3 Ապրիլ 2026 - 08:36 AMT
Ժամկետային զինծառայողների հարազատները հավաքվել են պաշտպանության նախարարության դիմաց՝ պահանջելով, որ նույն թվականին ծնված բոլոր զինվորները 1․5 տարի ծառայեն:
Ըստ նրանց, օրենքը պետք է հավասար տարածվի բոլորի վրա, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ուզում ենք, որ նույն թվականին ծնված տղաների վրա տարածվի օրենքը, չի կարելի տարբերակել։ Ուրիշ բողոք մենք չունենք, միայն այդ օրենքից ենք բողոքում, անարդար է։ Մեր պահանջ է՝ լինի հավասարություն»,- ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Ակցիայի մասնակից մայրերից մեկը հավելել է, որ եթե օրենք է եղել, թող հավասար լինի բոլորի համար։
«Ինձ թվում է, տղաների համար հոգեբանական սթրես է, պահանջում ենք հավասարություն։ Եթե օրենքով սահմանվում է 1․5 տարի, ուրեմն բոլորի համար, եթե 2 տարի՝ ուրեմն բոլորի համար»,- ասել է նա:
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից նշել է, որ թեև զինծառայողները չեն բողոքել, սակայն նրանց մոտ ձևավորվել է անարդարության զգացում և դրա հետևանքով առաջացել է ընկճվածություն։ Մասնակիցների խոսքով՝ եթե օրենքը հնարավոր չէ փոխել, ապա կարելի է գոնե լրացուցիչ արձակուրդներ տրամադրել, որպեսզի ծառայության տևողությունը փաստացի մոտեցվի 1․5 տարվան։
Նրանք դիմել են պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին և սպասում են արձագանքի։
Մի շարք ծնողներ իրենց հույսը կապել են նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ. «Գիտեք, որ հարցին կարող եք լուծում տալ։ Խնդրում ենք՝ մի լուծում տաք հարցին»։
«Եղբորս տղան 9 ամիս ծառայում է։ Ծառայելու է 2 տարի։ Այս անարդարությունն ազդել է իր հոգեվիճակի վրա։ Այս պահին հոսպիտալում է, հիմնական դա է պատճառը՝ հոգեկանի վրա ազդել է, սթրես է տարել։ Մենք պահանջում են հավասաությունը բոլորի համար է»,- ասել է ակցիայի մասնակիցը։
2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակում Զինված ուժերի համալրումը սկսվել է 2026 թվականի հունվարի 7-ից, որի արդյունքում 18-ամսյա ծառայություն են իրականացրել այդ զորակոչից սկսած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիները։ Միևնույն ժամանակ նշվել է, որ օրենքը հետադարձ ուժ չի ունեցել և չի տարածվել 2025-ի ամառային զորակոչի ընթացքում ծառայության մեկնած զինծառայողների վրա։

Relatives of conscript soldiers gathered outside Armenia’s Ministry of Defense, demanding that all soldiers born in the same year serve 1.5 years.
According to participants, the law should apply equally to everyone, Panorama.am reports.
“We want the law to apply to all boys born in the same year; there should be no differentiation. We have no other complaints — only this law is unfair. Our demand is equality,” one protester said.
One of the mothers participating in the protest added that if such a law exists, it should be applied uniformly to all.
“I think this creates psychological stress for the boys. We demand equality. If the law sets 1.5 years, then it should be for everyone; if two years, then for everyone,” she said.
Another participant noted that although the soldiers themselves have not protested, a sense of injustice has developed among them, leading to emotional distress. According to participants, if the law cannot be changed, additional leave could be granted to effectively reduce service duration closer to 1.5 years.
The protesters have appealed to Defense Minister Suren Papikyan and are awaiting a response.
Several parents also expressed hope that Prime Minister Nikol Pashinyan could address the issue.
“My brother’s son has served nine months and will serve two years. This injustice has affected his mental state. He is currently in hospital; the main reason is psychological stress. We demand equality for everyone,” one participant said.
Under the 2025 winter conscription, recruitment to the Armed Forces began on January 7, 2026, introducing 18-month mandatory service for those drafted from that cycle. The law does not have retroactive effect and does not apply to those conscripted during the 2025 summer draft.