Արմավիրի մարզպետի աշխատակազմը հայտարարել է, որ ՀՀ Արմավիրի մարզի Սարդարապատի միջնակարգ դպրոցի տնօրենն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ աշխատանքային պարտականությունների խախտման հիմքով՝ արձագանքելով «Արցախի դրոշի պատճառով հեռացվելու» վերաբերյալ հրապարակումներին:
Մարզպետարանը հերքել է այդ պնդումները՝ ընդգծելով, որ հրապարակված տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը և պարունակում են իրական խնդրից շեղելու ակնհայտ միտում։
«Սարդարապատի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենն ազատվել է աշխատանքից, քանի որ խախտել է աշխատանքային որոշ պարտականություններ, որոնք արձանագրվել են վերջերս ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի կողմից»,-ասվում է պարզաբանման մեջ:
Մարզպետարանը ներկայացրել է իրականացված տեսչական և իրավական գործընթացները՝ հնարավոր կասկածները փարատելու նպատակով։
Ըստ ներկայացված տեղեկատվության՝ ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի խորհրդի 2025 թվականի նոյեմբերի 25-ի համապատասխան որոշմամբ հաստատված 2026 թվականի տեսչական ստուգումների տարեկան ծրագրում ընդգրկվել են Արմավիրի մարզպետի աշխատակազմի ենթակայության ներքո գործող 10 ՊՈԱԿ-ներ՝ «Արաքսի միջնակարգ դպրոց», «Արևաշատի միջնակարգ դպրոց», «Դաշտի միջնակարգ դպրոց», «Հայթաղի Հ. Կարապետյանի անվան միջնակարգ դպրոց», «Նորակերտի միջնակարգ դպրոց», «Նոր Արմավիրի միջնակարգ դպրոց», «Ջրարբիի միջնակարգ դպրոց», «Վաղարշապատի Խ. Աբովյանի անվան N4 հիմնական դպրոց», «Վաղարշապատի Վահան Ռշտունու անվան N11 հիմնական դպրոց» և «Սարդարապատի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ները:
Նշվել է, որ ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի ղեկավարի 2026 թվականի մարտի 25-ի N01/05.1/251-2026 գրության համաձայն՝ նույն մարմնի ղեկավարի 2026 թվականի փետրվարի 24-ի N35-Ա հրամանի հիմքով «Սարդարապատի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ում իրականացվել է տեսչական ստուգում՝ կրթության ոլորտը կարգավորող օրենսդրական պահանջների պահպանման վերահսկման նպատակով։ Նույն գրությամբ ներկայացվել են նաև 2026 թվականի մարտի 20-ի N10/Դ-Ա ակտը՝ ստուգման արդյունքների վերաբերյալ, ինչպես նաև NԴ-23-Ա կարգադրագիրը, որով տնօրենի համար սահմանվել են խախտումների վերացման հանձնարարականներ։
ՀՀ Արմավիրի մարզպետի 2026 թվականի մարտի 26-ի N01/11.1/02231-2026 և N01/11.1/02211-2026 գրություններով, հիմք ընդունելով ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 226-րդ հոդվածը, տնօրենի առջև դրվել է պահանջ՝ երեք օրվա ընթացքում ներկայացնել գրավոր բացատրություն ակտի 10-րդ կետի 3-րդ, 4-րդ, 7-րդ, 9-րդ և 10-րդ ենթակետերով արձանագրված խախտումների վերաբերյալ։
«Ակտի առանձնացված կետերի խախտումները վերաբերելի են ուսումնական հաստատության ուսուցչի թափուր տեղի համալրման կարգի խախտումների, համապատասխան մրցույթներ չհայտարարելու, դպրոցի որոշ աշակերտների հեռավար ուսուցումը սահմանված կարգով չիրականացնելու, ինչպես նաև դպրոցի ծնողական խորհրդի նախագահի ընտրության և ընդգրկվածությունը մանկավարժական խորհրդում չարձանագրելու փաստերին։«Սարդարապատի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կողմից տրված համապատասխան բացատրությամբ չի ընդունվել Ակտով արձանագրված խախտումները»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշված հիմքերով՝ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների կիրառմամբ և համապատասխան գրությունների հաշվառմամբ, ինչպես նաև տնօրենի կողմից ներկայացված բացատրությունները հաշվի առնելով, Կարինե Սմբատյանի նկատմամբ վստահությունը կորցնելու պատճառով, ՀՀ Արմավիրի մարզպետի 2026 թվականի մարտի 30-ի N177-Ա որոշմամբ նա ազատվել է տնօրենի պաշտոնից, և լուծվել է նրա հետ 2021 թվականի հուլիսի 7-ին կնքված աշխատանքային պայմանագիրը։
Նույն որոշումը հրապարակվել է մարզպետի աշխատակազմի պաշտոնական կայքէջում:
Սարդարապատի դպրոցի տնօրեն Կարինե Սմբատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր․ «Պարոն մարզպետ. Դուք կարող եք հեռացնել ինձ պաշտոնից, բայց չեք կարող հեռացնել հայրենասիրությունը իմ սրտից։ Դուք կարող եք հրամայել հանել դրոշը, բայց չեք կարող ջնջել մեր հերոսների ստորագրությունները մեր հոգիներից»:

4 Апрель 2026 - 09:05 AMT
Аппарат губернатора Армавирской области сообщил, что директор средней школы села Сардарапат была освобождена от занимаемой должности за нарушение трудовых обязанностей, отреагировав на публикации об увольнении из-за флага Арцаха.
В областной администрации опровергли эти утверждения, заявив, что распространенная информация не соответствует действительности и содержит явную попытку отвлечь внимание от реальной проблемы.
«Директор ГНКО „Средняя школа Сардарапата“ освобождена от работы за нарушение ряда трудовых обязанностей, которые были зафиксированы недавно Инспекционным органом образования Республики Армения», — говорится в разъяснении.
Администрация представила проведенные инспекционные и правовые процедуры с целью устранения возможных сомнений.
Согласно представленным данным, в ежегодную программу инспекционных проверок на 2026 год, утвержденную решением совета Инспекционного органа образования от 25 ноября 2025 года, были включены 10 ГНКО, подведомственных аппарату губернатора Армавирской области: «Средняя школа Аракса», «Средняя школа Аревшата», «Средняя школа Дашта», «Средняя школа Айтага имени Г. Карапетяна», «Средняя школа Норакерта», «Средняя школа Нор Армавира», «Средняя школа Джрарби», «Основная школа №4 имени Х. Абовяна (Вагаршапат)», «Основная школа №11 имени Вагана Рштуни (Вагаршапат)» и «Средняя школа Сардарапата».
Отмечается, что согласно письму от 25 марта 2026 года, на основании приказа от 24 февраля 2026 года, в школе была проведена инспекционная проверка с целью контроля соблюдения требований законодательства в сфере образования. Тем же письмом были представлены акт от 20 марта 2026 года о результатах проверки, а также предписание с указанием устранить выявленные нарушения.
Письмами от 26 марта 2026 года, ссылаясь на статью 226 Трудового кодекса Республики Армения, директору было предложено в течение трех дней представить письменное объяснение по нарушениям, зафиксированным в ряде подпунктов акта.
«Нарушения касались порядка замещения вакантных должностей учителей, не объявления соответствующих конкурсов, ненадлежащей организации дистанционного обучения для отдельных учащихся, а также нарушений при выборе председателя родительского совета и фиксации его участия в педагогическом совете. В представленном объяснении директор не признала зафиксированные нарушения», — говорится в сообщении.
На основании указанных обстоятельств, с применением соответствующих норм Трудового кодекса, с учетом служебной переписки и объяснений директора, а также в связи с утратой доверия, решением губернатора Армавирской области от 30 марта 2026 года №177-А Карине Смбатян была освобождена от должности, а заключенный с ней 7 июля 2021 года трудовой договор расторгнут.
Решение опубликовано на официальном сайте аппарата губернатора.
Карине Смбатян ранее написала в Facebook: «Господин губернатор, вы можете уволить меня, но не можете лишить меня патриотизма. Вы можете приказать убрать флаг, но не можете стереть подписи наших героев из наших душ».