Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարը, որը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքում, ենթարկվել է վանդալիզմի, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող Monumentwatch.orgկայքը։
Ստեփանակերտում ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից նկարահանված տեսանյութերից երևում է, որ ջարդված են Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի պատուհաններից երկուսը:
«Թեև շինությունն ամբողջությամբ կանգուն է և արտաքինից անվնաս, սակայն մտահոգիչ է քաղաքի հայկական դիմագիծը ներկայացնող կառույցի պատուհանների վնասումը, որոնք նախկինում վնասված չէին: Սա ցույց է տալիս, որ հուշարձանը ենթարկվել է վանդալիզմի»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Նշվում է նաև, որ թարմ լուսանկարներ, տեսանյութեր չկան եկեղեցու ներսում պատկերը և իրավիճակը հասկանալու համար:
Ստեփանակերտի Մայր տաճարը կառուցվել է 2019 թվականին և հանդիսանում է քաղաքի կարևոր խորհրդանիշներից մեկը:
Նշվում է, որ Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի պատուհանների դիտավորյալ վնասումը 1954թ. Հաագայի կոնվենցիայի («Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիա) 4-րդ հոդվածի և 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության 9-րդ հոդվածի կոպիտ խախտում է։
Հաագայի Կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետն ուղղակիորեն պարտավորեցնում է կողմերին «արգելել, կանխել և, անհրաժեշտության դեպքում, կասեցնել մշակութային արժեքների նկատմամբ գողության, կողոպտման կամ յուրացման ցանկացած ձև և վանդալիզմի ցանկացած գործողություն»։ Իսկ 1999 թվականի Երկրորդ արձանագրության 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ տարածքը վերահսկող կողմը պարտավոր է արգելել և կանխել մշակութային արժեքի ցանկացած ձևափոխում կամ դրա օգտագործման բնույթի փոփոխություն, որը նպատակ ունի թաքցնել կամ ոչնչացնել մշակութային կամ պատմական վկայությունները։ Եկեղեցու արտաքին տեսքի խաթարումը հենց այդպիսի ձևափոխում է։
Որպես հայկական մշակութային ժառանգությունը վերահսկող կողմ՝ Ադրբեջանը կրում է միջազգային իրավական պատասխանատվություն մշակութային արժեքի ամբողջականությունը չպահպանելու և վանդալիզմի գործողությունները չկանխելու համար։ Քանի որ տաճարը քաղաքի հայկական ինքնության կարևոր խորհրդանիշն է, նման գործողությունները նպատակ ունեն ոչնչացնել տարածքի հայկական մշակութային ժառանգության հետքերը, ինչը հակասում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի սկզբունքներին և միջազգային մարդասիրական իրավունքին։
2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը («Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով) կիրառեց հրատապ միջոցներ և պարտավորեցրեց Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք ուղղված են հայկական մշակութային ժառանգությանը, ներառյալ եկեղեցիները և այլ պաշտամունքի վայրերը»։
Ստեփանակերտի եկեղեցու վնասումը նշանակում է, որ պետությունը չի կատարում միջազգային բարձրագույն դատարանի պարտադիր որոշումը։
«Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի (ICERD) համաձայն՝ մշակութային վանդալիզմը հաճախ դիտարկվում է որպես էթնիկ զտման և ռասայական խտրականության մաս։ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածը երաշխավորում է յուրաքանչյուրի իրավունքը՝ հավասարապես մասնակցելու մշակութային կյանքին։ Հայկական հոգևոր կոթողների թիրախավորումը խախտում է արցախահայության՝ իրենց մշակութային ժառանգությունից օգտվելու հիմնարար իրավունքը։
Մշակութային արժեքների դիտավորյալ թիրախավորումը կամ վնասումը, որոնք ռազմական նպատակներով չեն օգտագործվում, Հաագայի 1999թ. Երկրորդ արձանագրության 15-րդ հոդվածով որակվում է որպես լուրջ խախտում, ինչը կարող է հանգեցնել նաև անհատական քրեական պատասխանատվության:

6 April 2026 - 07:40 AMT
The Holy Mother of God Cathedral in Stepanakert, located in territory now under Azerbaijani control, has been subjected to vandalism, according to Monumentwatch.org , which monitors Artsakh’s cultural heritage.
Videos filmed by Azerbaijani users in Stepanakert show that two windows of the cathedral have been smashed.
“Although the structure remains intact and appears externally undamaged, the damage to the windows of a building representing the city’s Armenian identity is concerning, as they were not previously damaged. This indicates that the monument has been subjected to vandalism,” the statement said.
It is also noted that there are no recent photos or videos showing the interior condition of the church.
The Stepanakert cathedral was built in 2019 and is considered one of the city’s important symbols.
The deliberate damage to the cathedral’s windows constitutes a gross violation of Article 4 of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, as well as Article 9 of its 1999 Second Protocol.
Article 4(3) of the Hague Convention obliges parties to “prohibit, prevent and, if necessary, put a stop to any form of theft, pillage or misappropriation of, and any acts of vandalism directed against, cultural property.” Meanwhile, Article 9 of the 1999 Second Protocol requires the controlling party to prohibit and prevent any alteration of cultural property aimed at concealing or destroying cultural or historical evidence. Damage to the church’s exterior constitutes such an alteration.
As the party controlling Armenian cultural heritage in the area, Azerbaijan bears international legal responsibility for failing to preserve the integrity of the cultural property and prevent acts of vandalism. Given that the cathedral is a key symbol of the city’s Armenian identity, such actions are seen as aimed at erasing traces of Armenian cultural heritage in the area, contradicting UNESCO principles and international humanitarian law.
On December 7, 2021, the International Court of Justice, in the case “Armenia v. Azerbaijan,” imposed provisional measures obliging Azerbaijan to “take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration affecting Armenian cultural heritage, including churches and other places of worship.”
The damage to the cathedral indicates that the state is not complying with a binding decision of the highest international court.
Under the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (ICERD), cultural vandalism is often regarded as part of ethnic cleansing and racial discrimination. Article 5 guarantees the right of everyone to participate equally in cultural life. Targeting Armenian religious sites violates the fundamental right of Artsakh Armenians to access their cultural heritage.
The deliberate targeting or damage of cultural property not used for military purposes is classified as a serious violation under Article 15 of the 1999 Second Protocol to the Hague Convention and may entail individual criminal responsibility.