Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարը, որը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքում, ենթարկվել է վանդալիզմի, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող Monumentwatch.orgկայքը։
Ստեփանակերտում ադրբեջանցի օգտատերերի կողմից նկարահանված տեսանյութերից երևում է, որ ջարդված են Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի պատուհաններից երկուսը:
«Թեև շինությունն ամբողջությամբ կանգուն է և արտաքինից անվնաս, սակայն մտահոգիչ է քաղաքի հայկական դիմագիծը ներկայացնող կառույցի պատուհանների վնասումը, որոնք նախկինում վնասված չէին: Սա ցույց է տալիս, որ հուշարձանը ենթարկվել է վանդալիզմի»,-ասվում է հրապարակման մեջ:
Նշվում է նաև, որ թարմ լուսանկարներ, տեսանյութեր չկան եկեղեցու ներսում պատկերը և իրավիճակը հասկանալու համար:
Ստեփանակերտի Մայր տաճարը կառուցվել է 2019 թվականին և հանդիսանում է քաղաքի կարևոր խորհրդանիշներից մեկը:
Նշվում է, որ Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու Մայր տաճարի պատուհանների դիտավորյալ վնասումը 1954թ. Հաագայի կոնվենցիայի («Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիա) 4-րդ հոդվածի և 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության 9-րդ հոդվածի կոպիտ խախտում է։
Հաագայի Կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի 3-րդ կետն ուղղակիորեն պարտավորեցնում է կողմերին «արգելել, կանխել և, անհրաժեշտության դեպքում, կասեցնել մշակութային արժեքների նկատմամբ գողության, կողոպտման կամ յուրացման ցանկացած ձև և վանդալիզմի ցանկացած գործողություն»։ Իսկ 1999 թվականի Երկրորդ արձանագրության 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ տարածքը վերահսկող կողմը պարտավոր է արգելել և կանխել մշակութային արժեքի ցանկացած ձևափոխում կամ դրա օգտագործման բնույթի փոփոխություն, որը նպատակ ունի թաքցնել կամ ոչնչացնել մշակութային կամ պատմական վկայությունները։ Եկեղեցու արտաքին տեսքի խաթարումը հենց այդպիսի ձևափոխում է։
Որպես հայկական մշակութային ժառանգությունը վերահսկող կողմ՝ Ադրբեջանը կրում է միջազգային իրավական պատասխանատվություն մշակութային արժեքի ամբողջականությունը չպահպանելու և վանդալիզմի գործողությունները չկանխելու համար։ Քանի որ տաճարը քաղաքի հայկական ինքնության կարևոր խորհրդանիշն է, նման գործողությունները նպատակ ունեն ոչնչացնել տարածքի հայկական մշակութային ժառանգության հետքերը, ինչը հակասում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի սկզբունքներին և միջազգային մարդասիրական իրավունքին։
2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը («Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով) կիրառեց հրատապ միջոցներ և պարտավորեցրեց Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք ուղղված են հայկական մշակութային ժառանգությանը, ներառյալ եկեղեցիները և այլ պաշտամունքի վայրերը»։
Ստեփանակերտի եկեղեցու վնասումը նշանակում է, որ պետությունը չի կատարում միջազգային բարձրագույն դատարանի պարտադիր որոշումը։
«Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի (ICERD) համաձայն՝ մշակութային վանդալիզմը հաճախ դիտարկվում է որպես էթնիկ զտման և ռասայական խտրականության մաս։ Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածը երաշխավորում է յուրաքանչյուրի իրավունքը՝ հավասարապես մասնակցելու մշակութային կյանքին։ Հայկական հոգևոր կոթողների թիրախավորումը խախտում է արցախահայության՝ իրենց մշակութային ժառանգությունից օգտվելու հիմնարար իրավունքը։
Մշակութային արժեքների դիտավորյալ թիրախավորումը կամ վնասումը, որոնք ռազմական նպատակներով չեն օգտագործվում, Հաագայի 1999թ. Երկրորդ արձանագրության 15-րդ հոդվածով որակվում է որպես լուրջ խախտում, ինչը կարող է հանգեցնել նաև անհատական քրեական պատասխանատվության:

Кафедральный собор Святой Богородицы в Степанакерте, расположенный на территории, перешедшей под контроль Азербайджана, подвергся вандализму, сообщает сайт «Monumentwatch.org », осуществляющий мониторинг культурного наследия Арцаха.
На видеозаписях, снятых азербайджанскими пользователями в Степанакерте, видно, что разбиты два окна собора.
«Несмотря на то, что здание полностью сохранилось и внешне не повреждено, вызывает тревогу повреждение окон сооружения, являющегося символом армянского облика города, которые ранее не были повреждены. Это свидетельствует о том, что памятник подвергся вандализму», — говорится в сообщении.
Отмечается также, что отсутствуют свежие фотографии и видеоматериалы, позволяющие оценить состояние интерьера церкви.
Кафедральный собор Степанакерта был построен в 2019 году и является одним из важных символов города.
Преднамеренное повреждение окон собора является грубым нарушением статьи 4 Гаагской конвенции 1954 года («О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта»), а также статьи 9 Второго протокола к ней 1999 года.
Пункт 3 статьи 4 Гаагской конвенции прямо обязывает стороны «запрещать, предотвращать и при необходимости пресекать любые формы кражи, разграбления или присвоения культурных ценностей и любые акты вандализма». В свою очередь, статья 9 Второго протокола 1999 года требует от контролирующей стороны запрещать и предотвращать любые изменения культурного объекта, направленные на сокрытие или уничтожение культурных или исторических свидетельств. Нарушение внешнего облика церкви относится к таким изменениям.
Как сторона, контролирующая армянское культурное наследие на данной территории, Азербайджан несет международно-правовую ответственность за несохранение целостности культурного объекта и непринятие мер по предотвращению актов вандализма. Учитывая, что собор является важным символом армянской идентичности города, подобные действия рассматриваются как направленные на уничтожение следов армянского культурного наследия, что противоречит принципам ЮНЕСКО и международному гуманитарному праву.
7 декабря 2021 года Международный суд ООН по делу «Армения против Азербайджана» применил обеспечительные меры и обязал Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения, направленных против армянского культурного наследия, включая церкви и другие места поклонения».
Повреждение собора означает, что государство не выполняет обязательное решение высшего международного суда.
Согласно Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (ICERD), культурный вандализм часто рассматривается как часть этнической чистки и расовой дискриминации. Статья 5 гарантирует каждому право на равное участие в культурной жизни. Нацеливание на армянские духовные памятники нарушает фундаментальное право армян Арцаха на доступ к своему культурному наследию.
Преднамеренное уничтожение или повреждение культурных ценностей, не используемых в военных целях, квалифицируется как серьезное нарушение в соответствии со статьей 15 Второго протокола 1999 года к Гаагской конвенции и может повлечь индивидуальную уголовную ответственность.