8 Ապրիլ 2026 - 07:48 AMT
Հայաստանում էլեկտրոնային հարթակներով աշխատող տաքսու վարորդները 2027-ի հունվարի 1-ից ընդգրկվելու են առողջության ապահովագրության համակարգում։ Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագիծը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փոփոխությունները նախաձեռնվել են փետրվարին Երևանում տեղի ունեցած տաքսու վարորդների բողոքի ակցիայից հետո։ Նրանք պահանջել են բարելավել իրենց աշխատանքային պայմանները՝ դժգոհելով յուրաքանչյուր պատվերից գանձվող բարձր տոկոսադրույքներից։
Բացի այդ, նրանք պահանջել են իրենց գրանցել որպես աշխատող, քանի որ չեն կարողացել օգտվել առողջության համընդհանուր ապահովագրությունից, ինչպես նաև բանկերը չեն տրամադրել վարկեր։ Վարորդները կազմակերպել են նաև ստորագրահավաք, որին միացել է շուրջ 500 տաքսու վարորդ։
«Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների արդյունքում 2027 թվականից, այլ ոչ թե 2028-ից, համակարգում ներառվելու են նաև մարտական գործողությունների մասնակիցները (բացառությամբ՝ կադրային զինծառայողների), որոնք ստանում են այսպես կոչված հաշմանդամության նպաստ։
Փոփոխություններով նախատեսվել է նաև համակարգին կամավոր միանալու հնարավորություն արդեն ապահովագրված քաղաքացիների ընտանիքների անդամների համար։ Բացի այդ, ապահովագրավճար վճարող անհատ ձեռնարկատերերի համար վճարման վերջնաժամկետը սահմանվել է ոչ թե ապրիլի 20-ը, այլ հունիսի 20-ը։
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը գործարկվել է հունվարի 1-ից։ Առաջին փուլում համակարգում ընդգրկվել են 200 հազար դրամ և ավելի աշխատավարձ ստացող անձինք։ Այս փուլում ներառվել են նաև մինչև 18 տարեկան երեխաները և 65 տարեկանը լրացած մեծահասակները՝ առանց բացառությունների։ Այս խմբի համար 2026-ին գործելու է պետական 100 տոկոսանոց աջակցություն։
Առողջության պարտադիր ապահովագրության համակարգի տարեկան փաթեթը կազմում է 129 600 դրամ, որը ներառում է կանխարգելիչ, վաղ հայտնաբերմանն ուղղված, սքրինինգային, հիվանդանոցային ծրագրեր, դեղորայքային ապահովում և շտապօգնության ծառայություններ։ 200–500 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները այս փաթեթի համար ամսական վճարելու են 300 դրամ, քանի որ «Զինապահ» հիմնադրամին ուղղվող նրանց վճարների զգալի մասը ուղղվելու է ապահովագրական համակարգին։

8 April 2026 - 09:44 AMT
Taxi drivers working through electronic platforms in Armenia will be included in the health insurance system starting January 1, 2027.
The National Assembly adopted, in the second reading and in full, amendments to the law “On Universal Health Insurance,” Sputnik Armenia reports.
The changes were initiated after a taxi drivers’ protest held in Yerevan in February. Drivers demanded improved working conditions, complaining about high commission rates charged per ride.
They also called for being officially recognized as employees, noting they were unable to benefit from universal health insurance and faced difficulties obtaining bank loans. Around 500 drivers joined a petition to support their demands.
As a result of the amendments, participants in military operations (excluding professional servicemen) receiving disability benefits will also be included in the system from 2027, instead of 2028.
The changes also allow family members of already insured citizens to voluntarily join the system. Additionally, the payment deadline for individual entrepreneurs paying insurance contributions has been moved from April 20 to June 20.
The universal health insurance system was launched on January 1. In the first phase, it included individuals earning 200,000 drams or more, as well as all children under 18 and adults aged 65 and older without exception. For these groups, the state will provide 100 percent support in 2026.
The annual package of mandatory health insurance amounts to 129,600 drams and includes preventive care, early detection and screening programs, hospital services, medication coverage, and emergency services. Citizens earning between 200,000 and 500,000 drams will pay 300 drams per month for this package, as a significant portion of their contributions to the “Zinapah” foundation will be redirected to the insurance system.