4 Ապրիլ 2026 - 09:32 AMT
Միջնադարյան Հայաստանի նշանավոր ամրոցներից մեկում՝ Լոռի բերդում իրականացվում են պարիսպների վերականգնման և տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ և «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի նախագծով իրականացվող այս փուլում ամրոցի երկարությամբ ձգվող հարյուրավոր մետրերի պարիսպները արտաքին հատվածում գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվել են։
Այս փուլում ամրոցի հարյուրավոր մետրեր ձգվող պարիսպները գրեթե ամբողջ երկարությամբ վերականգնվել են արտաքին կողմից։ Հատկանշական է, որ վերականգնման ընթացքում հին, մամռապատ քարերը պահպանվել են իրենց տեղերում, իսկ փլուզված հատվածները լրացվել են նորերով՝ առավելագույնս պահպանելով հուշարձանի ինքնատիպությունն ու պատմական շերտերը։
2022 թվականին իրականացված պեղումների շնորհիվ բացվել են նոր շերտեր և հայտնաբերվել է եզակի գաղտնուղի-անցուղի։ Այն հնարավորություն է տվել բերդի պաշտպաններին ներսի կողմից աննկատ դուրս գալ պարսպի վրա։
Վերականգնման աշխատանքները կշարունակվեն ևս երկու տարի՝ ամբողջացնելու համար Կյուրիկյանների հզոր մայրաքաղաքի պատմական կերպարը։

4 Апрель 2026 - 09:37 AMT
В крепости Лори — одном из известных укреплений средневековой Армении — ведутся работы по восстановлению стен и благоустройству территории.
На данном этапе, реализуемом по инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и по проекту ГНКО «Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия», практически полностью восстановлены с внешней стороны сотни метров стен крепости.
Примечательно, что в ходе реставрации старые, покрытые мхом камни сохранены на своих местах, а разрушенные участки дополнены новыми, с максимальным сохранением самобытности памятника и его исторических слоев.
В результате раскопок, проведенных в 2022 году, были раскрыты новые слои и обнаружен уникальный тайный проход, позволявший защитникам крепости незаметно выходить на стены изнутри.
Работы по восстановлению будут продолжены еще два года с целью воссоздания исторического облика мощной столицы династии Кюрикидов.