«Օրիոն» տիեզերանավը որը չորս տիեզերագնացներով Լուսին է ուղևորվում «Արտեմիս-2» (Artemis II) առաքելության շրջանակում, դուրս է եկել Երկրի ուղեծրից և շարժվում է դեպի նրա բնական արբանյակը։
Ինչպես հաղորդել է NASA-ն, նախնական տվյալների համաձայն՝ այս փուլն անցել է այնպես, ինչպես նախատեսվել է։ Այդպիսով, առաքելության մեկնարկի և դեպի Լուսին շարժման փուլի սկզբի միջև անցել է ընդամենը 25 ժամից մի փոքր ավելի։
«Օրիոն» տիեզերանավը «Արտեմիս-2» լուսնային առաքելության շրջանակում արձակվել է ապրիլի 1-ին՝ ԱՄՆ Արևելյան ափի ժամանակով 18:35-ին, Ֆլորիդայի Քեյփ Կանավերալից։ Նրա անձնակազմը 10 օրվա ընթացքում պետք է իրականացնի Լուսնի շուրջ թռիչք և առանց լուսնային մակերևույթին վայրէջք կատարելու վերադառնա է Երկիր։ Երկրի արբանյակը նրանից գտնվում է գրեթե 400,000 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Լուսին նախորդ թռիչքը տեղի է ունեցել ավելի քան 50 տարի առաջ՝ 1972 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, «Ապոլոն-17» տիեզերանավով։
«Օրիոնի» այս արձակումը դարձել է ամերիկյան նոր լուսնային ծրագրի պատմության երկրորդ փուլը։ 2022 թվականի դեկտեմբերին ավարտվել է ծրագրի առաջին փուլը՝ «Արտեմիս-1»-ը. այդ ժամանակ «Օրիոնը» փորձնական անօդաչու ռեժիմով թռել է դեպի Լուսին, մի քանի շաբաթ մնացել է նրա ուղեծրում և վերադարձել է Երկիր։ Ծրագրի երրորդ փուլի՝ «Արտեմիս-3»-ի շրջանակում մարդիկ պետք է վայրէջք կատարեն Լուսնի վրա։
«Օրիոնի» ներկայիս անձնակազմում ընդգրկված են Ռիդ Ուայզմանը, Ջերեմի Հանսենը, Քրիստինա Քոխը և Վիկտոր Գլովերը։ Գլովերը դարձել է առաջին աֆրոամերիկացին, իսկ Քոխը՝ առաջին կին տիեզերագնացը, որոնք մասնակցում են լուսնային առաքելության։
NASA-ն «Արտեմիս» ծրագրի ստեղծման մասին հայտարարել է 2019 թվականին։ Դրա նպատակը եղել է ԱՄՆ-ի վերադարձը Լուսին, ինչը նախատեսել է կանոնավոր անձնակազմով առաքելություններ և դեպի Մարս թռիչքների համար տարանցիկ բազայի ստեղծում։

3 Апрель 2026 - 09:09 AMT
Как сообщает NASA, согласно предварительным данным, этот этап прошел в соответствии с намеченным планом. Тем самым с момента старта миссии до начала фазы полета к Луне прошло немногим более 25 часов. Космический корабль "Орион" в рамках лунной миссии "Артемида-2" был запущен 1 апреля в 18:35 по времени Восточного побережья США с мыса Канаверал во Флориде. В течение 10 дней его экипаж должен совершить облет Луны и возвратиться на Землю без высадки на лунную поверхность. Спутник Земли удален от нее почти на 400 000 километров. Предыдущая лунная экспедиция состоялась более 50 лет назад – 7 декабря 1972 года, когда к Луне отправился космический корабль "Аполлон-17".
Нынешний запуск "Ориона" стал вторым этапом в истории новой американской лунной программы. В декабре 2022 года завершился ее первый этап – "Артемида-1": тогда "Орион" в испытательном беспилотном режиме отправился к Луне, провел несколько недель на ее орбите и вернулся на Землю. В рамках третьего этапа программы – "Артемида-3" – на Луну должны отправиться люди для высадки на ее поверхность.
В нынешний экипаж "Ориона" входят Рид Уайзман, Джереми Хансен, Кристина Кох и Виктор Гловер. Гловер стал первым афроамериканцем, а Кох – первой женщиной-астронавтом, которые участвуют в лунной миссии.
NASA объявила о создании программы "Артемида" в 2019 году. Ее задача заключается в возвращении США на Луну, что предусматривает регулярные пилотируемые миссии и создание перевалочной базы для полетов на Марс.