7 Ապրիլ 2026 - 13:45 AMT
Դիարբեքիրի 22-րդ քրեական դատարանում տեղի է ունեցել կինոռեժիսոր Ռոջհիլաթ Աքսոյի դեմ հարուցված գործով երկրորդ դատական նիստը, որտեղ նրան մեղադրանք էր ներկայացվել Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով՝ Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» (2022) ֆիլմի ցուցադրման պատճառով, հայտնում է Factor.am-ը:
Դատարանը նրան արդարացրել է:
Ըստ Մեդիայի և իրավունքի ուսումնասիրությունների ասոցիացիայի (MLSA)՝ նիստը մեկնարկել է մոտ կես ժամ ուշացումով՝ պայմանավորված մեծ թվով ներկաներով։ Դատախազը ներկայացրել է իր վերջնական դիրքորոշումը՝ պահանջելով Աքսոյին ենթարկել պատասխանատվության։
Այնուհետև մեղադրյալի պաշտպան Ֆիրաթ Յըլդըզը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ չեն ընդունում ներկայացված եզրակացությունը և պահանջում են իր պաշտպանյալի արդարացումը։ Նա շեշտել է, որ նման դատական գործընթացները սահմանափակում են խոսքի ազատությունը և ճնշում են արվեստի ոլորտը։ Յըլդըզը նաև ընդգծել է, որ իր վստահորդը ֆիլմի ռեժիսորը չի եղել, այլ մասնակցել է միայն ցուցադրման կազմակերպմանը:
«Նույնիսկ եթե նա ռեժիսորը լիներ, սա պետք է դիտարկել խոսքի ազատության շրջանակներում: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ունի նախադեպեր այս հարցի վերաբերյալ: Կան որոշումներ, որոնցով անհատներ և հաստատություններ, այդ թվում՝ Դիարբեքիրի փաստաբանական ասոցիացիան, որոնք հետապնդվել էին 1915 թվականի իրադարձությունների մասին տեղեկատվություն տարածելու համար, արդարացվել են»,-ասել է նա:
Ի վերջո դատարանը կայացրել է արդարացման վճիռ՝ Ռոջհիլաթ Աքսոյի նկատմամբ։
Դիարբեքիրի գլխավոր դատախազությունն ավելի վաղ դատական հայց է ներկայացրել Մերձավոր Արևելքի կինոակադեմիայի ասոցիացիայի այն ժամանակվա փոխնախագահ Աքսոյի դեմ՝ նույն հոդվածով՝ ֆիլմի ցուցադրման համար։ Մեղադրական կողմը, հղում անելով 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Սեզաի Քարաքոչ մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցած ցուցադրության ընթացքում հնչեցված հայտարարություններին, պահանջել է, որ ցուցադրությունը նախաձեռնած Աքսոյը պատժվի «թուրք ազգին, Թուրքիայի Հանրապետությանը, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին, Թուրքիայի Հանրապետության կառավարությանը և պետության դատական մարմիններին հրապարակայնորեն վիրավորելու» համար։

Суд в Турции оправдал режисера Рожхилат Аксой по делу, связанному с показом фильма о Геноциде армян.
Второе заседание прошло в 22-м уголовном суде Диярбакыра, где Аксой обвинялась по статье 301 Уголовного кодекса Турции за показ фильма Инны Саакян «Рассвет Авроры» (2022), сообщает «Factor.am ».
Суд вынес оправдательный приговор.
По данным Ассоциации исследований медиа и права (MLSA), заседание началось с задержкой примерно на полчаса из-за большого числа присутствующих. Прокурор представил окончательное заключение, потребовав привлечь Аксой к ответственности.
Адвокат Фырат Йылдыз отверг позицию обвинения и потребовал оправдания, подчеркнув, что подобные процессы ограничивают свободу слова и оказывают давление на сферу искусства. Он также отметил, что его подзащитная не была режиссером фильма, а лишь участвовала в организации показа.
«Даже если бы она был режиссером, это должно рассматриваться в рамках свободы выражения. У Европейского суда по правам человека есть прецеденты по этому вопросу. Существуют решения, по которым лица и организации, включая коллегию адвокатов Диярбакыра, преследовавшиеся за распространение информации о событиях 1915 года, были оправданы», — сказал он.
В итоге суд оправдал Аксой.
Ранее прокуратура Диярбакыра подала иск против Аксой, занимавшую должность вице-президента Ассоциации киноакадемии Ближнего Востока, по той же статье. Обвинение, ссылаясь на заявления, прозвучавшие во время показа 17 декабря 2024 года в культурном центре имени Сезаи Каракоча, требовало наказания за «публичное оскорбление турецкой нации, Турецкой Республики, Великого национального собрания, правительства и судебных органов».