Եվրոպայի առաջնությանը լավ և շատ լավ արդյունքներ ենք ակնկալում մեր ծանրորդներից, հայտարարել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ըստ էության, մինչև Եվրոպայի առաջնությունը շատ քիչ ժամանակ է մնացել: Հետևելով մարզումներին ու զեկույցներին մենք լավ ենք նախապատրաստվել: Շատ կարևոր է, որ բարոյահոգեբանական վիճակը երկու թիմերում էլ, ինչպես նաև երիտասարդների ու պատանիների շրջանում շատ լավ է: Եվ կարծում եմ, որ հոգեբանական առումով դա լրացուցիչ խթան է, լավ արդյունքներ ցույց տալու համար: Իսկ Եվրոպայի առաջնությանը լավ և շատ լավ արդյունքներ ենք ակնկալում մեր մարզիկներից»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նա ընդգծել է, որ հավաքականների առաջ դրված է խնդիրը նվազագույնը պահպանել և ցուցադրել վերջին տարիներին արձանագրված լավագույն արդյունքները։
«Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք լավ արդյունք ցույց տալ, հաշվի առնելով թե նախապատրաստական աշխատանքները ինչպես են առաջ գնում, և թե ինչպիսի լավ արդյունքներ են ցույց տալիս մեր մարզիկները մարզումների ժամանակ»,-հավելել է Հարությունյանը:
Այս օրերին Հայաստանի կանանց և տղամարդկանց հավաքականները անցկացնում են վերջին ուսումնամարզական հավաքները Երևանում՝ նախապատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը, որը նախատեսվել է անցկացնել Բաթումիում ապրիլի 19-26-ը։
Հայաստանի Ծանրամարտի ֆեդերացիան հայտնել է, որ կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է. «Սա մեր վերջին ուսումնամարզական հավաքն է, որը կավարտվի ու ապրիլի 16-ին կմեկնենք Բաթումի: Պատասխանատվությունը շատ մեծ է, որովհետև մասնակցում ենք ամբողջ թիմով, ինչպես որ նախորդ տարի էր: Ուսումնամարզական հավաքներն անցել ենք շատ նորմալ, չկան վնասվածքներ: Ամենակարևորն է, որ մարզիկները մրցաշարին մասնակցեն իրենց հնարավորությունների առավելագույնով: Մենք մեդալների շանսը երբեք բաց չենք թողնի»:
Նրա խոսքով՝ թիմը լիարժեք պատրաստվածությամբ է մոտեցել մրցմանը և նպատակ ունի առավելագույն արդյունք ապահովել։
Հայաստանի կանանց հավաքականի անդամ Լիանա Գյուրջյանը ևս ընդգծել է թիմի բարձր տրամադրվածությունը:
«Հույսերս շատ մեծ են, կարծում եմ հնարավոր կլինի լավագույնս մասնակցել ու մեդալ նվաճել: Մենք ամբողջ թիմում միմյանց կողքի ենք լինում, թե դժվար պահերին, թե նվաճումների ժամանակ: Լիահույս եմ, որ բոլորիս կհաջողվի մեդալ նվաճել»,-ասել է նա:
Տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Փիլոսյանը ներկայացրել է, որ թիմը գտնվում է լավ մարզավիճակում և վնասվածքներ չեն գրանցվել:
Նա ընդգծել է, որ մարզիկները լիովին պատրաստ են մրցակցությանը և նպատակադրված են բարձր արդյունքներ գրանցել։
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի անդամ Ռաֆիկ Հարությունյանն ասել է. «Մարզավիճակի առումով սա վերջին փուլն է, որն անցնում ենք: Մենք ամբողջությամբ պատրաստ ենք մրցումներին: Մրցաշարի մեկնում ենք մարտական տրամադրությամբ: Ես ինձ ավելի լավ եմ զգում հենց մրցահարթակին: Փորձելու եմ մրցումներին ավելի բարելավել կիլոգրամներս: Թիմում լարվածություն չկա ու մեծամասնությունը փորձառու մարզիկներ են»:

4 April 2026 - 09:35 AMT
Armenia expects good and very good results from its weightlifters at the European Championship, said Armenian Weightlifting Federation President Arayik Harutyunyan, reports Armenpress.
“Essentially, very little time remains until the European Championship. By following the training sessions and reports, we see that we are well prepared. It is very important that the moral and psychological condition in both teams, as well as among juniors and youth, is very good. I believe that psychologically, this serves as an additional incentive to achieve strong results. And we expect good and very good outcomes from our athletes at the European Championship,” he said.
He emphasized that the teams are tasked at a minimum with maintaining and demonstrating the best results achieved in recent years.
“I think we can deliver strong results, considering how the preparation process is progressing and the good performances our athletes are showing in training,” Harutyunyan added.
These days, Armenia’s men’s and women’s national teams are holding their final training camps in Yerevan ahead of the European Championship, scheduled to take place in Batumi from April 19 to 26.
The Armenian Weightlifting Federation reported that women’s team head coach Artashes Nersisyan told journalists: “This is our final training camp, after which we will depart for Batumi on April 16. The responsibility is very high because we are competing with a full team, as last year. The training camps have gone very well, and there are no injuries. The most important thing is for the athletes to perform at their maximum potential. We will never miss the chance to win medals.”
According to him, the team approaches the competition fully prepared and aims to secure maximum results.
Member of Armenia’s women’s team Liana Gyurjyan also highlighted the team’s high morale.
“Our expectations are very high. I believe we can perform at our best and win medals. As a team, we support each other both in difficult moments and in achievements. I am confident that we will all succeed in winning medals,” she said.
Men’s team head coach Hakob Pilosyan stated that the team is in good shape and has no injuries.
He stressed that the athletes are fully ready for competition and determined to achieve strong results.
Member of Armenia’s men’s team Rafik Harutyunyan said: “This is the final phase of our preparation. We are fully ready for the competition. We are heading to the tournament with a fighting spirit. I feel even better on the competition platform. I will try to improve my lifted weights. There is no tension in the team, and most athletes are experienced.”