6 Ապրիլ 2026 - 09:13 AMT
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի, փորձագետները Հայաստանում են՝ մասնակցելու անվտանգության պլանավորման գործընթացներին COP17 համաժողովից առաջ։
Կարիքների գնահատման համար խումբը այցելելու է նաև համաժողովի անցկացման հիմնական վայրեր։
Հայաստանը պատրաստվում է հոկտեմբերի 18-30-ը հյուրընկալել ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը՝ COP17-ը։ Միջոցառման շրջանակում առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվում անվտանգության բոլոր բաղադրիչներին, արդեն իսկ նշանակվել են պատասխանատուներ և համակարգողներ։
«Միջոցառումն իր հնչեղությամբ և մեծածավալությամբ աննախադեպ է Հայաստանի Հանրապետության համար։ Միջոցառման միջուկային անվտանգության ապահովման համակարգող է հանդիսանում Ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայության տնօրեն »,- նշել է ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ Արթուր Վարդանյանը։
Համաժողովին մասնակցելու են տարբեր երկրների ղեկավարներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչը պահանջել է պատշաճ պլանավորում և բարձր մակարդակի պատրաստվածություն։
«Փրկարար ծառայության կողմից հրավերներ են ուղարկվել միջազգային փորձագետներին՝ Հայաստանի Հանրապետություն այցելելու, կարողությունների գնահատում իրականացնելու, փորձով կիսվելու և անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցների հագեցվածության գնահատում իրականացնելու համար»,- նշել է ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալը։
Աշխատաժողովների օրակարգում ընդգրկվել են միջուկային անվտանգության միջոցառումների պլանավորման, նախապատրաստման և ռիսկերի գնահատման թեմաները։ Մասնակիցներին ներկայացվել են տեխնիկական միջոցների կիրառման առանձնահատկությունները և մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ ներգրավման մեխանիզմները, իսկ փորձագետները կիսվել են Մարոկկոյում, Սաուդյան Արաբիայում և Ֆրանսիայում անցկացված խոշոր միջոցառումների անվտանգության ապահովման փորձով։
Այս ձևաչափով հանդիպումների և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանը շարունակում է զարգացնել իր կարողությունները՝ ապահովելու COP17 համաժողովի անվտանգ և արդյունավետ անցկացումը։

Experts from the International Atomic Energy Agency (IAEA) are in Armenia to take part in security planning processes ahead of the COP17 conference.
As part of the needs assessment, the group will also visit the main venues where the conference will be held.
Armenia is preparing to host the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17) from October 18 to 30. Within this framework, priority attention is being given to all components of security, with responsible officials and coordinators already appointed.
“The event is unprecedented for the Republic of Armenia in terms of its scale and significance. The coordinator for nuclear safety during the event is the Director of the Rescue Service of the Ministry of Internal Affairs,” said Deputy Director of the Rescue Service Artur Vardanyan.
Leaders of various countries, senior officials, and representatives of international organizations are expected to attend, requiring proper planning and a high level of preparedness.
“The Rescue Service has sent invitations to international experts to visit Armenia, conduct capacity assessments, share experience, and evaluate the availability of necessary technical resources,” the deputy director added.
The workshop agenda includes planning and preparation of nuclear security measures, as well as risk assessment. Participants were introduced to the specifics of using technical tools and mechanisms for effective deployment of human resources, while experts shared experience from securing major events held in Morocco, Saudi Arabia, and France.
Through such meetings and cooperation with international partners, Armenia continues to strengthen its capabilities to ensure the safe and effective organization of the COP17 conference.