Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն առաջարկել է քննարկել 18-ամյա Դավիթ Մինասյանի նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառելու հնարավորությունը։ Այդ մասին նա հայտնել է լրագրողներին՝ առանց հստակեցնելու, թե ում է արել այդ առաջարկը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Հարցի՝ կալանքի հետ կապված որոշումը նախ դատարանն է կայացնում, ես չեմ կարող ասել, որ հիվանդությունը միանշանակ համատեղելի կամ անհամատեղելի է, բայց կարող եմ հատուկ շեշտադրել, որ հաշվի առնելով անձի առողջական վիճակի առնչությամբ առկա փաստաթղթերը, կրթության իրավունքի հետ կապված հարցերը և այլն, ես ինքս ևս առաջարկել եմ քննարկել այլընտրանքային խափանման միջոցի քննարկումը»,- ասել է նա։
Դավիթ Մինասյանի փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը դատախազության շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ առավոտյան այցելել է Դավիթին, որն ունեցել է գլխացավեր և տարբեր գանգատներ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այսօր առավոտյան եմ այցելել Դավիթին, գլխացավեր ուներ, գանգատներ ուներ։ Փորձել եմ չանհանգստացնել իրեն»,- ասել է նա։
Փաստաբանը ընդգծել է, որ Դավիթի վիճակը մտահոգիչ է։
«Դավիթը լավ չի, Դավիթը լավ չի, ժողովուրդ ջան։ Այս պահին մեզ համար կարևորը նրա կյանքի և առողջության հարցն է, հետո կրթության իրավունքին կանդրադառնանք»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին ուղղված դիմումը դեռ պատասխան չի ստացել, թեև հարցը հրատապ է եղել։ Արձագանք չի ստացվել նաև գլխավոր դատախազին ուղարկված նամակին։
«Դավիթի կալանավորման համար իրավական որևէ հիմքեր չկան»,-ասել է նա։
Մինչ քաղաքացիներն ու հասարակական գործիչները խաղաղ ակցիա էին իրականացնում գլխավոր դատախազության դիմաց՝ պահանջելով ազատ արձակել 18-ամյա Դավիթ Մինասյանին, փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը տեղեկացրել է նոր զարգացումների մասին։
«Քիչ առաջ մեր գրասենյակից ինձ տեղեկացրեցին, որ «Ծաղկազարդի գործով» մեղադրյալ 18-ամյա Դավիթին կալանավորելու, նրա տեսակցությունները լրիվ փակելու մասին քննիչի միջնորդությունն ամբողջությամբ բավարարող դատական ակտի դեմ բողոք է բերել նաև … հսկող դատախազը։ Ո՛չ, չմտածեք, թե հօգուտ Դավիթի է բողոքը – ո՛չ, ի վնաս է։
Ուշոտ ժամանակ կգտնեմ ու կընթերցեմ բողոքը – որ հասկանամ, թե է՞լ ինչ են ուզում Սբ.Պատարագին մասնակցելու համար Եկեղեցի այցելած ու այնտեղ «շառի» մեջ հայտնված տղայից»,-հայտնել է նա:
Դավիթի մայրը՝ Գայանե Մինասյանը, դիմել է ԿԳՄՍ նախարարին՝ խնդրելով հանդես գալ որպես երաշխավոր՝ որդու խափանման միջոցը փոխելու համար։
Դավիթ Մինասյանը ձերբակալվել է մարտի 29-ին՝ Ծաղկազարդի օրը, Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում տեղի ունեցած միջադեպից հետո։ Ավելի ուշ նրան մեղադրանք է առաջադրվել և կալանավորվել երկու ամսով։ Տեղափոխումների ընթացքում նա մի քանի անգամ կորցրել է գիտակցությունը և այժմ գտնվում է «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում։

9 Апрель 2026 - 13:13 AMT
Защитник прав человека Анaит Манасян предложила обсудить возможность применения альтернативной меры пресечения в отношении 18-летнего Давида Минасяна. Об этом она сообщила журналистам, не уточнив, кому именно было адресовано предложение, сообщает «Aysor.am ».
«Решение, связанное с арестом, принимает суд. Я не могу однозначно сказать, совместимо ли заболевание с содержанием под стражей или нет, однако могу особо подчеркнуть, что с учетом документов, касающихся состояния здоровья лица, вопросов, связанных с правом на образование и так далее, я также предложила обсудить возможность альтернативной меры пресечения», — сказала она.
Адвокат Давида Минасяна Лусине Мартиросян в беседе с журналистами у здания прокуратуры сообщила, что утром посетила его, и у него наблюдались головные боли и различные жалобы, сообщает «Panorama.am ».
«Сегодня утром я посетила Давида, у него были головные боли и жалобы. Я старалась его не беспокоить», — сказала она.
Адвокат подчеркнула, что состояние Давида вызывает беспокойство.
«Давид плохо себя чувствует, он не в порядке, дорогие люди. Сейчас для нас важнее всего его жизнь и здоровье, к вопросу образования вернемся позже», — сказала она.
По ее словам, обращение к министру образования, науки, культуры и спорта Жанне Андреасян пока остается без ответа, несмотря на срочность вопроса. Не получен ответ и на письмо, направленное генеральному прокурору.
«Для ареста Давида нет никаких правовых оснований», — добавила она.
В то время как граждане и общественные деятели проводили мирную акцию у здания Генеральной прокуратуры с требованием освободить 18-летнего Давида Минасяна, адвокат Рубен Меликян сообщил о новых развитиях.
«Только что из нашего офиса мне сообщили, что надзорный прокурор также подал жалобу на судебный акт, которым было полностью удовлетворено ходатайство следователя об аресте 18-летнего Давида — обвиняемого по делу “Вербного воскресенья” — и о полном запрете свиданий. Нет, не думайте, что жалоба подана в пользу Давида — наоборот, она направлена против него.
Позже найду время и ознакомлюсь с жалобой, чтобы понять, чего еще хотят от парня, который пришел в церковь на Святую литургию и оказался в этой ситуации», — отметил он.
Мать Давида, Гаяне Минасян, обратилась к министру образования с просьбой выступить поручителем для изменения меры пресечения в отношении ее сына.
Давид Минасян был задержан 29 марта, в день Вербного воскресенья, после инцидента во дворе церкви Святой Анны. Позднее ему было предъявлено обвинение, и он был арестован на два месяца. Во время этапирования он несколько раз терял сознание и в настоящее время находится в медицинском центре «Наири».