3 Ապրիլ 2026 - 14:35 AMT
Որոշ կազմակերպություններ, մասնավորապես՝ «Կրթության զարգացման և կառավարման» հիմնադրամը, իրականացնում է ոչ կրթական գործունեություն, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը՝ հորդորելով զերծ մնալ հիմնադրամի հետ այսօրինակ աշխատանքներին մասնակցելուց։
Նշվում է, որ համացանցում տարածվել է տեղեկատվություն հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ուսուցիչների տարակարգի շնորհման փաթեթների կազմմանն աջակցելու նպատակով վճարովի ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ, որոնք չեն հանդիսացել տարակարգ ստանալու հիմք և հանգեցրել են ֆինանսական միջոցների անհարկի ծախսման։
«Ուսուցիչների դասընթացների անվան տակ իրականացվում է վաճառքի ենթակա նյութերի մշակում, իսկ դասընթացների ընթացքում բովանդակային վերապատրաստման փոխարեն մասնակից ուսուցիչների հետ տարվում է քաղաքական և կրթության քաղաքականությանը խոչընդոտելու թեմաներով աշխատանք։ Վերոնշյալ խմբերի կողմից ընդունվում են նաև պատվերներ՝ տնօրենի զարգացման ծրագիր գրելու վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ հայտնում ենք, որ նման կազմակերպությունները, մասնավորապես՝ «Կրթության զարգացման և կառավարման» հիմնադրամը, իրականացնում է ոչ կրթական գործունեություն, ուստի խնդրում ենք զերծ մնալ հիմնադրամի հետ այսօրինակ աշխատանքներին մասնակցելուց։ Հարկ է նշել, որ այս հարցով նախարարությունը դիմել է նաև իրավապահ մարմիններին՝ նման անօրինական երևույթները կանխելու նպատակով»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении заявило, что ряд организаций, в том числе фонд «Развития и управления образованием», осуществляют деятельность, не связанную с образованием.
Как отмечается, в интернете распространилась информация о предоставлении платных услуг по помощи учителям в подготовке пакетов для присвоения квалификационных категорий. Однако такие услуги не являются основанием для получения категории и приводят к неоправданным финансовым затратам.
«Под видом курсов для учителей осуществляется разработка материалов, предназначенных для продажи, а вместо содержательного повышения квалификации с участниками ведется работа на политические темы и вопросы, препятствующие образовательной политике. Указанные группы также принимают заказы на разработку программ развития школ для директоров.
Учитывая вышеизложенное, сообщаем, что подобные организации, в частности фонд “Развития и управления образованием”, осуществляют не образовательную деятельность, в связи с чем просим воздержаться от участия в подобных взаимодействиях с фондом. Следует отметить, что по данному вопросу министерство также обратилось в правоохранительные органы с целью пресечения подобных незаконных явлений», — говорится в сообщении.