6 Ապրիլ 2026 - 09:13 AMT
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի, փորձագետները Հայաստանում են՝ մասնակցելու անվտանգության պլանավորման գործընթացներին COP17 համաժողովից առաջ։
Կարիքների գնահատման համար խումբը այցելելու է նաև համաժողովի անցկացման հիմնական վայրեր։
Հայաստանը պատրաստվում է հոկտեմբերի 18-30-ը հյուրընկալել ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը՝ COP17-ը։ Միջոցառման շրջանակում առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվում անվտանգության բոլոր բաղադրիչներին, արդեն իսկ նշանակվել են պատասխանատուներ և համակարգողներ։
«Միջոցառումն իր հնչեղությամբ և մեծածավալությամբ աննախադեպ է Հայաստանի Հանրապետության համար։ Միջոցառման միջուկային անվտանգության ապահովման համակարգող է հանդիսանում Ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայության տնօրեն »,- նշել է ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ Արթուր Վարդանյանը։
Համաժողովին մասնակցելու են տարբեր երկրների ղեկավարներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչը պահանջել է պատշաճ պլանավորում և բարձր մակարդակի պատրաստվածություն։
«Փրկարար ծառայության կողմից հրավերներ են ուղարկվել միջազգային փորձագետներին՝ Հայաստանի Հանրապետություն այցելելու, կարողությունների գնահատում իրականացնելու, փորձով կիսվելու և անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցների հագեցվածության գնահատում իրականացնելու համար»,- նշել է ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալը։
Աշխատաժողովների օրակարգում ընդգրկվել են միջուկային անվտանգության միջոցառումների պլանավորման, նախապատրաստման և ռիսկերի գնահատման թեմաները։ Մասնակիցներին ներկայացվել են տեխնիկական միջոցների կիրառման առանձնահատկությունները և մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ ներգրավման մեխանիզմները, իսկ փորձագետները կիսվել են Մարոկկոյում, Սաուդյան Արաբիայում և Ֆրանսիայում անցկացված խոշոր միջոցառումների անվտանգության ապահովման փորձով։
Այս ձևաչափով հանդիպումների և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը շարունակում է զարգացնել իր կարողությունները՝ ապահովելու COP17 համաժողովի անվտանգ և արդյունավետ անցկացումը։

Эксперты Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) прибыли в Армению для участия в процессах планирования безопасности накануне конференции COP17.
В рамках оценки потребностей группа также посетит основные площадки проведения мероприятия.
Армения готовится принять 17-ю Конференцию сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет с 18 по 30 октября. В этой связи приоритетное внимание уделяется всем компонентам безопасности, уже назначены ответственные лица и координаторы.
«Мероприятие по своему масштабу и значимости является беспрецедентным для Республики Армения. Координатором по обеспечению ядерной безопасности назначен директор Спасательной службы Министерства внутренних дел», — отметил заместитель директора службы Артур Варданян.
В конференции примут участие руководители государств, высокопоставленные должностные лица и представители международных организаций, что требует тщательного планирования и высокого уровня готовности.
«Спасательная служба направила приглашения международным экспертам посетить Армению, провести оценку возможностей, обменяться опытом и оценить оснащенность необходимыми техническими средствами», — добавил он.
В повестку рабочих встреч включены вопросы планирования и подготовки мер ядерной безопасности, а также оценки рисков. Участникам были представлены особенности применения технических средств и механизмы эффективного задействования человеческих ресурсов, а эксперты поделились опытом обеспечения безопасности крупных мероприятий, проведенных в Марокко, Саудовской Аравии и Франции.
Благодаря таким встречам и сотрудничеству с международными партнерами Армения продолжает развивать свои возможности для обеспечения безопасного и эффективного проведения конференции COP17.