7 Ապրիլ 2026 - 13:45 AMT
Դիարբեքիրի 22-րդ քրեական դատարանում տեղի է ունեցել կինոռեժիսոր Ռոջհիլաթ Աքսոյի դեմ հարուցված գործով երկրորդ դատական նիստը, որտեղ նրան մեղադրանք էր ներկայացվել Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով՝ Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» (2022) ֆիլմի ցուցադրման պատճառով, հայտնում է Factor.am-ը:
Դատարանը նրան արդարացրել է:
Ըստ Մեդիայի և իրավունքի ուսումնասիրությունների ասոցիացիայի (MLSA)՝ նիստը մեկնարկել է մոտ կես ժամ ուշացումով՝ պայմանավորված մեծ թվով ներկաներով։ Դատախազը ներկայացրել է իր վերջնական դիրքորոշումը՝ պահանջելով Աքսոյին ենթարկել պատասխանատվության։
Այնուհետև մեղադրյալի պաշտպան Ֆիրաթ Յըլդըզը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ չեն ընդունում ներկայացված եզրակացությունը և պահանջում են իր պաշտպանյալի արդարացումը։ Նա շեշտել է, որ նման դատական գործընթացները սահմանափակում են խոսքի ազատությունը և ճնշում են արվեստի ոլորտը։ Յըլդըզը նաև ընդգծել է, որ իր վստահորդը ֆիլմի ռեժիսորը չի եղել, այլ մասնակցել է միայն ցուցադրման կազմակերպմանը:
«Նույնիսկ եթե նա ռեժիսորը լիներ, սա պետք է դիտարկել խոսքի ազատության շրջանակներում: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն ունի նախադեպեր այս հարցի վերաբերյալ: Կան որոշումներ, որոնցով անհատներ և հաստատություններ, այդ թվում՝ Դիարբեքիրի փաստաբանական ասոցիացիան, որոնք հետապնդվել էին 1915 թվականի իրադարձությունների մասին տեղեկատվություն տարածելու համար, արդարացվել են»,-ասել է նա:
Ի վերջո դատարանը կայացրել է արդարացման վճիռ՝ Ռոջհիլաթ Աքսոյի նկատմամբ։
Դիարբեքիրի գլխավոր դատախազությունն ավելի վաղ դատական հայց է ներկայացրել Մերձավոր Արևելքի կինոակադեմիայի ասոցիացիայի այն ժամանակվա փոխնախագահ Աքսոյի դեմ՝ նույն հոդվածով՝ ֆիլմի ցուցադրման համար։ Մեղադրական կողմը, հղում անելով 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Սեզաի Քարաքոչ մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցած ցուցադրության ընթացքում հնչեցված հայտարարություններին, պահանջել է, որ ցուցադրությունը նախաձեռնած Աքսոյը պատժվի «թուրք ազգին, Թուրքիայի Հանրապետությանը, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին, Թուրքիայի Հանրապետության կառավարությանը և պետության դատական մարմիններին հրապարակայնորեն վիրավորելու» համար։

7 April 2026 - 14:56 AMT
A Turkish court has acquitted filmmaker Rojhilat Aksoy in a case related to the screening of a film on the Armenian Genocide.
The second hearing took place at Diyarbakir’s 22nd Criminal Court, where Aksoy had been charged under Article 301 of Turkey’s Criminal Code over the screening of Inna Sahakyan’s 2022 film “Aurora’s Sunrise,” according to Factor.am .
The court ultimately ruled in favor of acquittal.
According to the Media and Law Studies Association (MLSA), the hearing began with a delay of about half an hour due to the large number of attendees. The prosecutor presented a final opinion, requesting that Aksoy be held liable.
Defense lawyer Firat Yildiz rejected the prosecution’s conclusions and called for acquittal, stressing that such proceedings restrict freedom of expression and pressure the arts sector. He also noted that his client was not the film’s director but had only been involved in organizing the screening.
“Even if she had been the director, this should fall within the scope of freedom of expression. The European Court of Human Rights has precedents on this issue. There are rulings where individuals and institutions, including the Diyarbakir Bar Association, prosecuted for disseminating information about the 1915 events, were acquitted,” he said.
The court eventually issued an acquittal verdict for Aksoy.
Earlier, the Diyarbakir Chief Prosecutor’s Office had filed charges against Aksoy, then vice president of the Middle East Cinema Academy Association, over the same article. The prosecution argued that statements made during the December 17, 2024, screening at the Sezai Karakoç Cultural Center constituted “publicly insulting the Turkish nation, the Republic of Turkey, the Grand National Assembly, the government, and judicial bodies.”