7 Ապրիլ 2026 - 15:05 AMT
Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները մինչև 2029-30 ուսումնական տարին ներառյալ ընդունելությունը կիրականացնեն ներկայում գործող իրավակարգավորումներով։ Այդ նպատակով 2025 թվականին ընդունված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի անցումային դրույթներում համապատասխան հստակեցումներ են առաջարկվում՝ նկատի ունենալով, որ այս ընթացքում կմշակվի և կգործարկվի ընդունելության նոր կարգը, որի պահանջն ամրագրված է նոր օրենքով։
Նախագիծն ապրիլի 7-ին քննարկվել է ԱԺ ԳԿՄՍԵՍ հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախագիծը ներկայացնելիս ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ դրանով բովանդակային փոփոխություններ չեն առաջարկվել, այլ՝ մեծածավալ բարեփոխումների իրականացման համար անհրաժեշտ աշխատանքները հաշվի առնելով, առաջարկվել է հստակեցնել անցումային դրույթները։
Նախարարի խոսքով՝ քննարկվող նախաձեռնությամբ կարգավորվում է անցումային ժամանակահատվածում ընդունելության կազմակերպումը, որը պահպանվելու է անփոփոխ մինչև 2030 թվականը։ Նոր օրենքով նախատեսված նոր պայմաններով ընդունելությունը կազմակերպվելու է նշված ժամանակահատվածից հետո, երբ բուհերը պատրաստ կլինեն անցնել նոր համակարգին։
Ժաննա Անդրեասյանը նաև նշել է, որ երկրորդ կարգավորումն առնչվում է բուհերի կառավարմանը, մասնավորապես՝ ռեկտորների ընտրության գործընթացին, որտեղ առաջարկվել են տեխնիկական բնույթի որոշ փոփոխություններ։
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու նախագիծը պայմանավորված է օրենքի սահուն կիրառման համար անհրաժեշտ անցումային դրույթների և համապատասխան լիազորող նորմերի սահմանման անհրաժեշտությամբ։
Առաջարկված փոփոխությունները հնարավորություն են տալիս ապահովել գիտական կազմակերպությունների և բուհերի կառավարման ընթացիկ գործընթացների կարգավորումը՝ մինչև նոր օրենքի կիրառումն ապահովող անհրաժեշտ ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունումը։
Նախագծի ընդունումը նաև կնպաստի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, հատկապես բակալավրի կրթական աստիճանում, ընդունելության գործընթացի բնականոն կազմակերպմանը, յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա համար մասնագիտությունների և քննությունների ցանկի հաստատմանը, ինչպես նաև պետության կողմից լրիվ փոխհատուցմամբ տեղերի համար անհրաժեշտ լիազորող նորմերի ամրագրմանը՝ մինչև նոր ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունումը։

Армения сохранит действующий порядок приема в высшие учебные заведения до 2030 года, параллельно подготавливая переход к новой системе и уточняя переходные положения.
Высшие учебные заведения Армении будут осуществлять прием абитуриентов по действующим правовым нормам включительно до 2029–2030 учебного года. С этой целью предлагается внести уточнения в переходные положения нового закона «О высшем образовании и науке», принятого в 2025 году, с учетом того, что в этот период будет разработан и внедрен новый порядок приема, предусмотренный законом.
Проект был обсужден 7 апреля на заседании постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, сообщает «Арменпресс».
Представляя проект, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что содержательных изменений не предлагается. С учетом масштабных реформ предложено лишь уточнить переходные положения.
По словам министра, инициатива регулирует организацию приема в переходный период, который останется неизменным до 2030 года. Прием по новым условиям, предусмотренным законом, будет организован после указанного срока, когда вузы будут готовы перейти к новой системе.
Жанна Андреасян также отметила, что второе регулирование касается управления вузами, в частности процесса избрания ректоров, где предложены некоторые технические изменения.
Проект дополнений к закону «О высшем образовании и науке» обусловлен необходимостью определения переходных положений и соответствующих уполномочивающих норм для обеспечения его плавного применения.
Предлагаемые изменения позволяют обеспечить регулирование текущих процессов управления в научных организациях и вузах до принятия необходимых подзаконных актов, обеспечивающих реализацию нового закона.
Принятие проекта также будет способствовать надлежащей организации приема в высшие учебные заведения, особенно на уровне бакалавриата, включая утверждение перечня специальностей и экзаменов на каждый учебный год, а также закрепление необходимых уполномочивающих норм для мест с полным государственным финансированием до принятия новых подзаконных актов.