8 Ապրիլ 2026 - 07:48 AMT
Հայաստանում էլեկտրոնային հարթակներով աշխատող տաքսու վարորդները 2027-ի հունվարի 1-ից ընդգրկվելու են առողջության ապահովագրության համակարգում։ Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագիծը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Փոփոխությունները նախաձեռնվել են փետրվարին Երևանում տեղի ունեցած տաքսու վարորդների բողոքի ակցիայից հետո։ Նրանք պահանջել են բարելավել իրենց աշխատանքային պայմանները՝ դժգոհելով յուրաքանչյուր պատվերից գանձվող բարձր տոկոսադրույքներից։
Բացի այդ, նրանք պահանջել են իրենց գրանցել որպես աշխատող, քանի որ չեն կարողացել օգտվել առողջության համընդհանուր ապահովագրությունից, ինչպես նաև բանկերը չեն տրամադրել վարկեր։ Վարորդները կազմակերպել են նաև ստորագրահավաք, որին միացել է շուրջ 500 տաքսու վարորդ։
«Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների արդյունքում 2027 թվականից, այլ ոչ թե 2028-ից, համակարգում ներառվելու են նաև մարտական գործողությունների մասնակիցները (բացառությամբ՝ կադրային զինծառայողների), որոնք ստանում են այսպես կոչված հաշմանդամության նպաստ։
Փոփոխություններով նախատեսվել է նաև համակարգին կամավոր միանալու հնարավորություն արդեն ապահովագրված քաղաքացիների ընտանիքների անդամների համար։ Բացի այդ, ապահովագրավճար վճարող անհատ ձեռնարկատերերի համար վճարման վերջնաժամկետը սահմանվել է ոչ թե ապրիլի 20-ը, այլ հունիսի 20-ը։
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը գործարկվել է հունվարի 1-ից։ Առաջին փուլում համակարգում ընդգրկվել են 200 հազար դրամ և ավելի աշխատավարձ ստացող անձինք։ Այս փուլում ներառվել են նաև մինչև 18 տարեկան երեխաները և 65 տարեկանը լրացած մեծահասակները՝ առանց բացառությունների։ Այս խմբի համար 2026-ին գործելու է պետական 100 տոկոսանոց աջակցություն։
Առողջության պարտադիր ապահովագրության համակարգի տարեկան փաթեթը կազմում է 129 600 դրամ, որը ներառում է կանխարգելիչ, վաղ հայտնաբերմանն ուղղված, սքրինինգային, հիվանդանոցային ծրագրեր, դեղորայքային ապահովում և շտապօգնության ծառայություններ։ 200–500 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները այս փաթեթի համար ամսական վճարելու են 300 դրամ, քանի որ «Զինապահ» հիմնադրամին ուղղվող նրանց վճարների զգալի մասը ուղղվելու է ապահովագրական համակարգին։

8 Апрель 2026 - 09:44 AMT
Водители такси, работающие через электронные платформы в Армении, с 1 января 2027 года будут включены в систему медицинского страхования.
Национальное собрание на внеочередном заседании во втором чтении и в целом приняло изменения и дополнения в закон «О всеобщем медицинском страховании», сообщает «Sputnik Армения».
Изменения были инициированы после акции протеста таксистов, состоявшейся в феврале в Ереване. Водители требовали улучшения условий труда, выражая недовольство высокими процентными ставками, взимаемыми с каждого заказа.
Они также потребовали признать их работниками, поскольку не могли воспользоваться системой всеобщего медицинского страхования и сталкивались с трудностями при получении банковских кредитов. В сборе подписей приняли участие около 500 водителей.
В результате внесенных изменений участники боевых действий (за исключением кадровых военнослужащих), получающие пособие по инвалидности, будут включены в систему с 2027 года, а не с 2028 года.
Поправки также предусматривают возможность добровольного присоединения к системе членов семей уже застрахованных граждан. Кроме того, срок уплаты страховых взносов для индивидуальных предпринимателей перенесен с 20 апреля на 20 июня.
Система всеобщего медицинского страхования была запущена с 1 января. На первом этапе в нее вошли лица с заработной платой от 200 тысяч драмов, а также все дети до 18 лет и граждане старше 65 лет без исключений. Для этих групп в 2026 году предусмотрена 100-процентная государственная поддержка.
Годовой пакет обязательного медицинского страхования составляет 129 600 драмов и включает профилактические, скрининговые, стационарные программы, лекарственное обеспечение и услуги скорой помощи. Граждане с доходом от 200 до 500 тысяч драмов будут платить за этот пакет 300 драмов в месяц, поскольку значительная часть их взносов в фонд «Зинапа» будет направляться в страховую систему.