Կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի այն քաղաքացիներին, որոնք Իրանում պատերազմի պատճառով Մերձավոր Արևելքում ստեղծված վիճակի հետևանքով չեն կարողացել վերադառնալ կանոնավոր չվերթներով։ Այդ նպատակով պետական բյուջեից կհատկացվի մոտ 250 մլն դրամ:
Աջակցություն կտրամադրվի մոտ 1080 ՀՀ քաղաքացու, որոնք չեն կարողացել վերադառնալ Հայաստան սովորական չվերթներով, հայտնում է Factor.am-ը:
ԱԳ նախարարությունը կազմակերպել է քաղաքացիների վերադարձը՝ ապահովելով թռիչքների թույլտվություններ Օմանից, Լիբանանից և Հնդկաստանից։ ԱՄԷ-ից դեպի Օման կազմակերպվել է անվճար տեղափոխում․ մարտի 4–10-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված 5 չվերթներով Օման է տեղափոխվել 253 ՀՀ քաղաքացի։ Մարտի 2–12-ն ընկած ժամանակահատվածում Մասկատ–Երևան ուղղությամբ վերադարձել է 550 քաղաքացի, իսկ մարտի 3–16-ն ընկած օրերին Դուբայ–Երևան չվերթներով Հայաստան է ժամանել մոտ 1030 քաղաքացի։
Մարտի 19-ի տվյալներով դիվանագիտական ներկայացուցչություններին դիմել է մոտ 1080 քաղաքացի, որոնց թվում եղել են նաև ուսանողներ Իսրայելից, Կատարից և Քուվեյթից։ Կառավարությունը նախատեսել է փոխհատուցում տրամադրել այն անձանց, որոնց չվերթները չեղարկվել են՝ յուրաքանչյուրի համար մինչև 250 հազար դրամի չափով։
Ծրագիրը կիրառվելու է 2026 թվականի փետրվարի 28-ից մինչև մարտի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում գնված ավիատոմսերի համար։ Հայտերը ներկայացվելու են հարթակի միջոցով, իսկ հաստատված գումարները փոխանցվելու են հինգ օրվա ընթացքում։

9 Апрель 2026 - 12:35 AMT
Правительство Армении выделит около 250 млн драмов для частичной компенсации гражданам, которые не смогли вернуться из стран Ближнего Востока из-за войны в Иране.
Финансовая помощь будет предоставлена примерно 1080 гражданам Армении, которые не смогли вернуться обычными авиарейсами, сообщает «Factor.am ».
Министерство иностранных дел организовало возвращение граждан, обеспечив разрешения на рейсы из Омана, Ливана и Индии. Из ОАЭ в Оман было организовано бесплатное перемещение: с 4 по 10 марта пятью рейсами в Оман были доставлены 253 гражданина Армении. С 2 по 12 марта по маршруту Маскат–Ереван вернулись 550 человек, а с 3 по 16 марта рейсами Дубай–Ереван в Армению прибыли около 1030 граждан.
По данным на 19 марта, в дипломатические представительства обратились около 1080 граждан, среди которых были также студенты из Израиля, Катара и Кувейта. Правительство предусмотрело компенсацию для лиц, чьи рейсы были отменены, в размере до 250 тыс. драмов на человека.
Программа будет распространяться на авиабилеты, приобретенные в период с 28 февраля по 25 марта 2026 года. Заявки будут подаваться через платформу, а одобренные суммы будут перечисляться в течение пяти дней.