Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է նախագիծ, որով նախատեսվում է արհեստական բանականությամբ ստեղծված բովանդակության պարտադիր մակնշում հեռարձակման ժամանակ։
Կողմ է քվեարկել 67, դեմ՝ 0, ձեռնպահ է մնացել 6 պատգամավոր, հայտնում է Արմենպրեսը:
Օրենքի կիրառման վերահսկողությունն ու մշտադիտարկումը իրականացնելու է Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը, իսկ խախտումների դեպքում նախատեսվում է տուգանք՝ 300 հազար դրամի չափով։
Ավելի վաղ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացումներ նախատեսող նախագիծը ներկայացրել էր Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Նախարարը նշել է, որ կառավարության առաջարկած օրենսդրական փոփոխության հիմնական նպատակը սինթետիկ կամ արհեստական բանականությամբ ստեղծված հեռուստաբովանդակության նույնականացումն է՝ այն լսարանի համար առավել հստակ դարձնելու միջոցով։
«Կառավարությունն օրենսդրական սույն նախագծով առաջարկում է մի քանի լրացումներ կատարել «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում, որի հիմնական էությունը կայանում է նրանում, որ մենք հետայսու՝ օրենքի ընդունումից հետո, ակնկալելու ենք, որ տեսալսողական մեդիա ծառայություն մատուցող հեռարձակողները արհեստական բանականությամբ գեներացված կամ այլ թվային տեխնոլոգիական լուծումներով գեներացված հեռուստաբովանդակությունը կամ սինթետիկ բովանդակությունը հեռարձակելիս պարտադիր կերպով օրենքի իմպերատիվ պարտադրանքով մակնշեն»,- ասել էր Հայրապետյանը։
Նա նաև պարզաբանել է, որ խոսքը վերաբերում է համապատասխան լեյբլինգին, որի շնորհիվ բովանդակության վրա հստակորեն տեսանելի կլինի դրա արհեստական բանականությամբ ստեղծված լինելու հանգամանքը։

8 April 2026 - 06:34 AMT
Armenia’s National Assembly has adopted, in second reading and in full, a draft law requiring mandatory labeling of content created using artificial intelligence during broadcasts.
The measure passed with 67 votes in favor, none against, and six abstentions, Armenpress reports.
Oversight and monitoring of the law’s implementation will be carried out by the Television and Radio Commission, while violations will result in a fine of 300,000 drams.
Earlier, at an extraordinary session of parliament, the draft amendments to the Law on Audiovisual Media were presented by Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan. The minister stated that the main goal of the proposed legislative changes is to ensure the identification of synthetic or AI-generated television content, making it clearer for audiences.
“The government proposes several amendments to the Law on Audiovisual Media. The core idea is that, following the law’s adoption, we expect audiovisual media service providers to mandatorily label any television content generated by artificial intelligence or other digital technological solutions, including synthetic content, when broadcasting,” Hayrapetyan said.
He also clarified that this refers to appropriate labeling that will make it clearly visible that the content has been created using artificial intelligence.