպասում են արձագանքի։
Մի շարք ծնողներ իրենց հույսը կապել են նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ. «Գիտեք, որ հարցին կարող եք լուծում տալ։ Խնդրում ենք՝ մի լուծում տաք հարցին»։
«Եղբորս տղան 9 ամիս ծառայում է։ Ծառայելու է 2 տարի։ Այս անարդարությունն ազդել է իր հոգեվիճակի վրա։ Այս պահին հոսպիտալում է, հիմնական դա է պատճառը՝ հոգեկանի վրա ազդել է, սթրես է տարել։ Մենք պահանջում են հավասաությունը բոլորի համար է»,- ասել է ակցիայի մասնակիցը։
2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակում Զինված ուժերի համալրումը սկսվել է 2026 թվականի հունվարի 7-ից, որի արդյունքում 18-ամսյա ծառայություն են իրականացրել այդ զորակոչից սկսած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիները։ Միևնույն ժամանակ նշվել է, որ օրենքը հետադարձ ուժ չի ունեցել և չի տարածվել 2025-ի ամառային զորակոչի ընթացքում ծառայության մեկնած զինծառայողների վրա։

3 Апрель 2026 - 09:56 AMT
Родственники срочных военнослужащих собрались у здания Министерства обороны Армении, требуя, чтобы все солдаты одного года рождения служили 1,5 года.
По их словам, закон должен одинаково распространяться на всех, сообщает «Panorama.am».
«Мы хотим, чтобы закон распространялся на всех ребят одного года рождения, нельзя делать различия. Других претензий у нас нет — только этот закон считаем несправедливым. Наше требование — равенство», — заявил один из участников акции.
Одна из матерей добавила, что если существует такой закон, он должен быть одинаковым для всех.
«Мне кажется, это вызывает психологический стресс у ребят. Мы требуем равенства. Если законом предусмотрено 1,5 года, значит для всех; если 2 года — значит для всех», — сказала она.
Другой участник отметил, что сами военнослужащие не протестуют, однако у них возникло чувство несправедливости, что привело к подавленному состоянию. По словам участников, если закон изменить невозможно, можно хотя бы предоставить дополнительные отпуска, чтобы фактически приблизить срок службы к 1,5 годам.
Участники обратились к министру обороны Сурену Папикяну и ожидают ответа.
Некоторые родители также выразили надежду на вмешательство премьер-министра Никола Пашиняна.
«Сын моего брата служит уже 9 месяцев и будет служить 2 года. Эта несправедливость сказалась на его психическом состоянии. Сейчас он в больнице — причина в стрессе. Мы требуем равенства для всех», — отметил участник акции.
В рамках зимнего призыва 2025 года комплектование Вооруженных сил началось 7 января 2026 года, при этом для призванных в этот период установлен срок службы 18 месяцев. Закон не имеет обратной силы и не распространяется на призванных в ходе летнего призыва 2025 года.