8 Ապրիլ 2026 - 08:06 AMT
NASA-ի «Արտեմիս-2» առաքելությունը սահմանել է թռիչքի հեռավորության նոր ռեկորդ՝ գերազանցելով «Ապոլոն-13» առաքելության արդյունքը և ապահովելով, որ աստղագնացները տեսնեն Լուսնի հակառակ կողմը, որը նախկինում ոչ մի մարդ չի տեսել, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
NASA-ի հեռարձակման ընթացքում տիեզերագնաց Քրիստինա Կոխը հայտարարել է, որ Artemis II առաքելության անձնակազմը հաջողությամբ իրականացրել է Լուսնի շուրջ թռիչքը և սահմանել է պատմության ընթացքում մարդու տիեզերքում ամենահեռու գտնվելու նոր ռեկորդը։ Տիեզերագնացները Երկրից հեռացել են 407,000 կմ` դրանով իսկ գերազանցել են 1970 թվականին «Ապոլոն-13» առաքելության ընթացքում սահմանված ռեկորդը։
Տիեզերագնացները 7 ժամ են մնացել Լուսնի ուղեծրում, որի ընթացքում էլ տիեզերանավը գտնվել է Երկրից ռեկորդային հեռավորության վրա, իսկ կապսուլան 40 րոպեով կորցրել է կապը Հյուսթոնում գտնվող Թռիչքների կառավարման կենտրոնի հետ, գրում է BBC-ն:
«Արտեմիս-2» առաքելության անձնակազմն ապրիլի 6-ին սկսել է վերադարձը Երկիր և վայրէջք է կատարելու ապրիլի լույս 11-ի գիշերը Խաղաղ օվկիանոսում:
«Օրիոն» տիեզերանավը ապրիլի 1-ին մեկնարկել է ԱՄՆ-ի արևելյան ափից։ Անձնակազմի կազմում են NASA-ի տիեզերագնացներ Ռիդ Ուայզմանը, Վիկտոր Գլովերը և Քրիստինա Կուկը, ինչպես նաև Կանադական տիեզերական գործակալության տիեզերագնաց Ջերեմի Հանսենը։ Անձնակազմը պետք է իրականացնի մոլորակի բնական արբանյակի շուրջ թռիչք և վերադառնա Երկիր։

8 Апрель 2026 - 09:46 AMT
Миссия NASA «Artemis II» установила новый рекорд дальности полета человека в космосе, превзойдя результат «Apollo 13» и обеспечив астронавтам возможность увидеть обратную сторону Луны, сообщает Deutsche Welle.
Во время трансляции NASA астронавт Кристина Кох заявила, что экипаж Artemis II успешно совершил облет Луны и установил новый рекорд самого дальнего пребывания человека в космосе. Астронавты удалились от Земли на 407 000 километров, превзойдя рекорд, установленный в ходе миссии Apollo 13 в 1970 году.
Экипаж провел семь часов на орбите Луны, в течение которых космический корабль находился на рекордном расстоянии от Земли. При этом капсула на 40 минут потеряла связь с Центром управления полетами в Хьюстоне, сообщает BBC.
Экипаж «Artemis II» начал возвращение на Землю 6 апреля и, как ожидается, совершит приводнение в Тихом океане в ночь на 11 апреля.
Корабль «Orion» стартовал 1 апреля с восточного побережья США. В состав экипажа входят астронавты NASA Рид Уайзман, Виктор Гловер и Кристина Кох, а также астронавт Канадского космического агентства Джереми Хансен. Миссия предусматривает облет Луны и возвращение на Землю.