Եվրոպայի առաջնությանը լավ և շատ լավ արդյունքներ ենք ակնկալում մեր ծանրորդներից, հայտարարել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ըստ էության, մինչև Եվրոպայի առաջնությունը շատ քիչ ժամանակ է մնացել: Հետևելով մարզումներին ու զեկույցներին մենք լավ ենք նախապատրաստվել: Շատ կարևոր է, որ բարոյահոգեբանական վիճակը երկու թիմերում էլ, ինչպես նաև երիտասարդների ու պատանիների շրջանում շատ լավ է: Եվ կարծում եմ, որ հոգեբանական առումով դա լրացուցիչ խթան է, լավ արդյունքներ ցույց տալու համար: Իսկ Եվրոպայի առաջնությանը լավ և շատ լավ արդյունքներ ենք ակնկալում մեր մարզիկներից»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նա ընդգծել է, որ հավաքականների առաջ դրված է խնդիրը նվազագույնը պահպանել և ցուցադրել վերջին տարիներին արձանագրված լավագույն արդյունքները։
«Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք լավ արդյունք ցույց տալ, հաշվի առնելով թե նախապատրաստական աշխատանքները ինչպես են առաջ գնում, և թե ինչպիսի լավ արդյունքներ են ցույց տալիս մեր մարզիկները մարզումների ժամանակ»,-հավելել է Հարությունյանը:
Այս օրերին Հայաստանի կանանց և տղամարդկանց հավաքականները անցկացնում են վերջին ուսումնամարզական հավաքները Երևանում՝ նախապատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը, որը նախատեսվել է անցկացնել Բաթումիում ապրիլի 19-26-ը։
Հայաստանի Ծանրամարտի ֆեդերացիան հայտնել է, որ կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է. «Սա մեր վերջին ուսումնամարզական հավաքն է, որը կավարտվի ու ապրիլի 16-ին կմեկնենք Բաթումի: Պատասխանատվությունը շատ մեծ է, որովհետև մասնակցում ենք ամբողջ թիմով, ինչպես որ նախորդ տարի էր: Ուսումնամարզական հավաքներն անցել ենք շատ նորմալ, չկան վնասվածքներ: Ամենակարևորն է, որ մարզիկները մրցաշարին մասնակցեն իրենց հնարավորությունների առավելագույնով: Մենք մեդալների շանսը երբեք բաց չենք թողնի»:
Նրա խոսքով՝ թիմը լիարժեք պատրաստվածությամբ է մոտեցել մրցմանը և նպատակ ունի առավելագույն արդյունք ապահովել։
Հայաստանի կանանց հավաքականի անդամ Լիանա Գյուրջյանը ևս ընդգծել է թիմի բարձր տրամադրվածությունը:
«Հույսերս շատ մեծ են, կարծում եմ հնարավոր կլինի լավագույնս մասնակցել ու մեդալ նվաճել: Մենք ամբողջ թիմում միմյանց կողքի ենք լինում, թե դժվար պահերին, թե նվաճումների ժամանակ: Լիահույս եմ, որ բոլորիս կհաջողվի մեդալ նվաճել»,-ասել է նա:
Տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Փիլոսյանը ներկայացրել է, որ թիմը գտնվում է լավ մարզավիճակում և վնասվածքներ չեն գրանցվել:
Նա ընդգծել է, որ մարզիկները լիովին պատրաստ են մրցակցությանը և նպատակադրված են բարձր արդյունքներ գրանցել։
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի անդամ Ռաֆիկ Հարությունյանն ասել է. «Մարզավիճակի առումով սա վերջին փուլն է, որն անցնում ենք: Մենք ամբողջությամբ պատրաստ ենք մրցումներին: Մրցաշարի մեկնում ենք մարտական տրամադրությամբ: Ես ինձ ավելի լավ եմ զգում հենց մրցահարթակին: Փորձելու եմ մրցումներին ավելի բարելավել կիլոգրամներս: Թիմում լարվածություն չկա ու մեծամասնությունը փորձառու մարզիկներ են»:

Армения ожидает хороших и очень хороших результатов от своих тяжелоатлетов на чемпионате Европы, заявил президент Федерации тяжелой атлетики Армении Араик Арутюнян, сообщает «Арменпресс».
«По сути, до чемпионата Европы осталось совсем немного времени. Следя за тренировками и отчетами, мы видим, что хорошо подготовились. Очень важно, что морально-психологическое состояние в обеих командах, а также среди молодежи и юниоров находится на очень хорошем уровне. Думаю, что с психологической точки зрения это дополнительный стимул для достижения высоких результатов. И на чемпионате Европы мы ожидаем от наших спортсменов хороших и очень хороших результатов», — сказал он.
Он подчеркнул, что перед сборными стоит задача как минимум сохранить и продемонстрировать лучшие результаты последних лет.
«Считаю, что мы можем показать хорошие результаты, учитывая ход подготовки и те показатели, которые спортсмены демонстрируют на тренировках», — добавил Арутюнян.
В эти дни мужская и женская сборные Армении проводят заключительные учебно-тренировочные сборы в Ереване, готовясь к чемпионату Европы, который пройдет в Батуми с 19 по 26 апреля.
Федерация тяжелой атлетики Армении сообщила, что главный тренер женской сборной Арташес Нерсисян заявил журналистам: «Это наш последний учебно-тренировочный сбор, после которого 16 апреля мы отправимся в Батуми. Ответственность очень большая, потому что участвуем полной командой, как и в прошлом году. Сборы прошли очень нормально, травм нет. Самое главное — чтобы спортсмены выступили на максимуме своих возможностей. Мы никогда не упустим шанс завоевать медали».
По его словам, команда подходит к соревнованиям полностью подготовленной и нацелена на максимальный результат.
Член женской сборной Армении Лиана Гюрджян также подчеркнула высокий настрой команды.
«У меня большие ожидания. Думаю, мы сможем выступить наилучшим образом и завоевать медали. В команде мы всегда поддерживаем друг друга — и в трудные моменты, и в моменты успеха. Уверена, что всем нам удастся завоевать медали», — сказала она.
Главный тренер мужской сборной Акоп Пилосян отметил, что команда находится в хорошей форме и травм нет.
Он подчеркнул, что спортсмены полностью готовы к конкуренции и нацелены на высокие результаты.
Член мужской сборной Армении Рафик Арутюнян заявил: «Это заключительный этап подготовки. Мы полностью готовы к соревнованиям. Едем на турнир с боевым настроем. Я лучше чувствую себя именно на помосте. Постараюсь улучшить свои килограммы. В команде нет напряжения, большинство спортсменов опытные».