9 Ապրիլ 2026 - 12:37 AMT
Երևանի համար նախատեսված 45 տրոլեյբուսի մատակարարումը մի փոքր ուշանում է՝ պայմանավորված Իրանում ստեղծված իրավիճակով։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Մայիսի կեսերին 45 տրոլեյբուսները կհասնեն Երևան»,- ասել է նա՝ ներկայացնելով քաղաքային տրանսպորտի բարելավման ծրագրերի ընթացքը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին անդրադարձել է մայրաքաղաքի տրանսպորտային համակարգին՝ կարևորելով մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ծրագիրը։
«Եկեք արձանագրենք, որ վերջին 30 տարում ՀՀ-ում մետրոյի ոչ մի նոր կայարան չի ստեղծվել և շահագործման չի հանձնվել, և սա էլի շատ մեծ նախագիծ է: Բայց որ այդ նախագիծն իրականացվելու է, երկու կարծիք չկա: Մենք բոլորս ուզում ենք, որ ժամկետները կարճ լինեն»,-ասել է նա:
Նա ընդգծել է, որ երկարաժամկետ նպատակը մետրոյի շրջանաձև կառուցվածքի ձևավորումն է, ինչի արդյունքում քաղաքային երթևեկության կազմակերպումը էականորեն կփոխվի, իսկ համակարգի արդյունավետությունը կբարձրանա։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ 45 նոր տրոլեյբուս Երևան կբերվի 2026–ի առաջին կիսամյակում: «Մենք գնում ենք 12 մետրանոց 45 տրոլեյբուս, որի կանխավճարն արդեն փոխանցել ենք: Դրանք կմատակարարվեն հաջորդ տարի առաջին կիսամյակում»,- ասել էր Ավինյանը:

9 Апрель 2026 - 12:50 AMT
Поставка 45 троллейбусов, предназначенных для Еревана, немного задерживается из-за ситуации, сложившейся в Иране. Об этом на заседании правительства заявил мэр Еревана Тигран Авинян.
«К середине мая 45 троллейбусов прибудут в Ереван», — отметил он, представляя ход программ по улучшению городского транспорта, сообщает «1lurer.am ».
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, затронул транспортную систему столицы, подчеркнув важность проекта строительства станции метро «Ачапняк».
«Давайте зафиксируем, что за последние 30 лет в Армении не было построено и введено в эксплуатацию ни одной новой станции метро, и это также очень крупный проект. Но в том, что он будет реализован, сомнений нет. Мы все хотим, чтобы сроки были как можно короче», — сказал он.
Он подчеркнул, что долгосрочной целью является формирование кольцевой структуры метро, что существенно изменит организацию городского движения и повысит эффективность системы.
Ранее сообщалось, что 45 новых троллейбусов будут доставлены в Ереван в первой половине 2026 года. «Мы приобретаем 45 троллейбусов длиной 12 метров, предоплата уже произведена. Они будут поставлены в первой половине следующего года», — отмечал Авинян.