3 Ապրիլ 2026 - 12:52 AMT
Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո կալանավորված 18-ամյա Դավիթ Մինասյանին տեղափոխել են «Նաիրի» բժշկական կենտրոն: Նա ԲԿ-ի վերակենդանացման բաժնում է: Այդ մասին հայտնել էնրա փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը, տեղեկացնում է 24News-ը:
Նրա մայրն Գայանե Մինասյանն ասել է, որ նա կյանքի հետ անհամատեղելի առողջական մի շարք խնդիրներ ունի, իսկ բուժումը մշտապես կազմակերպվել է նշված բժշկական կենտրոնում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Դավիթին «Արմավիր» ՔԿՀ-ից տեղափոխել են «Աբովյան» ՔԿՀ՝ նրա դպրոցական կրթությունը շարունակելու նպատակով։ Ավելի ուշ տեղեկացվել է, որ երիտասարդի առողջական վիճակը վատացել է, նրան նախ տեղափոխել են «Աբովյան» բժշկական կենտրոն, ապա՝ Երևանի «Նաիրի» ԲԿ։
«Ինքը կյանքի հետ անհամատեղելի տարբեր խնդիրներ ունի առողջական, մենք իր ամբողջ բուժումը կազմակերպել ենք «Նաիրի»-ում։ Ինքն անաֆիլաքսիայով (կյանքին սպառնացող գերսուր ալերգիկ ռեակցիա) ալերգիա ունի։ Օրինակ` ուզում էին մագնեզիումով սիստեմա միացնել, ասացի՝ չէ, չանեք, չի կարելի։ Երեխաս վիրահատվել է, աղիների վիրահատություն է տարել, ալերգիա ունի, գլխուղեղի անոթների խնդիր, կապտում է, գիտակցության կորուստ է լինում»,- նշել է մայրը, որը մասնագիտությամբ բժիշկ է, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Մարտի 29-ին Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի է ունեցել միջադեպ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։ Դրանից որոշ ժամանակ անց խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական ու քաղաքական գործունեությանը միջամտելու կասկածանքով ձերբակալվել են 18-ամյա երկվորյակ եղբայրներ Դավիթ և Միքայել Մինասյանները, ինչպես նաև հանրային գործիչ Գևորգ Գևորգյանը։ Ընդհանուր առմամբ ձերբակալվել է 3 անձ։Երկվորյակներից Միքայել Մինասյանի և Գևորգ Գևորգյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել են բացակայելու արգելքը և 5 մլն դրամ գրավը։

3 Апрель 2026 - 13:22 AMT
18-летний Давид Минасян, находящийся под стражей, переведен в медицинский центр в Ереване и находится в реанимации, сообщила его адвокат.
После инцидента в церкви Святой Анны в Ереване арестованный 18-летний Давид Минасян был переведен в медицинский центр «Наири». В настоящее время он находится в отделении реанимации. Об этом сообщила его адвокат Лусине Мартиросян, передает «24News».
Его мать, Гаяне Минасян, заявила, что у него имеется ряд серьезных заболеваний, а лечение постоянно организовывалось именно в этом медицинском центре.
Ранее сообщалось, что Давид был переведен из УИУ «Армавир» в УИУ «Абовян» с целью продолжения школьного образования. Позднее стало известно об ухудшении его состояния: сначала его доставили в медицинский центр «Абовян», затем — в ереванский медицинский центр «Наири».
«У него есть различные заболевания. Все его лечение мы организовывали в “Наири”. У него анафилаксия — тяжелая, угрожающая жизни аллергическая реакция. Например, хотели поставить систему с магнием, я сказала — нет, нельзя. Мой ребенок перенес операцию, операцию на кишечнике, у него аллергия, проблемы с сосудами головного мозга, возникают посинение и потеря сознания», — отметила мать, которая по профессии врач.
Ранее, 29 марта, в церкви Святой Анны произошел инцидент с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Спустя некоторое время были задержаны 18-летние братья-близнецы Давид и Микаел Минасяны, а также общественный деятель Геворг Геворгян по подозрению в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную и политическую деятельность должностного лица.
Всего были задержаны три человека. В отношении Микаела Минасяна и Геворга Геворгяна в качестве меры пресечения избраны запрет на выезд и залог в размере 5 млн драмов.